Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 26. detsember 2015 11:04
Milline on maailm aastal 2025? USA luureanalüüsi ettevõtte Stratfor avaldas hiljuti ennustuse järgmise kümne aasta kohta ehk millised saavad olema arengud nii poliitilises kui majanduslikus võtmes.

Stratfori hinnangul muutub maailm ohtlikuks paigaks, kus USA võim kõigub ning mitmes riigis sünnib kaos.

1) Venemaa kukub ...

Moskva vastu ülestõuse ei teki, kuid pealinna võime toetada ja kontrollida ülejäänud Venemaad on nõrk. Sanktsioonid, nafta langev hind, raskustes rubla, suurenenud kulutused sõjasektoris ning sisepinged nõrgendavad Kremli võimu. Kuigi Venemaa ei lagune eri riikideks, võib Venemaast saada väiksemate poolautonoomsete piirkondadega riik.

2) ... ja USA peab Venemaa tuumarelvi kaitsma.

Kui Stratfori strateegia Venemaa kohta käiku läheb, tähendab see, et riigi valduses olev tuumatehnika tuleb avalikuks ehk siis avalikustuvad paigad, kus Venemaa oma tuumarelvi hoiab. Kriisi vältimiseks peab teemaga tegelema USA sõjavägi, kas siis leidma sõjaväelise lahenduse või looma stabiilse ja majanduslikult jätkusuutliku valitsuse regioonides, kus Venemaa tuumavarustust hoiab.

3) Saksamaa saab olema probleemne.

Saksamaa majandus sõltub suuresti ekspordist, kuid arvestades eurotsooni ebastabiilsust ja kasvavat skeptilisust euro suhtes võib riigi majandus vajuda stagnatsiooni nagu Jaapan.

4) Poolast saab üks Euroopa liidreid.

Saksamaalt pilgu itta pöörates vaatab vastu Poola, mille majandus kasvab ja poliitiline mõju tõusuteel. Kui Saksamaa rahvastik ilmselt väheneb, siis Poolas samu probleeme ei ole − tegu on ühe suurema ja õitsevama Euroopa riigiga. Kaasa aitab ka kaua kestnud strateegiline sõprussuhe USAga.

5) Euroopa jaguneb neljaks.

Mitte väga ammu tundus Euroopa ühtsus kui peatamatu ajalooline jõud, kuid kümne aastaga võib sellest saada möödanik. Järgneva dekaadi jooksul eralduvad riigid üksteisest tunduvalt: Lääne-Euroopa, Ida-Euroopa, Skandinaavia ja Briti saared. Kuigi kõik asuvad ikka samas kohas geograafiliselt, ei ole need üksteisega enam sellises ühenduses kui praegu.

See tähendab, et Euroopa Liit jääb küll alles, kuid majanduslikud, poliitilised ja sõjalised suhted muutuvad minimaalseks. Erinevaid lepinguid küll sõlmitakse, kuid need ei ole siduvad või kohusta otseselt millekski.

6) Türgi ja USA peavad ootamatult hakkama lähedasteks liitlasteks.

Mitmed Araabia riigid on vabalangemises ning kaos ei lõpe nii pea. Sellest lõikab kasu Türgi, millest saab tugev ja küllaltki stabiilne riik. Türgi ei astu küll piirikonfliktidesse, kuigi peab. Kui Ankara võib kasvab, saab riigist väärtuslik partner USA-le.

Türgi aga soovib midagi vastu − kaitseliini teisel pool Musta merd asuva Armeenia vastu. Türgi soovib USA abi, et hoida Venemaa eemal oma tagaaiast.

7) Hiina seisab silmitsi ühe suure probleemiga.

Järgnev dekaad kujuneb Hiina jaoks raskeks, kui majanduskasv aeglustub, mis omakorda tekitab rahulolematust Kommunistliku Parteiga. Kuna partei liberalismi ei kaalu, tähendab see sisepingete mahasurumist.

Pekingit ootab ka suurem probleem, kuna Hiina eri osad erinevad majanduslikult: rannikualad õitsevad, kuid keskosa vaesub. Mida enam linnastutakse, seda suuremaks probleem muutub. Võib tekkida poliitiline kaos.

8) Jaapani merevägi tõuseb Aasias võimule.

Jaapanlased on merel sõudnud sajandeid ning saarerahvas sõltub suuresti impordist. Kuna Hiina tugevdab samuti mereväge, võib ta kontrolli alla võtta mereteed nii idas, lõunas kui India ookeanis. See tähendab, et Jaapanil tuleb kaitsta oma mereteid. Praegu sõltub Jaapan suuresti ka USAst, ent tulevikus enam sellele nii väga loota ei saa, mis tähendab omakorda vastumeetmeks Hiinale mereväe tugevdamist.

9) Hiina lõunaosa saared ei alusta sõda.

Võimude otsuse kohaselt ei ole sõjaline rünnak Hiina lõunaosas vajalik, kuid võimumängud leiavad siingi aset kolme hiiglase vahel. Venemaa, kelle võim väheneb, kaotab võimekuse kaitsta mereväe huve. Hiina ja Jaapan on mõlemad väikestest saartest huvitatud ning üritavad ennetada nende sattumist emma-kumma valdusse.

10) Hiina jaguneb 16 osaks.

Hiina majandus aeglustub, mis toob kaasa teadmata tagajärgi. Siiski, nii Mehhiko, Nicaragua, Dominikaani Vabariik, Peruu, Etioopia, Uganda, Keenia, Tansaania, Bangladesh, Myanmar, Sri Lanka, Laos, Vietnam, Kambodža kui ka Filipiinid aga võivad rõõmustada parema majanduse üle, kuna tootmine liigub Hiinast teistesse riikidesse.

11) USA võim kahaneb.

Kuna maailmas valitseb korrapäratus ja selgusetus, valib ka USA hoolikamalt oma väljakutseid ning ei võta aktiivselt liidrirolli probleemide lahendamisel. Majandus, energia tootmine siseriiklikult ning stabiilne olukord lubavad USA-l olla ka eraldiseisev ning mitte sekkuda. USA tõmbub tagasi, kuid see muudab maailma veelgi korrapäratumaks.