Buss Baierimaa süürlastest pagulastega saabus 14. jaanuari hilisõhtul Berliini kantsler Angela Merkeli kontori juurde. Bussis sõitis kaasa ka aktsiooni algatanud Baierimaa poliitik Peter Dreier. Foto: AFP, Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 15. jaanuar 2016 13:33
Baieri liidumaa saatis kantsler Angela Merkeli kontori ette Berliini bussitäie pagulasi. Selle teoga väljendas Baierimaa meeleheidet, et ei suuda majutada sellisel hulgal pagulasi. Merkelil jäi süda kõvaks ja ta saatis pagulased sinna, kust nad olid toodud.

Landshuti linna piirkonna administraator, poliitik Peter Dreier pani eile 31 pagulast bussi peale ja läkitas nad teele Berliini poole, täites sellega eelmisel sügisel Merkelile antud lubaduse, vahendas The Local.

Sügisel peetud vihases telefonivestluses kantsleriga väitis poliitik, et ei tule toime nii suure hulga pagulastega, kes pidid tema liidumaal varjupaika saama. Suvel oli Merkel kinnitanud avalikult, et "me tuleme sellega toime". Die Welti andmetel ütles Dreier Merkelile ka seda, et kui Baieri liidumaa peab võtma vastu rohkem pagulasi, kui oli lubatud, peab tagajärgedega tegelema Merkel. "Kui Saksamaa võtab vastu miljon pagulast, tähendab see, et minu piirkond peab vastu võtma 1800. Ma võtan nad, kuid ülejäänud saadan ma bussiga Berliini sinu kontori juurde," hoiatas Dreier.

Süüria meeste isikud on kõik tuvastatud ning neil on seaduslikud varjupaigataotlused Saksamaal, kuid nad oleks tulnud Baierimaal panna ajutisse majutuskohta, mida tavaliselt kasutatakse nende jaoks, kelle asüülitaotlused on veel menetluses.

Dreier ütles, et süürlaste minemasaatmine oli "meeleheitetegu", et näidata, et nende piirkonnas ei ole anda pagulastele inimväärseid elamispindu, omaette kortereid, kuhu neid majutada, ning liiduvalitsus ei ole oma abilubadust täitnud.

Dreier märkis ka, et maksis pagulaste hostelis ööbimise Berliinis omast taskust kinni.
Aga niipea, kui Berliini tervise- ja sotsiaalameti esindajad valitsuskvartalisse saabunud bussitäit süürlasi olid tervitanud, tabas Baierimaa poliitikut pealinna juhtide vali kriitika. Berliini linnapea Michael Müller süüdistas Dreierit solidaarsuse puudumises, öeldes pressiagentuurile DPA, et Dreier põikles vastutuse eest kõrvale, vahendas The Local. Müller avaldas lootust, et föderaalvalitsus Baierimaa valitsuse Dreieri suhtes korrale kutsub.

Dreieri ettevõtmine kukkus läbi, sest kantsler Merkel keeldus oma töötajaid Baieri poliitikuga rääkimast, vahendas ERRi uudisteportaal. Kantsleri ametiresidentsi juurde saabunud bussi sisenesid linnavalitsuse esindajad, kes pakkusid süürlastele ööseks peavarju. 

Bussi ümber kogunes ligikaudu 100 ajakirjanikku ja lähikonnas avaldasid kaks tundi meelt Merkeli vastased, samal ajal kui Berliini ja Baieri ametnikud bussis tõsiste nägudega läbirääkimisi pidasid ning põgenikud neid sihtivaid telekaameraid üha süveneva umbusuga jälgisid.

Dreier väljendas pettumust, et Merkeli esindajad temaga rääkima ei tulnud, ja buss lahkus politsei eskordi saatel.

Täna jõudsid põgenikud tagasi Berliinist 570 kilomeetri kaugusele Landshuti linna, kust oldi neljapäeva hommikul teele asutud.

Samal teemal

Kommentaarid  (44)

est 18. jaanuar 2016 04:24
Terve buss oli lapsi ja naisi täis. Kas on ikka õige nii pikk sõit nendel ette võtta? Mul on nii kahju seda vaadata.
tohohh 26. jaanuar 2016 09:17
Kas naised ja lapsed on need vuntsidega.... Ei kajastu ei tekstist sõnagi naistest ja lastest ja pole neid ka piltidel.
nűűd on siis teada, miks REF taavi pukki pani 15. jaanuar 2016 19:21
tema ongi see pagulaste maaletoomise volinik, kes tädi juures käib aru andmas
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS