Repliik

Repliik | Salastatud filmikonkurss (2)

Tõnu Virve, filmimees , 19. jaanuar 2016 18:16
Foto: ALDO LUUD
Produtsent Meelis Niinepuu vaidlustas Peeter Rebase filmiprojekti „Purjetamine vabadusse" Eesti vabariigi 100. sünniaastapäevaks korraldatud mängufilmikonkursi tulemuse. Eesti Filmi Instituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins ütles, et neile tuli üllatusena, et asi jõudis pressi, sest olukord oli läbi räägitud.Tõeliselt modernsed filmimehed ja meie aja kangelased Peeter Rebane ja Meelis Niinepuu on toonud valdkonda avalikustamise. Kui siiani kitsast kinnisest otsustajate ringist eemale tõrjutud filmiinimesed läkitasid sisukaid, kuid kasututuks osutunud märgukirju, siis Rebane ja Niinepuu võtsid ette advokaat Allar Jõksi lipu all revolutsioonilise tee oma õiguste kaitseks.

Selgus, et ühe konkursiprojekti „Tõde ja õigus" kaasprodutsent Madis Tüür on žüriiliikme Elen Lotmani elukaaslane, selgitab Niinepuu. Eesti Filmi Instituudi esindaja ja žürii liige Piret Tibbo-Hudgins tunnistas huvide konflikti.

Samal teemal

Kui Balti Filmi- ja Meediakooli juubelil andis kultuuriminister Rein Lang „EV 100" programmi raames mitme mängufilmi rahastamise lubaduse, sai ta tunnustava poolehoiu kinnituseks tulise aplusi. Peagi välja kuulutatud avalik konkurss äratas filmitegijad aktiivselt kaasa lööma. Saak oli üle 150 mängufilmi ideekavandi.

Kuid juba alguses hangus avangardistlik konkursiidee filmiametnike salatsemise ja ebamäärasuse võrgustikku. Näiliselt oli konkurss salajane – märgusõnaga. Kuna kultuurivaldkondades tunnevad kõik üksteist, palusin sõbral oma mängufilmi ideekavandi Eesti Filmi Instituuti ära viia. Tulnud siis ukse vahelt EFI ametnik-tütarlaps koridori, võtnud märgusõnaga ümbriku, tänanud ja palunud ideekavandeid veel lisaks tuua. Ei mingit registreerimist ega registreerimislehte.

Tänaseni ei ole avalikustatud konkursile laekunud mängufilmide ideeprojektide nimesid ega autoreid. Siiani on salastatud laekunud ideekavandite pingerida kajastav protokoll. Siiani ei ole avalikustatud protokolli, kus on fikseeritud isikud, kes osalesid märgusõnaga ümbrike avamisel, kus on fikseeritud ning kokku viidud ideekavand ja autor ning selgunud võitjad.

Enne kui need dokumendid pole avalikustatud, ei saa arutleda finalistide projektide üle. Võib-olla tuleb vaidlustada kogu konkursi läbiviimise protseduur? Filmikunst on strateegiline kunst. Koostöös ja avalikustamises on meie riigi edumeelse arendamise võti.

Samal teemal

23.02.2017
GALERII & VIDEO | Kaptenid esitlesid Apollos ajaloolist suurteost "Purjetamine vabadusse"
01.09.2016
Kinu jääb ära ehk Kuidas Eesti filmikorüfeed kohtupinki nühkimas käivad