Maailm

KOKKUVÕTE: Euroopasse on tänavu saabunud üle miljoni migrandi (29)

Toimetas Kristin Aasma, 22. detsember 2015 16:00
Migrandid Kreekas Ateenas rahvusvahelisel migrantidepäeval 18. detsembril 2015.Foto: Reuters / Scanpix
Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) teatel saabus tänavu Euroopasse üle miljoni migrandi. Võrreldes eelmise aastaga sisserändajate arv neljakordistus.

Suurem osa, rohkem kui 800 000 inimest, saabus meritsi Türgi kaudu Kreekasse. Enamus pagulasi on Süüriast, Iraagist ja Afganistanist. IOM-i andmetel jäi tänavu kadunuks või uppus 3695 migranti, vahendas BBC.

Samal teemal

Tohutu sisseränne on põhjustanud Euroopa Liidus märkimisväärseid poliitilisi lõhenemisi. Sümboolsest piirikivist mööduti eile, kui IOM teatas, et sisserännanuid on rohkem kui 1 006 000 – niipalju inimesi saabus Euroopasse Kreeka, Bulgaaria, Itaalia, Hispaania, Malta ja Küprose kaudu.

Meritsi saabus 972 500 inimest. Türgist Bulgaariasse ja Kreekasse maitsi 34 000 inimest.
Käesoleva aasta jaanuarist novembrini on Euroopa Liidu riikides esitatud 942 400 varjupaigataotlust, kui Norra ja Šveitsi andmed lisada, ületavad taotlused ühe miljoni.

IOM-i andmetel tulid pooled pagulased Süüriast üle Vahemere, 20 protsenti tuli Afganistanist ja seitse protsenti Iraagist.

Enamus surmasid tabas migrante merel Aafrika ja Itaalia vahel, üle 700 surid Egeuse merel teel Türgist Kreekasse. Vaid kolm protsenti migrante tulid Kreekasse või Bulgaariasse Türgi kaudu.

IOMi andmed pärinevad registreerimisstatistikast, täidesaatvatelt ametitelt ja enda monitooringust.

IOMi peadirektor William Lacy Swing ütles, et inimeste lugemisest ei piisa: "Me peame ka tegutsema. Migratsioon peab olema seaduslik, turvaline ja kaitstud nii migrantide kui ka riikide jaoks, mis saavad nende uueks koduks."

Migrandikriis on sundinud mõnel Euroopa riigil püstitama piirile tarasid ja kehtestama piirikontrolli vaatamata Euroopa Liidu piirivabale Schengeni süsteemile. Eelmisel nädalal nõustus Euroopa Liit suurendama Frontexi piirivalveameti koosseisu Kreekas kui sisserände võtmepunktis.