Maailm

USA teadlased: Päikesesüsteemi piirialadel on kogukas tundmatu planeet (22)

Õhtuleht.ee, 21. jaanuar 2016, 09:59
Selline võiks välja näha seni tundmatu üheksas planeetFoto: HANDOUT
Maineka California tehnoloogiainstituudi (Caltechi) astronoomide kinnitusel on kaugel Päikesesüsteemi piiril veel üks, seni tundmatu planeet, vahendas BBC.

Jutte üheksanda planeedi leidumise kohta on liikunud varemgi, kuid peatselt ajakirjas Astronomical Journal ilmuvad arvutused on seni kõige paremini tõend, et see taevakeha võiks tõesti olemas olla.

Caltechi teadlased Konstantin Batõgin ja Mike Brown tõendasid seda Pluutost kaugemal asuvate väikeste tavakehade liikumismustrite uurimisega. Arvutisimulatsioon näitas, et süsteemi klapib hästi veel üks üsna suur planeet.

Üheksas planeet peaks olema Maast umbes kümme korda kogukam. See asub Päikesest väga kaugel ja teeb ühe tiiru ümber Päikese ilmselt 10 000 kuni 20 000 aastaga.

Üheksanda planeedi orbiit pole mitte ringikujuline, vaid hoopis välja venitatud ja meenutab ellipsit.

Browni sõnul on oletatav taevakeha piisavalt suur ja mõjutab oma naabrust tugeva gravitatsiooniväljaga. Seega on see kindlasti planeet mitte kääbusplaneet nagu Pluuto.

Nüüd asuvad astronoomid tundmatut otsima. Browni kinnitusel oleks tal väga hea meel üheksas planeet ise teleskoobiga üles leida, kuid ta ärgitab ka kõiki teisi astronoome usinalt taevast vaatlema.

Naljakal kombel on Brown maailma teaduslukku läinud mehena, kes jättis Pluuto ilma planeediks olemise aust. 2005. aastal avastas Brown kääbusplaneet Erise, mis on sama suur kui Pluuto ning seejärel hakkasid astronoomid ka Pluutot kääbusplaneediks pidama.

Samal teemal

11. veebruar 2016, 21:46
Teadlased nägid esimest korda kosmilisi gravitatsioonilaineid
22. jaanuar 2016, 06:00
USA astronoomid: ümber Päikese tiirleb senitundmata planeet
6. detsember 2015, 09:03
VAPUSTAV! NASA avaldas seni selgeimad fotod Pluuto pinnast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee