Juhtkiri

Juhtkiri | Keskerakonna elu nagu kriminullis (46)

Õhtuleht.ee, 20. detsember 2015, 20:42
Foto: Arno Saar
Riigikohtu otsusega süüdi jäänud Priit Toobali mitte ainult Keskerakonna liikmeks jäämine, vaid nädalalõpust juba palgalise peasekretärina jätkamine kinnitas kongressil öeldut, et omasid ei jäeta. Edgar Savisaar on tegudeinimene, ta mitte ainult ei lubanud kongressil ühendada Keskerakonna Eesti õigussüsteemist lahti, vaid teeb selle ka ära, sõudes avaliku arvamusega vastuvoolu. Ei aidanud seegi, et  vastvalitud juhatuse Kadri Simsoni leer boikottis koosolekut, kus Toobal koos 3500eurose kuupalgaga ametisse nimetati. Moraal on lihtne – jää süüdi ja sind kullatakse omade poolt üle. Näis, kui kaugele Keskerakond sellise juhtimisega purjetab. Aga kindlasti saab Toobal olema Savisaarele senisest veelgi mugavam peasekretär, sest libastumisruumi lihtsalt enam pole ja usaldust peab õigustama.

Ülejäänud erakonnad niikuinii Toobaliga kokku ei puutu, sest too hoiab vaid oma organisatsiooni koos ja korraldab rahaasju. Teiste erakondadega läbirääkijaks on selles aga vaid üks inimene. Toobali erakonda ja ametisse jäämisega on Keskerakonnal hea omada pretsedenti juhuks, kui Savisaar peaks kunagi kohtus süüdi jääma. Linnapeaametist võib prokuratuur ta ju kõrvaldada, kuid erakonda talt ära võtta ei saa, kui selleks Toompeal just spetsiaalset seadusemuudatust läbi ei viida .

Samal teemal

See, et Savisaar endiselt linnapea ametiketti kannab, on ju tegelikult samuti Eesti õigussüsteemile peen väljakutse – prokuratuur saab vaid käsi laiutada ning nentida, et ametiketi kandmise otsustab volikogu. Prokuratuur peab jälgima, kust läheb piir, kus tagandatud linnapea suhtleb linnavalitsuse liikmetega lihtsalt niisama ning mis hetkest kasvab see suhtlus üle linna juhtimises osalemiseks. Seetõttu on igasugune uurimisega üle mõistliku tähtaja venitamine halb, pikk määramatus kujuneb segadusttekitavaks ja normaalset elu häirivaks. Kui võimalik kohtuasi peaks veel jääma valimiskampaania aega, siis hakkaks õigusemõistmine Eesti poliitilist elugi mõjutama. 

Simsoni leeri edasine tegutsemine peab näitama, kas parteil on nüüd mitte ainult kaks juhatust, vaid ka kaks Keskerakonda. Toobalil saab olema väga palju tööd, et kindlustada erakonna allumine vaid ühele juhile. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee