Eesti uudised

Kas tippspordi kõrval võib hääbuda suusatamine ka koolides?

Karoliina Vasli, 18. jaanuar 2016 06:00

21 KOMMENTAARI

k
Koleopter/ 18. jaanuar 2016 18:08
Eelnevates kommentaarides on mainitud vaid suusavarustuse hinda. Kuid kui lapsele hakkab suusatamine meeldima ja tekib soov osaleda näiteks rahvaspordiüritustel? Siis lisanduvad juba osavõtumaksud ja transpordiraha.
Kolmandaks: varasemalt sisaldasid ajalehtede huumorinurgad vaid huumorit ja satiiri, nüüd järjest rohkem reaalsust. Näiteks Postimehe 3. oktoobri Juurika lõpunurga „Ainult digilehes“ üks kolmest naljast on „Spordisaated ERRis keelatakse ära“. Aga see ongi tõsi. Ise pole sel talvel näinud eestkeelsetest telekavadest ühtegi suusavõistlust, isegi Tour de Ski 9 km lõpuetappi ei näidatud. Kustkohast siis eeskuju?
m
mamma/ 18. jaanuar 2016 15:23
mõneski koolis on siiski kokku lepitud, millal lapsed neis suusakeskustes suusatavad ja sellel ajal viibib kohal ka õpetaja (kes suusatajad kirja paneb). on täiesti omaette teema, kas kohal viibiv õpetaja suusatehnikaid valdab ... igal juhul - ei piisa ainult tšekkidest.
k
kekaõps/ 18. jaanuar 2016 18:59
Valdan nii klassikalise sõiduviisi tehnikaid, uisustiili tehnikaid, laskumistehnikaid, pidurdustehnikaid, pöördeid jne.
Kuna väga paljud Tallinna koolide (ka mujal on lorusid, kuid maal on olukord kordades parem) õpilastest on mugavad, siis tuleb suurem osa ajast olla politseinik (jälgida, et kõik saaksid suuskadele ja sõidaksid vähemalt 40 minutitki vabas õhus), mitte õpetaja.
Tegelikult võiks kehalise kasvatuse üldse koolides lõpetada.
Ülekaaluline, liikumisharjumuseta ja südamehaiguste käes vaevlev keskealine (või isegi natuke noorem) pereliige oleks parim motivaator, miks (tervise)sporti teha.
a
ann/ 18. jaanuar 2016 11:31
laste suusakomplekt maksab 100€ ringis, suurematele on kallim aga tegelikult kannatab samade suuskadega 2-3 aastat. odavamad suusasaapad saad järelturult 5€ kätte. ei ole ju nii karm!
3
3 lapse ema/ 18. jaanuar 2016 14:36
Näita, kuskohas on korralikud suusasaapad 5eur järelturul? Isegi maa-kaltsukas on hinnad 10eur kandis.
Suusakomplekti on võimalik saada tõesti paarikümne euroga, aga siis on tegu ikka väga ajast ja arust asjadega. Saata laps niimoodi kooli teiste naerualuseks (ma ei taha, et see nii on. See ei meeldi mulle, aga samas ei saa eriti muuta ka midagi.) ei tõsta kuidagi tema tahet sporti teha. Liiati sõltub varustusest mugavus ja see on samuti seotud soorituse ja hilisema enesetundega.
Ka järelturul pead arvestama korraliku komplekti puhul vähemalt 60eur väljaminekuga algklassilapsele. Suurematele on siiani kõige odavam normaalne komplekt olnud 85eur. Lapsed suusatavad ajaliselt umbes 1 tunni nädalas (kaks 45min tundi, kus reaalselt suuskadel nii 30min). Lund jätkub olenevalt talvest 3-8 nädalaks. Ehk siis - kui lapsel ei ole rohkem suusahuvi, siis on see päris kole väljaminek.
Mul lastel asjad olemas, aga saan täiesti aru, miks paljud ei suuda neid lubada või miks vastumeelsus tekib. Lõppkokkuvõttes oleks mõistlikum koolidesse korralikud suusapargid tekitada.
e
edevad eestlased, / 18. jaanuar 2016 14:54
just hiljuti nägin Rootsis, kuidas suusatakse isegi puusuuskadega, ja ei naera mitte keegi
p
Pets/ 18. jaanuar 2016 11:20
Minu arvates on palju olulisem, et õpetatakse selgeks ujumise oskus, mitte aga suusatamise oskus või uisutamise. Talvel võiks rohkem organiseerida suusatamise asemel ujumise õpetust - eluliselt palju olulisem oskus.
u
18. jaanuar 2016 14:55
Ujuda peab suvel!!!! Väljaõppe kevadel ja sügisel!!
õ
Õudne eks/ 18. jaanuar 2016 10:11
Üks asi on see, et pole varustust, teine asi on ilmad, kolmas asi on kehalise tunnid, neljandaks on õpetajate pädevus. Suusatamine pole vaid tegelikult see, et lükkad kätega. Tehnikat on vaja ja seda peab õpetama. Samuti peaks teoreetiliselt ka määrima suuski (kes seda koolis teeb)? Näiteks ka Pirita keskuses. Pm võib minna sinna ju, kuid kõige eest maksad peale. Miks ei võiks saada tasuta suusatada (nagu kapi laenutus). Eks linn ole tegelikult tubli ka. Tallinnas on rajad olemas ja radade kasutus tasuta. Suusavarustus peaks jääma nii 200-300 euro vahele. See on päris suur summa, sest suveks vaja rattavarustust ja jooksuvarustust (koolide mõttes). Aga mis kuradi mõte on teha koolis suusatunde? 45 minutit on tund, vahetund 10-20 minutit (olenevalt koolist). Tunni alguses kontroll, selgitus jne. Reaalne füüsiline töö on 20 minutit. Tunnid pikemaks ning sisukamaks.
v
vanake suuskadega/ 18. jaanuar 2016 14:56
nja, seda kõkki varem ju ei pidanud tegema või kuidas
h
hh/ 18. jaanuar 2016 10:04
see koolisport on üldse üks probleemne asi. Kole on vaadata, kui lapsed lähevad kooli, ranitsad seljas, spordikoptid käes. Sest teiste tundide vahel on üks tunnike kehalist.
Kõik, kes vähemalt kaks korda nädalas käivad mingis trennis, peaks olema kehalise tundidest vabastatud. Koolis annaks teha tasuta treeninggruppe kehalise tundide asemel nii et praktiliselt kõik oleksid haaratud. Ja suusatamine - mida sa planeerid, kui mõnel aastal saad paar korda lumele. Suusatamise asemel tunnis peaksid olema suusapäevad kui selleks on võimalust.
h
hähh/ 18. jaanuar 2016 16:16
Jah vaesed lapsed peavad nii palju asju vedama. Varsti on nad sellised vati sees hoitud pussakad, kes ei saa millegagi hakkama. See 2 tundi nädalas küll kedagi ei tapa.
k
Karutapja/ 18. jaanuar 2016 09:19
Korralik suusavarustus on kallis, lapsed kasvavad kähku välja - meie perekond kelgutab.
m
meie/ 18. jaanuar 2016 10:08
ka ei jõua korralikku suusavarustust osta, õnneks koolis arvestatakse sellega.
m
meil on/ 18. jaanuar 2016 13:25
laste ajast plastikust lastesuusad, oleme pakkunud tasuta ära, aga keegi ei taha, tuleb prügimäele viia. Võiks olla niisugune koht, kuhu saaks need kõik kokku viia ja las siis vaesemad võtavad.
k
kekaõps/ 18. jaanuar 2016 19:04
Kui pikad suusad on?
Teen koolis suusaparki. Kuluks ära.
b
Busa/ 18. jaanuar 2016 08:25
No mõeldakse välja pealkirjakonstruktsioone. Mõne jaoks on maailm ainult must ja valge. Nagu digiajastul digitoimimise põhimõte: on või ei ole.

