Maailm

Paet: 1. jaanuaril jõustuma pidanud Euroopa Liidu ja Ukraina assotsieerimislepingut pole kõik liidu riigid veel ratifitseerinudki (12)

Õhtuleht.ee, 5. jaanuar 2016 13:34
Urmas PaetFoto: AFP / Scanpix
1. jaanuaril pidi jõustuma Euroopa Liidu (EL) ja Ukraina assotsieerimis- ja vabakaubandusleping, kuid kuus ELi liikmesriiki pole seda lepingut senini ratifitseerinud. Seega kohaldatakse ajutiselt vaid lepingu vabakaubanduse osa.

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet juhtis Euroopa Komisjoni tähelepanu, et kuus ELi liikmesriiki pole siiani ratifitseerinud ELi ja Ukraina assotsieerimislepingut, kuigi selle sõlmimisest on möödas üle aasta.

Samal teemal

"Ukraina on väga keerulises seisus, arvestades jätkuvat Krimmi annekteerimist ning konflikti jätku Ida-Ukrainas. Samuti põhjalikult muutunud majandussuhteid Venemaaga. Seega vajaks ta igakülgset toetust Euroopa Liidu riikidelt. Ometi pole kõik ELi liikmesriigid siiani suutnud või tahtnud isegi assotsieerimislepingut ratifitseerida," rääkis Paet.

Paetile vastas Euroopa Komisjoni asepresident Federica Mogherini, et iga liikmesriik otsustab, millal ja kas ratifitseerida rahvusvahelist lepingut. "6. novembri seisuga on 22 ELi liikmesriiki teatanud nõukogule lepingu ratifitseerimisest, samas kui kuus liikmesriiki ei ole seda teinud," ütles Mogherini Paetile saadetud vastuses.

Mogherini sõnul ei mõjuta ratifitseerimismenetlus lepingu ajutist kohaldamist. "Assotsieerimislepingu teatavaid osi on ajutiselt kohaldatud alates 1. novembrist 2014. Põhjalikku ja laiaulatuslikku vabakaubanduspiirkonda käsitlevat lepingu osa kohaldatakse ajutiselt alates 1. jaanuarist 2016," ütles ta. "Assotsieerimisleping jõustub siis, kui selle on ratifitseerinud kõik lepinguosalised," lisas Mogherini.

Paeti sõnul on Ukraina olukorda ja Venemaa survet arvestades väga oluline, et lepingu ratifitseeriksid kiiresti kõik ELi liikmesriigid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee