Foto: TEET MALSROOS
Õhtuleht.ee 10. jaanuar 2016 18:39
Küll on hea, et Keskerakonda kuuluvus Eesti õigussüsteemist juba mullu lahti seoti ja kriminaalkorras karistatud erakonna liikmeid ei jäeta enam ukse taha, sest muidu ähvardaks erakonna juhtivtegelaste pink kaunis lühikeseks jääda. Süüdimõistetute nimekirja võib nüüd sattuda riigikogu keskfraktsiooni liige Dmitri Dmitrijevgi, kes tabati autoroolist väidetavalt kriminaalses joobes. Kuigi Dmitrijev pole veel öelnud, kas ta kavatseb riigikogust lahkuda, on ta süüdimõistmise korral oma kohast igal juhul ilma.

Et erakonna peasekretär Priit Toobal on korduvalt rääkinud oma armastusest sauna vastu, siis pole sugugi üllatav, et keskerakondlastest riigikogu liikmed pärast tööseminare just seal lõõgastuda eelistavad. Hoopis üllatavam on see, et rahvasaadikute tööalane seminar kriminaalse joobega ning ehk asjaosalistele endalegi üllatuseks fraktsioonikaaslaste omavahelise konfliktiga lõppes ja siis Dmitrijevi sõiduga üle kändude päädis.

Riigikogu esimees Eiki Nestor on Dmitrijevil soovitanud vabatahtlikult riigikogust tagasi astuda, lisades, et ka riigikohtu poolt eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises süüdi mõistetud Priit Toobal ja Lauri Laasi oleksid riigikogu maine säästmiseks juba varem, enne otsuse jõustumist, tagasi astuda võinud. Riigikogu maine võib ju päästetud saada, aga mida teha Eesti poliitika hea nimega, mida poliitikud lakkamatult määrivad? Nii põhjendas Keskerakondki põhikirja muudatusi sellega, et võrreldes teiste erakondadega suhtuti kriminaalkorras karistatud erakonna liikmetesse liiga rangelt. Aga milleks tehagi midagi teistmoodi (ja paremini) kui teised, kui isegi peaminister esineb samamoodi-tegemise eestkõnelejana?

Loomulikult pole ükski inimene täiesti eksimatu, aga on kahju, et nendegi seas, kes peaksid rahvale eeskujuks olema, on eksimisest saamas norm ja erakonnad teevad üha rohkem selleks, et eksinud parteilased pääseksid võimalikult väikese kahjuga, tehes mööndusi selle arvelt, mis oleks moraalselt õige. Ja see ei käi ainult kohtus süüdi mõistetud erakonna kohta.