t
timo/ 18. jaanuar 2016 08:04
Sport on rikaste lõbu. Meie lastel on 1 paar suuski kahele, ja needki kirbukalt, sest sisuliselt vajab kallis varustus iga-aastast väljavahetamist laste eripära- kasvamise tõttu. Enamikul vanematest pole see mõeldav. Ka maal pole kusagil suusatada, sest kõikjal on eramaa. Minu nooruses oli keskmine suusavarustus kättesaadav ka miinimumpalgalisele ja sõita võis kõikjal. Kunstlikke radasid polnud, kuid kindlad trassid lemmiknõlvadele ja mõnusamad metsarajad hoiti suuskadel masside poolt lahtisõidetuna. Teise suure põhjusena praegu on arvuti muutunud ühiskonna nuhtluseks neelates kogu vaba aja ja vaba raha! Kui on valik kalli füüsilise spordi erivarustuse ja treeningbaaside kasutamise ning arvuti vahel, on võitja arvuti... E-Eestis võib ka aastaringi lund sadada või lõputu jalgrattateede võrk olla -peale üksikute friikide pole õues kedagi. Võib-olla sporditarvete oluline hinnalangus ja kõigile lastele kättesaadavus parandaks olukorda, aga ?????? hästi ei usu!
p
pat/ 18. jaanuar 2016 09:17
ega ikka suuski igaaastaselt välja vahetama pea. Vanasti oli nii, et "kuked" olid saapa suurusega. Plastsuusk peab ikka hullult kaua vastu võrreldes puusuusaga. Samas muidugi ühel hetkel on vaja vahetada ja mida noorem laps, seda tihedamini. Aga jah iseenesest muidugi täiesti õigus - väga vähe näeb noori sporti tegemas.
t
tegelikult/ 18. jaanuar 2016 13:28
pole õigeid suusaradu. Elan Kohilas, siin suur staadion, spordisaalid, aga head suusarada pole, kuhu võiks kõik suusatama minna.
j
Ja siis/ 18. jaanuar 2016 06:16
Milleks vägistada meil ei ole selleks nagunii enam kliimat, sõitku parem jalgrattaga