Teel vanglasse.Foto: Alar Truu
Kristiina Tilk 14. jaanuar 2016 16:16
Eile õhtul edastasid laevakaitsjate lähedased konsulile kirja, milles esitasid mitmeid küsimusi seoses vanglas meestele seatud tingimustega. Täna õnnestus konsulil mehi ka külastada ning anda vastused lähedaste küsimustele.

Esiti küsinud mehed konsuli käest infot välismaailmas toimuva kohta ning uurisid, kas ministeerium aitab ja toetab neid ka edaspidi samamoodi nagu varasemalt. Konsul andis meestele teada, et Eesti poole pealt uuritakse armuandmise võimalust ning üles võetakse ka vangide vahetuse lepingu küsimus.

"Konsul uuris, kas laevakaitsjad tahavad armuandmise võimalusest sõltumata otsust edasi kaevata. Umbes viis inimest ütlesid jah. Üks laevakaitsja ütles, et armuandmine peaks olema viimane võimalus. Keegi vastu ei vaielnud. See tundus olevat üldine seisukoht," vahendab ühe laevakaitsja lähedane konsulilt saadud infot.

Laevakaitsjad ütlesid konsulile, et nad on advokaatide tööga rahul ega pea juhtunut nende süüks. Lisaks teatasid nad, et ka kohalik politseiülem oli karistuse karmusest üllatunud ning nad kardavad, et hoopis keskvalitsus on see, kes neile tugevat karistust nõuab. Mehed arvavad, et kohtunik oligi mõistev, aga teda survestati.

Elamistingimused vanglas on kesised: 23 meest elavad 10x15 meetri suuruses ruumis – tavaliselt olevat sama suures kongis vähem inimesi. Lähedastele on teada antud, et vangla uurib variante, et olukorda lahendada. Tööd mehed hetkel ei tee, kuigi teoorias peaksid.

Meeste sõnul on neil joogivett piisavalt ja kui muidu on lubatud päevas juua teed ühe korra, võimaldati neile seda kaks korda päevas. Kokk on sõbralik ning mehed aitavad tal õppida nende jaoks söögi tegemist. Liha praktiliselt ei ole, korra nädalas antakse kana ja ühe korra päevas saab muna.

Lähedastele anti teada, et mehed peaksid saama asju ise juurde osta, aga enamikul ei olnud vanglakontol enne kui konsul sinna igaühe arvele lubatud 3000 ruupiat pani. Konsul palus selle raha meestele juba täna kohe ka kättesaadavaks teha ja seda talle ka lubati. Lisaks viis konsul meestele metall-lusikad, sest vanglas anti neile söömiseks plastikust söögiriistad, mis katki läksid.

Madrats on magamiseks vaid ühel eestlasest laevakaitsjal, teised magavad samasugusel vaibal nagu eelmises vanglas pikka aega kasutuses oli. Madratseid sooviksid kõik mehed, kuid vanglaülem öelnud konsulile, et madratsi saavad vaid need, kes vajavad seda tervisehäda pärast. Kuna enamikel meestel on olnud tervisega tõsiseid probleeme, plaanib konsul nõudmisele lisada ka arstitõendid.

Teoorias ei tohiks mehed kanda vanglas ka isiklikke riideid vaid kandma vanglapoes müüdavaid valgeid riideid, aga nende numbreid ei ole eriti saada ja hetkel on meestel seljas isiklikud asjad. Samuti ka jalanõud, kuid kuna vanglas on palav, ei hoia nad neid kogu aeg jalas. Tuleval nädalal viib konsul meestele riideid juurde, kuid seegi nõuab eelnevaid kokkuleppeid ja loa saamist.

Meeste isiklikud asjad, mille konsul kokku kogus, on kuivas laoruumis metallriiulitel kilesse pakituna. Tegemist on suure laoruumiga, mis kuulub Eesti aukonsulaadile Chennais. Ladustatud asjadest on tehtud ka fotod, rahakotid ja mobiiltelefonid on konsuli käes.
Mehed saatsid konsuli kaudu hulgaliselt kirju ka lähedastele ning need edastab konsul peredele kohe, kui pääseb kontorisse.