Repliik

Ministeerium | Meest võib lõigata, naist mitte (18)

Õhtuleht.ee, 6. jaanuar 2016, 17:52
Foto: MATI HIIS
Et (:)kivisildnik kritiseeris Õhtulehes uut "kliitoriseadust", mis keelustab naiste ümberlõikuse, kuid lubab seda jätkuvalt teha meestel, siis küsis Õhtuleht justiitsministrilt, kas Eesti riigi võitlus vaid naiste ümberlõikamise vastu pole mitte mehi diskrimineeriv?

Anne Kruusement, justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik: 

Suguelundite sandistamise teemat käsitleb konventsioon siiski ainult naiste vaatevinklist, kuna tegemist on meditsiiniliselt täiesti kasutu, pigem (elu)ohtliku protseduuriga, mis on levinud eelkõige teatud Aafrika ja Lähis-Ida piirkondades. WHO andmetel on enam levinud kolme liiki naiste ümberlõikamist. Kõige vähem kahjustavam on kliitori eesnaha eemaldamine või avamine, misjärel kliitori pea välja paistab. Teine variant on kliitori ja väikeste häbememokkade osaline või täielik eemaldamine või koos tupeava ümbritsevate häbememokkade eemaldamisega. Ning kolmas ja kõige raskemini tervist kahjustav tegevus kujutab endast kliitori ja nii väikeste kui suurte häbememokkade täielikku eemaldamist ning tupeava kitsendamist, mis tähendab, et osa tupeavast õmmeldakse kinni ja alles jäetakse vaid väike ava urineerimiseks ja menstruaalvere eraldumiseks. Neljas liik on veel kõik muud naiste suguelundite kahjustamised.

Kui naiste ümberlõikamine on meditsiiniliselt täiesti põhjendamatu ja võib kaasa tuua tõsiseid probleeme nii tervises kui seksuaalelus, siis meeste ümberlõikamisel üldjuhul raskeid tagajärgi tervise seisukohast ei ole. Meeste ümberlõikamine seisneb selles, et eesnahk venitatakse üle peenise pea ning ülejääv osa lõigatakse ära ning arm jääb peenise keskele.

Üldiselt on ümberlõikamine seotud sügavalt ühiskonna, traditsioonide ja usuga. Eestis puudub ümberlõikamise traditsioon ja seda tehakse üldiselt ainult meditsiinilistel näidustustel. Mõnede USA teadlaste arvates võib sellisest protseduurist teatud juhtudel isegi kasu olla. Näiteks on väidetud, et ümberlõikused kaitsevad beebisid kuseteede infektsioonide eest, ümberlõikus vähendab hilisemas elus nakatumist sugulisel teel levivatesse haigustesse. Euroopa teadlased ei kinnita nimetatud väiteid. Rahvusvaheliselt on oluliseks peetud just naiste suguelundite sandistava ümberlõikamise keelustamist.

Eestis on praegu karistatav igasugune teise isiku kehaline väärkohtlemine (karistusseadustiku § 121) ja teisele isikule raske tervisekahjustuse tekitamine (§ 118). Seega annab seadus juba praegu võimaluse karistada ka neid, kes on naise suguelundid sandistanud. Selle temaatika seaduses eraldi välja toomine annaks ühiskonnale laiema signaali, et naistevastast vägivalda ja perevägivalda ei tolereerita ning süüdlased saavad karistada. 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee