Eesti uudised

Selgus aasta parim Eesti film 

Sander Silm, 6. jaanuar 2016 16:43
Kaader nukufilmist "Isand".
Kolmapäeval kuulutati kinos Sõprus välja Eesti filmiajakirjanike ühingu aastapreemia Neitsi Maali laureaat. Pronkskuju 2015. aasta parima Eesti filmi eest läks Riho Undi lühianimatsioonile "Isand".

"Isand" on Friedebert Tuglase novelli "Popi ja Huhuu" ainetel valminud 18-minutiline nukufilm, mis räägib koerast Popist ja pärdikust Huhuust, kes ootavad koju tagasi oma isandat, kes ühel päeval enam lihtsalt ei tule. Loomad peavad ise hakkama saama ja uues olukorras, kus vastutus langeb vaid neile iseendile ja isandat enam ei ole, joonistuvad õige pea välja uued, traagilised jõujooned, teatas Eesti Filmi Instituut.

Eesti filmiajakirjanike ühingu esimehe Tristan Priimäe sõnul on tegemist igati hea tulemusega: "«Isand» on pealtnäha sirgjooneline, narratiivne lugu, mis võib tunduda lihtsana, aga vaadates seda, kuidas maailmas mängivad järjest enam rolli muutuvad jõuvahekorrad ja ebaühtlaselt jaotuv võim, saab "Isandat" näha ka kui peent kommentaari meie ajastule üldse," ütles Priimägi.

Neitsi Maali pronkskujuga kaasneb rahaline auhind 2000 eurot, mille paneb välja Olympic Casino Eesti. 

"Isand" osutus valituks viie nominendi hulgast, kelleks olid lisaks veel kaks mängufilmi: "1944" (Elmo Nüganen) ja "Roukli" (Veiko Õunpuu); ning kaks dokumentaalfilmi: "Fast Eddy vanad uudised" (Marko Raat) ja "Moest väljas" (Jaak Kilmi ja Lennart Laberenz).

Lisaks Neitsi Maalile anti välja ka EFÜ aasta levifilmi ja aasta filmiajakirjaniku auhinnad. Aasta levifilmiks valiti ka parima filmi Oscari saanud "Lindmees ehk (võhiklikkuse ootamatu voorus)", mille lavastajaks on Alejandro Gonzalez Iñárritu. Aasta filmiajakirjaniku tiitliga pärjati Tõnu Karjatset "sihikindla ja viljaka töö eest nii raadios kui ka digi- ja trükimeedias".

EFÜ tegutseb alates 1993. aastast ja on rahvusvahelise filmiajakirjanike organisatsiooni FIPRESCI liige. Esimene Eesti Filmiajakirjanike Ühingu auhind anti välja 1994. aastal 1993. aastal valminud filmile.

Neitsi Maali pälvis eelmisel aastal Martti Helde mängufilm "Risttuules"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee