Maailm

SUGULASTE JA SÕPRADE JUURDE: iraaklaste jõuk smugeldas Soome kümneid noori Iraagi mehi (55)

Õhtuleht.ee, 8. jaanuar 2016 12:19
Varjupaigataotlejad Soomes Tornios 25. septembril 2015.Foto: AFP / Scanpix
Soome piirivalveamet kahtlustab kuritegelikkuses jõuku, kes on aasta jooksul Soome smugeldanud 69 noort Iraagi meest. Smugeldajad ise on samuti iraaklased. On loomulik, et inimesed tahavad sõprade ja sugulaste juurde, arvas eeluurimise juht.

Ebaseadusliku sisserände korraldamise suhtes algatatud eeluurimise all on kümme inimest, kirjutab Iltalehti. Üldse on kahtlusaluseid 18, kellest kõik on Iraagi päritolu, kuid osal neist on Soome või Rootsi kodakondsus.

Samal teemal

Iraaklasi on jõuk ebaseaduslikult Soome toonud 24 korral. Alles eile lisandus uurimisse veel üks inimsmugeldamine. Uurimise juhi, Soome lahe merevalve kuriteoennetuse üksuse leitnandi Jyri Siitari sõnul kahtlustatakse jõuku inimeste ebaseadusliku maaletoomise korraldamises kauem kui aasta, kuid eeluurimine puudutab vaid aastat, et saada kindlaid tõendeid.

Kuritegelik grupp peeti kinni oktoobri algul. Smugeldajatele saadi jälile reisibroneeringute järgi: samad inimesed ostsid sageli pileteid, kuid laeval neid näha ei olnud. 

Maale smugeldatud iraaklased on tulnud Iraagist Türgi, Kreeka, Makedoonia ja Rootsi kaudu. Osa teekonnast läbiti tõenäoliselt jalgsi. Saksamaalt ja Austriast sõideti Rootsi poole autoga. Sealt smugeldati inimesed laevadega Helsingisse ja Turusse. Kui nähti, et laeval hakati inimesi kinni võtma, muudeti korraldust – Rootsist sõideti autodega Tornio kaudu Soome, rääkis Siitari.

Uurimisjuhi sõnul on kõik Soome smugeldatud inimesed noored iraagi mehed. Soome saamise eest on nad maksnud keskmiselt 10 000 eurot või dollarit, sealhulgas on reis Austriast või Saksamaalt Soome maksnud 2500-3500 eurot.

Soome jõudnud iraaklastel ei ole olnud tingimata raha kaasas, need jäeti Iraaki pandiks. "Iraaki jäetud pant vabastati, kui isik oli pääsenud maale varjupaika taotlema. Siis said smugeldajad raha endale," rääkis Siitari.

Smugeldatud iraaklased on praegu Soomes edasi, suur osa neist ootab varjupaiga saamise otsust.

Siitari sõnul on smugeldatud iraaklased smugeldamisprotsessis tunnistajad, kuid kurjategijad olid neid ähvardanud tunnistuste andmise eest. "Nad mõtlevad, et kui nad räägivad organisatsiooni tegutsemisest, siis mis juhtub kodumaal nende peredega. Oleme kuulnud, et neid on survestatud ja ähvardatud ametnikele rääkimise eest," kõneles uurija.

Smugeldajate kuritegeliku jõugu juhina on kahtluse all Rootsi kodakondsusega iraaklane.
Iltalehti kirjutab, et ametnikel on andmeid, et Iraagist smugeldati Soome juba koha peal elavate inimeste sugulasi. "See on selles ebaseadusliku maaletuleku korraldamises loomulik asi. Inimesed tahavad sõprade ja sugulaste juurde," kommenteeris Siitari, kes avaldas ühtlasi, et Soome on valitud sihtpunktiks ka poliitilise olukorra pärast. "On mõeldud, kust saab õiget kaitset ja tuge."

Samal teemal

24.03.2017
Soome majandusuurimus: Afganistani, Iraagi ja Somaalia varjupaigataotlejatel on väike tööhõive
09.11.2016
Soome smugeldati ligi 90 iraaklast
10.03.2016
Naine lendas Istanbulist Pariisi, laps kotis
11.01.2016
Türgi kehtestas viisapiirangud: paljudel "süürlastel" on valepassid