Video esimeses pooles on näha turvakaamera ees tantsivaid kogusid. Video teises pooles näitame üht võimalust, kuidas see efekt tekkida võib.Foto: Õhtuleht
Mattias Tammet 13. jaanuar 2016 06:00
Kuressaare ainukese tornmaja fuajees lendavad ringi müstilised kogud, ütleb korteriühistu esimees ja näitab neist tehtud filme. "Ma ei paneks piire ette, mis see olla võib," kostab ta. 

Tõepoolest. Kerad ja muud hägused kogud hüplevad turvakaamera objektiivi ees: mõned uimasemalt, aga mõned lendavad üle kaadri ka murdosa sekundi jooksul. Üks eriti suur mürakas tundub mitme meetri kaugusel seisva ukse juurest lendavat vaid sekundiga kaamerani ja kaob siis ekraanilt.

Kerad avastas videopildilt Kuressaare veetorn-elamu korteriühistu esimees Gerd Vipre. "Kummitustest" kirjutas eile ka ajaleht Saarte Hääl.

Kaamera on uus, paigaldatud veidi enne jõule. Tarkvara on selline, mis annab kohe teada, kui kaadris toimub mingi liikumine.

"Ma ei saanud enam majavanema ruumis olla, sest alarm hakkas karjuma kogu aeg," räägib Vipre. "Ja siis hakkasin vaatama, et inimesi tegelikult ei liigugi!"

Hüplevaid-lendlevaid-hõljuvaid udukerasid näeb kaamera Vipre sõnul pigem õhtul. Silmaga ei ole seejuures midagi näha. Vähe sellest: objektid jäävad kaadrisse alates sellest hetkest, kui kaamera lülitab sisse infrapunaprožektori ja muudab pildi mustvalgeks.

Nii näeb kaamera pimedas ka ilma inimesi segava nähtava valguseta. Paranormaalsete nähtuste uurija Igor Volke ütleb, et nähtus on huvitav ning nimetab kerasid "energofoorideks" ja "orbideks." "Arvan, et ei ole putukas, sest putuka saab varem või hiljem kätte," ütleb Volke. "Nano-tolmuosakesed liiguvad sellise kiirusega vaid kindla tõmbe korral ja neid pilte peaks olema siis väga palju."

Putukateadlane Olavi Kurina siiski märgib, et putukad ärkavad siseruumides aeg-ajalt elule talvelgi ja kui nad siis külma koridori eksivad, siis suudavad umbes nullkraadise temperatuuriga ka natuke aega ringi lennata. Veebisaidi skeptik.ee asutaja ja füüsikaõpetaja Martin Vällik ütleb, et videos kujutatav pole midagi ebatavalist. "Kui mingi pisike asi on kaamera lähedal ja fookusest väljas, siis ta jätab päris suure läraka," selgitab Vällik.

Seda, et õhk ja selles leiduvad osakesed ei liiguks, Välliku sõnul praktiliselt juhtuda ei saagi, isegi kui seda tunda ei ole. "Toas on erinevad piirkonnad, kus on erinevad temperatuurid. Akna lähedal on kindlasti külmem kui mujal. Sellest tekib sujuv üleminek ja õhk liigub," selgitab Vällik. "Enne kui me hakkame eeldama mingit üleloomulikku asja, siis peame eelnevalt läbi käima ja välistama kõik loomulikud seletused," pakub Vällik seesuguste lugude puhul põhitõde.

Ka G4Si videovalvetehnikud nõustuvad, et efekti tekitavad tolm või putukad. Kaamera objektiivi lähedal lendavad tükikesed tunduvad suured ja heledad, sest objektiivi kõrval asuv valgusallikas teebki neid muudest kaadrisse jäänud asjadest heledamaks, ütleb turvafirma pressiesindaja Reimo Raja.

Ülikiiresti liikumise mulje jääb neist lihtsalt seetõttu, et osakesed on objektiivist vaid mõne sentimeetri kaugusel. Palju kaugemalt kaamera valgusallikas üldse väikseid objekte ei valgustagi. Vipre vaidleb esiti vastu. "Seal ruumis ei tolmuta mitte keegi! Seal ei ole ka meeletut tuuletõmbust," räägib Vipre trepikoja fuajeest, ent leebub varsti. "Tõesti, tolmuosakesed võivad teha sellist šõud. See on kõige tõenäolisem, kahe jalaga maa peal olev variant," möönab ka Vipre. "Aga võimalustele peab olema avatud. Üks varvas peab teadlasel maast lahti olema."

Ühistu juhatuse teine liige Kaimar Salm naerab küsimuse peale, kas kortermajas on pärast videoid hirmus elada. "Kümme aastat olen seal elanud ja pole ma seal kedagi kartnud," muigab Salm. Mõned majaelanikud olevat hoopis lõbu tundnud: ehk on korter nüüd rohkem hinnas, kui seal vähemalt midagi põnevat toimub?

Sarnaseid videoid võib netiavarustest leida küllaga. Enamasti on olukord väga sarnane: vahetult väikese objektiivi kõrval põleb valgusallikas. Peaaegu kõik seesugused videod on tehtud pimedas või hämaras.