(MATI HIIS)

Et (:)kivisildnik kritiseeris Õhtulehes uut "kliitoriseadust", mis keelustab naiste ümberlõikuse, kuid lubab seda jätkuvalt teha meestel, siis küsis Õhtuleht justiitsministrilt, kas Eesti riigi võitlus vaid naiste ümberlõikamise vastu pole mitte mehi diskrimineeriv?

Anne Kruusement, justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik: 

Kuna Eesti soovib Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooniga (ehk Istanbuli konventsiooniga) 2017. aastal liituda, siis tuleb meie seadusandlus üle vaadata ja vajadusel kooskõlla viia.

Suguelundite sandistamise teemat käsitleb konventsioon siiski ainult naiste vaatevinklist, kuna tegemist on meditsiiniliselt täiesti kasutu, pigem (elu)ohtliku protseduuriga, mis on levinud eelkõige teatud Aafrika ja Lähis-Ida piirkondades. WHO andmetel on enam levinud kolme liiki naiste ümberlõikamist. Kõige vähem kahjustavam on kliitori eesnaha eemaldamine või avamine, misjärel kliitori pea välja paistab. Teine variant on kliitori ja väikeste häbememokkade osaline või täielik eemaldamine või koos tupeava ümbritsevate häbememokkade eemaldamisega. Ning kolmas ja kõige raskemini tervist kahjustav tegevus kujutab endast kliitori ja nii väikeste kui suurte häbememokkade täielikku eemaldamist ning tupeava kitsendamist, mis tähendab, et osa tupeavast õmmeldakse kinni ja alles jäetakse vaid väike ava urineerimiseks ja menstruaalvere eraldumiseks. Neljas liik on veel kõik muud naiste suguelundite kahjustamised.

Kui naiste ümberlõikamine on meditsiiniliselt täiesti põhjendamatu ja võib kaasa tuua tõsiseid probleeme nii tervises kui seksuaalelus, siis meeste ümberlõikamisel üldjuhul raskeid tagajärgi tervise seisukohast ei ole. Meeste ümberlõikamine seisneb selles, et eesnahk venitatakse üle peenise pea ning ülejääv osa lõigatakse ära ning arm jääb peenise keskele.

Üldiselt on ümberlõikamine seotud sügavalt ühiskonna, traditsioonide ja usuga. Eestis puudub ümberlõikamise traditsioon ja seda tehakse üldiselt ainult meditsiinilistel näidustustel. Mõnede USA teadlaste arvates võib sellisest protseduurist teatud juhtudel isegi kasu olla. Näiteks on väidetud, et ümberlõikused kaitsevad beebisid kuseteede infektsioonide eest, ümberlõikus vähendab hilisemas elus nakatumist sugulisel teel levivatesse haigustesse. Euroopa teadlased ei kinnita nimetatud väiteid. Rahvusvaheliselt on oluliseks peetud just naiste suguelundite sandistava ümberlõikamise keelustamist.

Eestis on praegu karistatav igasugune teise isiku kehaline väärkohtlemine (karistusseadustiku § 121) ja teisele isikule raske tervisekahjustuse tekitamine (§ 118). Seega annab seadus juba praegu võimaluse karistada ka neid, kes on naise suguelundid sandistanud. Selle temaatika seaduses eraldi välja toomine annaks ühiskonnale laiema signaali, et naistevastast vägivalda ja perevägivalda ei tolereerita ning süüdlased saavad karistada. 

Jaga artiklit

17 kommentaari

S
Silmakirjalikkus kuubis  /   12:49, 9. jaan 2016
See et juudid ja moslemid inimu peenist mingi usurituaali läbi sandistavad on siis ok. See et juudid ja nende palgalised väidavad, et see on kasulik, ei ole tõsiseltvõetav. Miks ei võiks ka häbemempkkade ja kliitori eemaldamine ära hoida infektsioone? Kindlasti hoiab see ära kõik kliitori ja häbememokkade haigused. Ajugeeniused.
P
Parafraseeritud tsitaat artiklist  /   15:15, 8. jaan 2016
Lõpulause lahtiseletatult. "Selle temaatika seaduses eraldi välja toomine annaks ühiskonnale laiema signaali, et meestevastast vägivalda ja perevägivalda meeste vastu tolereeritakse ning süüdlased ei saa karistada. "

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis