Foto: Laura Oks
Kais Allkivi | VIDEO: Laura Oks 27. detsember 2015 19:56
"Kui Sinatra teile silma vaataks ja ütleks "Ma murran su jalad", siis te usuksite teda. Mulle meeldib Michael Bublé, aga tema teie jalgu ei murraks. Ta on magus poiss," võrdleb näitleja ja laulja Robert Davi, kes arvab, et karmid ja pigem pahelised filmirollid tulevad talle Frank Sinatra kuulsaks lõõritatud Ameerika lauluklassikat esitades kasuks.

Robert Davi filmitegelaskujudest on ilmselt tuntuim narkoparun Franz Sanchez, James Bondi põhivaenlane 1989. aasta filmis "Luba tappa". Kaabakaid on ta kehastanud ka filmides "The Goonies", "Showgirls" ja "Palgasõdurid 3", "Visas hinges" aga olnud FBI agendi rollis. Viimased neli aastat kannab ta lauljana ette sooje romantilisi laule nn suurest Ameerika lauluraamatust ehk 1920.–1950. aastate kuldvaramust

"Ma kasutan karmi kuti imagot enda kasuks ära," kinnitab Davi Õhtulehe videointervjuus. "Tooruse ja poeesia kombinatsioon loob laval huvitava vasturääkivuse. Arvan, et see mehelikkuse-naiselikkuse sulam veetleb publikut, neil on sellest puudus."

Sinatraga sai Davi tuttavaks 1977. aastal, kui ta tegi oma esimese filmirolli telefilmis "Contract on Cherry Street", mille produtsent ja peaosatäitja Sinatra samaaegu oli. "Võtted toimusid New Yorgis ja vältasid kolm suvekuud. Siis olime kaks nädalat Los Angeleses järelvõtetel. Sain temaga omajagu aega koos veeta," meenutab Davi.

Rohkem nad ekraani jagada ei saanud, sest Sinatra tegi pärast seda veel vaid ühe filmirolli 1980. aasta filmis "Esimene surmapatt". Mehed jäid aga hoolimata suurest vanusevahest – Davi oli nende tutvudes 20. ja Sinatra 60. eluaastates – suhtlema.

"Sinatra oli mees, kelle jaoks ei lugenud nahavärv, rass, vanus ega sugu. Ta võttis sind kui inimest ja oli julgustav," räägib Davi. "Sinatra kannustas noori talente tagant, tundis andekuse alati ära ja hindas seda. Tal oli meeles aeg, kui ta ise oli noor andekas algaja."

Davi jäi juba keskkooli ajal oma lauluhäälega silma ja õppis seejärel klassikalist laulmist, kuid pingutas üle ja pidi mõneks ajaks laulmisest loobuma. "Ma olin bariton, kuid südames tenor. Bariton kehastab ooperis enamasti halbu tegelasi, aga filmides ma juba tegin seda, nii et see muserdas mind. Tahtsin laulda ilusaid tenoriaariaid, mida kõik armastavad, sest need jäävad ooperitest enim meelde," meenutab mees.

"Ma venitasin oma hääleulatust. Laulsin endale mugavatest kõrgustest pisut kõrgemalt. See kurnas häälepaelad ära ja kui ma laulmise katkestasin, et need taastuksid, läks põhitähelepanu näitlemisele," tõdeb Davi ja toonitab, et Ameerika kuldajastu popklassikast pärit armastuslugusid saab ta baritonina laulda.

Eile lõuna ajal Tallinnasse saabunud Davi annab homme õhtul kontserdi Saku suurhallis.
Kuidas ta oma hääle pärast aastatepikkust pausi vormi ajas, mil moel ta Euroopas üles astudes ajavaheväsimusega toime tuleb ja kuidas Eestis aega veedab, saad teada videointervjuust.