Jaan Vares 2007. aastal. 27.08.1927 - 16.01.2016 (Karel Koplimets)

Täna suri 88. eluaastal Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor, nõukogudeaegse Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) kauaaegne rektor, kujur Jaan Vares.

1927. aastal Valgas sündinud Jaan Vares õppis pärast sõda Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis skulptuuri Anton Starkopfi käe all. Seejärel oli ta aspirantuuris Leningradi I. Repini nimelises Kunstiinstituudis, kuulsa Peterburi Kunstiakadeemia järglases, kus kaitses 1956 skulptuurirühmaga "Põlevkivikaevurid" kunstiteaduse kandidaadi kraadi.

Vares kuulus nende Eesti noorte haritlaste hulka, kes tõusid esile nn sulaaja põlvkonnavahetusega. Noor skulptuuriõppejõud Vares polnud veel dotsentki, kui 1959 sai temast Moskvasse tagasi läinud Friedrich Lehe asemel Kunstiinstituudi rektor. Sellesse ametisse jäi ta 30 aastaks.

Rektorina oli Vares ettevaatlik, kuid tudengeid hoidev. Tema ajal kasvas 1960.-70. aastatel ERKIst välja mitu põlvkonda uskumatult uuenduslikke kunstnikke, arhitekte ja disainereid, kellest tänaseks on saanud klassikud. Tänu Varesele oli Kunstiinstituut Eesti esimene kõrgkool, kuhu tuli märkimisväärselt välisüliõpilasi ja mille enamik tudengeid sooritas praktika välismaal.

Vares võitles välja vana Kunsttööstuskooli Tartu maantee hoone ümberehituse ja laienduse moodsaks Kunstiinstituudiks.

Jaan Vares ei jätnud ka loomingut unarusse ja viljeles realistlikku skulptuuri. Tabava modelleerijana jäädvustas ta nii lähedasi, kunstiinimesi kui ka nõutud tegelasi.

Rektor Varese elutöö kestab edasi tänases Eesti Kunstiakadeemias.

Eesti Kunstiakadeemia
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kujurite Ühendus

Jaga artiklit

4 kommentaari

.
.....  /   18:59, 17. jaan 2016
Vares oli osav mees nõukogude korraga ümberkäimisel: ühel üliõpilasel tekkis pahandus peol esinenud ansambli pärast, võimud nõudsid väljaviskamist, kuid Vares laagerdas ja laagerdas, asi läks hapuks, settis lihsalt põhja ja ülikool sai üliõpilasel lõpetatud ....
K
Krista  /   21:21, 16. jaan 2016
Mina samuti- ERKi ja Jaan Vares- palvetan ja mälestan

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis