(Eero Vabamägi/Postimees)

TEA Kirjastus AS esitas täna kohtule saneerimisavalduse, et saada võimalus ettevõtte maksevõime taastamiseks ja äritegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks. Ettevõte on tööandjaks ligi 130-le inimesele, kellest üle 60 töötab põhikohaga, ülejäänud muudel lepingulistel alustel.

TEA kirjastuse saneerimisvajadus tuleneb mitme halva asjaolu kokkulangemisest. "TEA entsüklopeedia“ ilmumahakkamisele 2008. aasta sügisel järgnes kohe pöördumatu majanduskriis, mis viis juba 2009. aasta alguses ka Eesti raamatuturu kiiresse langusesse, ütles TEA Kirjastuse juhatuse esimees Silva Tomingas.

Selle tõttu jäi entsüklopeedia ettetellijate arv prognoositust oluliselt väiksemaks. Samaaegselt toimus Interneti pealetung, mis viis alla ka sõnaraamatute, vestmike ja keeleõpikute käibe. Kahanes ka keeleõpikute eksport. Raamatute käibemaksu tõus mõjutab "TEA entsüklopeedia“ väljaandmist tänini, sest lisakulud jäid kirjastaja kanda.

„Vaatamata väga pikale kirjastamiskogemusele ei osanud me kõiki neid üheaegseid negatiivseid muutusi ega nende kestvust ette näha, mistõttu püüdsime viimase võimaluseni entsüklopeedia tellijate huve arvestada. Kõigi takistuste kiuste on praeguseks välja antud 12 köidet ehk üle poole põhiköidetest, samas on juba kolm neljandikku TEA entsüklopeediast avaldatud veebi-entsüklopeediana.

Kirjastus on teiste toodete tulude arvelt püüdnud arendada entsüklopeediat edasi, kuid selle väljaandmine raamatuna ei ole ilma kirjastusevälise abita enam mõeldav. Eduka saneerimise korral on kirjastusel võimalik e-Entsüklopeedia lõpule viia. 


TEA on üks taasiseseisvunud Eesti esimesi eraettevõtteid. Ettevõte sai alguse 1988. aastal kooperatiivist – keeltekoolist, mille juurde asutati peatselt ka kirjastus. Kokku on TEA Kirjastus välja andnud ainuüksi viimasel kümnendil üle 1000 erineva nimetuse, millest sel ajavahemikul on Eestis müüdud 1,5 miljonit eksemplari. 2015. aastal ilmus kirjastuselt esmatrükis üle poolesaja nimetuse ja üle 30 raamatu vastab Eesti Kirjastuste Liidu menuki kriteeriumile.


Jaga artiklit

7 kommentaari

E
endine töötaja  /   15:40, 21. jaan 2016
Töötasin Tea kirjastuse müügiosakonnas, ehk siis telefoni teel raamatute pähemäärimine, see ka ainule koht mis kirjastust üleval hoiab ,kui päeva normi täis ei saa sõimab müügijuhataja sind ilusate sõnadega igale poole, palgapäeval küsitakse kes siis nii nälgas ja palka tahab , nimekirja alusel saad paari päeva jooksul 20 või 50 eurot ,ülejäänud raha ei tea millal samas aga suur kirjastuse omanik puhkab oma töötajate raha eest soojal maal ,asi seal veel hullem kui minul siin kirjas,tean millest räägin kuna käisin nendega töökaitses ja siis ka raha maksta ei tahtnud.
E
endine töötaja  /   15:37, 21. jaan 2016
Tea Kirjastust hoiab püsti ainult müügiosakond kus telefoni teel raamatuid müüakse,palga päeval küsib müügijuhataja kel nälg ja saab palka 20 või 50 eurot ja seda ka nimekirja alusel ,ülejäänud raha saad ei tea millal, nii käis see seal üle poole aasta kui seal tööl olin, palka kätte ei antud kuidagi samas kui Tea Kirjastuse omanik ise, soojal maal puhkas .jube koht ja ei laima vaid ise käinud töökaitses selle firmaga ja tean millest räägin

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis