Rühmitis "Soldiers of Odin" korraldasid 8. jaanuaril 2016 Soomes Joensuu linnas demonstratsiooni. Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 14. jaanuar 2016 14:26
Soome omaalgatuslik tänavapatrull Soldiers of Odin ehk Odini sõdurid on viimasel ajal pälvinud meedia tähelepanu, eriti mõne rühmitise liikme kuritegeliku mineviku taustal. Rühmitis tahab kummutada eelarvamusi ja hajutada kartusi, nagu kalduks see oma tegevuses liialdustesse.

Rühmitise liikmed kannavad musti jopesid, mis on varustatud muistsete viikingite sümbolite ning Soome lipuga. Nad nimetavad end patriootideks, kes patrullivad tänavatel, et kaitsta soomlasi immigrantide eest, kirjutas Reuters. Eelmise aasta lõpus Põhja-Soomes Kemis asutatud rühmitise nimi on võetud muinasgermaani jumala Odini järgi.

Suurem osa politseist on suhtunud kriitiliselt sellesse, et mitmes linnas liigub gruppe, kes üritavad omaalgatuslikult mõjutada linna turvalisust. Mõnede politseiametnike arvates tuleks jätta kodanike turvalisus siiski üksnes politsei hoolde, kirjutas Iltalehti.

Rühmitise suhtes on muret väljendanud ka Soome peaminister Juha Sipilä: "Kodanike patrullid ei saa võtta endale politsei volitusi." 

Reuters vahendab, et Soome tuli eelmisel aastal ligikaudu 32 000 varjupaigataotlejat (2014. aastal tuli neid 3600).

Odini sõdurid tahavad avalikkuses levivaid hirme hajutada. Rühmitis avaldas Facebookis, et see ei ole rassistlik grupp, natsionaalsotsialistlik partei, uimastigäng, motoklubi või kuritegelik organisatsioon. "Meie, Soldiers Of Odini liikmed hakkame juba küllastuma see meedia halvustamine ning tõrvamine," pöördub rühmitis Facebooki lehel. Grupp soovib, et halvast avalikustamisest hoolimata suhtutakse liikmetesse avameelselt. "Tahame hajutada eelarvamusi meie suhtes," kirjutas Odini sõdurid, rõhutades, et rühmitis ei jaga üksikisikute seisukohti.

"Kuritegelik taust on möödunud elu, mida keegi meist ei saa mõjutada. Tulevikku aga võime mõjutada väga palju," kirjutas Soldiers Of Odin.

Rühma tegevuses suhtes on avaldatud kartust, et tänaval patrullides kaldutakse liialdustesse.

Rühm väidab vastu, et liialduste suhtes on teil täielik nulltoleranss. Soldiers of Odin avaldab soovi teha koostööd teiste loodud või loodavate tänavapatrullidega.
Soome politsei andmetel oli 2015. aasta viimase nelja kuu seksuaalrünnakute arv 147, kui eelmisel aastal samal ajal oli see 75.

Kemis aga liiguvad tänavail Odini Sõdurid hoolimata 30kraadisest pakasest. Grupi teatel tegutseb see praegu 23 linnas, politsei andmetel tegutseb võrgustik viies linnas.