Puude raieFoto: Ants Liigus / Pärnu Postimees
Toimetas Kristin Aasma 17. jaanuar 2016 15:59
Eesti Erametsaliit tervitab valitsuse otsust muuta taastuvenergiaga seonduvat seadusandlust, mis annab võimaluse tulevikus Narva elektrijaamades taas küttepuud põletada.

Kuna Eesti liigub taastuvenergia kasutamisel ennaktempos, saame taastuvenergia statistilise ülejäägi müüa teistele liikmesriikidele. Erametsaliidus ollakse veendunud, et küttepuidu kasutamine Narva elektrijaamades aitab Eesti maapiirkondades parandada kiiresti tööhõivet ja elavdada majandust.

"Energiapuidu kasutamisest võidavad just meie Eesti oma inimesed. Puitkütuse varumise ahelas osaleb vähemalt kümneid kordi rohkem inimesi kui teiste taastuvenergia lahenduste puhul," selgitas Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ants Erik. „Iga tihumeeter puitu aitab majandust liikuma panna ja toob riigile jõukust läbi töökohtade, maksude ja omanikutulu. Iga miljon tihumeetrit kasutusele võetud puitu loob ligikaudu 2400 töökohta just maapiirkondades, kus praegu on tööhõivega eriti suured probleemid. Metsanduse arengukava täites on võimalik juurde luua 12 000-15 000 töökohta."

Eesti aastane raiemaht on praegu alla 10 miljoni tihumeetri, kuigi metsanduse arengukava näeb aastaseks mahuks ette stabiilselt 12-15 miljonit. "Möödunud aastal erametsades 15-25% võrra kukkunud raiemahu tagajärjel kadus metsandussektoris 2000-3000 töökohta ja riigil jäi saamata suur hulk makse," kirjeldas Erik praegust olukorda.

Küttepuu hind on olnud stabiilselt madal juba viimased 3-4 aastat, alates 2014. aasta keskpaigast on suured probleemid ka paberipuu müügiga, mis veelgi on võimendanud hinnasurvet küttepuule.

Passiivsuse põhjus erametsa majandamisel ei ole sugugi ainult puidu madal hind – kütte- ja paberipuidul lihtsalt polegi ostjat. Kuna aga keskmises erametsas on madalakvaliteedilise puidu osakaal üle poole mahust ja metsa majandada ei tasu, siis jätab omanik vajalikud tööd üldse tegemata. Lisaks energiapuidule jääb paraku metsa seisma ka palk ja muu puidusortiment, mis sobiks saetööstusesse saatmiseks ja edasiseks väärindamiseks.

Eesti on alla soovitatava raiemahu metsa majandanud juba viimased 20 aastat. Täna oleme olukorras, et erametsades on küttepuu-ilmelisi puistuid 100 miljoni tihumeetri jagu ja sellest 50 miljonit tihumeetrit vajaks kohe raiumist, kuid tegelikult raiutakse praegu samailmelisi puistuid ainult kaks miljonit tihumeetrit aastas.

"Kasutamata puitu on kuhjunud nii palju, et „järele raiuda" on seda võimatu ja tõenäoliselt kõduneb ära umbes pool küpsenud puistutest," hindas Erik praegust raiskamise ulatust.

Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees pole päri kriitikaga, et kuna Narva elektrijaamades põletatakse küttepuitu pooleks põlevkiviga, siis pole tegu justkui õige taastuvenergia lahendusega. "Tänu taastuvale ressursi kasutamisele saame põlevkivi osakaalu vähendada kuni poole võrra ja allesjäänud põlevkivi tulevikus väärindada ja kasutada tänasest targemal viisil."

Ants Eriku sõnul pole alust oletada, et puidu põletamine Narva elektrijaamades saab koormaks Eesti maksumaksjale. „Statistikakaubanduse raames korraldatakse rahvusvaheline vähempakkumine. Taastuvenergia tootmise maksavad kinni tarbijad teistest Euroopa Liidu riikidest."

Põhjust ei näe ta ka kartuseks, et puidu hind kerkib kõrgustesse ja hakatakse põletama tööstusesse sobivat puitu. „Hinnad, mis vähempakkumisel kokku lepitakse, jäävad tõenäoliselt 20-30 euro vahemikku MWh eest ehk kujunevad umbes poole väiksemaks, kui makstakse taastuvenergia tootjatele meie siseturul (53 eurot MWh)."

„Eesmärk on see, et madalakvaliteedilisele puidule tekiks üldse mingi kasutusvõimalus," sõnas Erik. 

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

oh jaa 17. jaanuar 2016 21:36
tegelikult on selline puidu kasutamine ka selge RAISKAMINE! Toimub sama mis Narva elektrijaamades põlevkivi kasutamisel.....elektri tootmisel jäetakse kasutamata kohutav hulk soojusenergiat! Pea poole kütusega köetakse lihtsalt ilma soojemaks! Tuleks sellistest hiidelektrijaamadest üldse loobuda ja üle eestimaa ehitada hulga elektri/ soojuse koostootmisjaamu kus ka eralduv soojus kütteks ära kasutatakse! Selline lahendus oleks ka julgeolekut arvestades vajalik! Iga maakond varustaks oma koostootmisjaama....jääb ära puidu vedu pikkade vahemaade taha nagu nüüd tuleb teha! Aga oota sa, et meie "psihäälestajad" nii pikalt midagi ette mõtleks!
ank 17. jaanuar 2016 17:39
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS