Eesti uudised

ANALÜÜTIK: Eesti inimesed on viimastel aastatel muutunud märgatavalt jõukamaks (40)

Õhtuleht.ee, 4. jaanuar 2016, 13:17
Foto: Reuters / Scanpix
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina tõi Eesti jaemüügi statistikat kommenteerides ühe põhjusena välja asjaolu, et Eesti elanikud on viimaste aastate jooksul muutunud märgatavalt rikkamaks.

"Tarbimise kasvu toetas kiire palgakasvu, hinnalanguse ja tööjõu maksukoormuse vähenemise tõttu elanike suurenenud ostujõud. Samuti oli positiivne mõju madalatel intressimääradel, mis leevendasid võlgade refinantseerimist, tööpuuduse vähenemisel ning tööhõive ja tööjõus osalemise määra kasvul. Eesti elanikud on viimaste aastate jooksul muutunud märgatavalt rikkamaks- nende netofinantsvarad (ehk palga ja väärtpaberite ning laenukohustuste vahe) on inflatsiooniga kohandatuna kasvanud enam kui kaks korda," kommenteeris ta.

Mertsina lisas, et kuigi palga nominaalkasv püsib Eestis ka sel aastal tugev, ootame siin mõningast aeglustumist.

"Samas pidurdab tagasihoidlik hinnakasv ja väiksem mõju tööjõumaksude mahaarvamisest tublisti netopalga reaalkasvu. See võib hakata tarbimise senist kiiret kasvu aeglustama, millel võib omakorda olla mõju ka jaemüügi kasvule. Samas tuleks siin arvestada, et sel aastal tõusevad pensionid ja peretoetused, alampalk ja maksuvaba tulu, mis toetavad eelkõige just madalama sissetulekuga inimeste tarbimist. Eesti tarbijate kindlustundeindikaator näitab, et meie elanike ootused järgnevaks 12 kuuks (majapidamiste finantsseis, majanduse üldine olukord, säästud ja suuremate ostude planeerimine) liiguvad kõik paranemise suunas," kommenteeris ta.

40 KOMMENTAARI

j
ju siis 5. jaanuar 2016, 10:03
mina pole eesti inimene, mina vaesun lausa tundidega.
m
MINE NÜÜD 4. jaanuar 2016, 19:10
ma olen aina vaesemaks jäänud, pole isegi hamba alla midagi panna, viimanegi sent libiseb käest, ükspäev olin näljast nõrkemas, naaber kutsus sööma
Loe kõiki (40)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee