Maailm

Kosmoseteleskoop Kepler on avastanud juba tuhat Päikesesüsteemi-välist planeeti (9)

Õhtuleht.ee, 18. jaanuar 2016 23:35
Nii võiks välja näha üks kosmoseteleskoobiga avastatud planeetidest Kepler-22bFoto: NASA/Ames/JPL-Caltech
Võimsa teleskoobiga kosmost piiluvad astronoomid võivad rahul olla. Leitud on mitu taevakeha, mis võivad olla eluks kõlbulikud, vahendas Physorg.

Kepler vaatleb ligi 150 000 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat tähte ja uurib nende liikumist. Kui planeet tähe eest läbi liigub, tuhmub selle valgus korraks. Selliseid tillukesi varjutusi kosmoses asuv Kepler otsibki.

Teleskoop pildistab pidevalt üht taevaala ning iga poole tunni tagant tehtud fotode võrdlemisel leiavad teadlased üles võimalikud planeedid.

Eluks kõlbulikud on neist siiski ainult sellised, mis asuvad oma tähest sobival kaugusel – ei liialt lähedal, ei liialt kaugel. Ainult nendelt võib loota leida vedelat vett, mis on elu tekkeks ja püsimiseks hädavajalik.

Praegu on Kepleri andmete põhjal leitud üle 4000 võimaliku tähevarjutuse. Planeetideks on neist nüüd tunnistatud täpselt 1000.

Kaks värsket avastust – planeedid Kepler­438b ja Kepler­442b on Maast umbes poolteist korda suuremad. Mõlemad asuvad oma tähele üsna lähedal, kuid nende tähed on Päikesest jahedamad, seega püsib lootus, et taevakehadel võiks olla vett.

Seda oma silmaga kontrollida pole paraku võimalik, kuna need planeedid asuvad Maast ligemale 500 ja 1000 valgusaasta kaugusel.

Samal teemal

14.12.2017
Google'i tehisintellekt avastas planeedi
16.11.2017
Päikesesüsteemi lähedalt leiti elukõlbulik planeet

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee