Ema Teresa 100. sünniaastapäeva tähistamine Indias 2010. aastalFoto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 18. detsember 2015 13:03
1997. aastal surnud Nobeli rahupreemia laureaadi, roomakatoliku nunna Ema Teresa pühakuks tunnistamine on enam kui kindel, sest paavst Franciscus tunnistas ka tema teist imetegu.

Teine imetegu leidis kinnitust mitme ajukasvajaga Brasiilia mehe tervenemises 2008. aastal, öeldi BBC-le Vatikanist. 

Esimene samm pühakuks kuulutamisel katoliku kirikus on õndsaks kuulutamine ning selleks on nõutav vähemalt üks imetegu. Ema Teresa kuulutas 2003. aastal õndsaks paavst Johannes Paulus II. Pühakuks kuulutamiseks on vaja, et kinnitust leiaks vähemalt kaks imetegu.

Paavst otsustas, et India naise alakõhu kasvaja ravimine oli Ema Teresa üleloomuliku sekkumise tulemus, nagu väitsid India ratsionalistid. Samas on vähe teada teise imeteo, brasiillase tervenemise kohta. Tema isikut pole avalikustatud, et säilitada uurimiseks vajalik diskreetsus, öeldi Vatikanist. Räägitakse, et mees paranes kasvajatest ootamatult siis, kui preester palvetas, et Ema Teresa sekkuks Jumala abiga.

Ema Teresa ehk Anjeze Gonxhe Bojaxhiu sündis Makedoonias Skopjes 1910. aastal. 1949 asutas ta heategevusliku misjoniorganisatsiooni Tegeva Armastuse Saadikute ordu ning pühendas oma elu Indias Calcutta vaeste ja haigete inimeste eest hoolitsemisele. "Armetute pühakuna“ tuntud vaimulik pälvis oma töö eest ülemaailmset tunnustust, selle töö eest omistati talle 1979. aastal Nobeli rahuauhind.

Kriitikud aga süüdistasid teda selles, et ta käis läbi diktaatoritega ja levitas tugevajoonelist katoliiklust.

Ema Teresa kanoniseeritakse Roomas suue tõenäosusega järgmise aasta septembris.