Repliik

Sergei Metlev | Eriti murelikuks teeb, kui rünnatakse tumedanahalisi eestlasi (119)

Sergei Metlev, Vabaerakonna fraktsiooni nõunik, 17. detsember 2015, 18:07
Kõik olid harjunud, et Eesti on ülikonservatiivse migratsioonipoliitikaga maa, kuid seoses Euroopa pagulasprobleemiga hakkasime tajuma, et meilgi võib olla kohustus panustada sõja eest põgenevate inimeste abistamisse. Need inimesed ja nende mured on meile seni võõrad olnud. Me ei mõista nende kultuurilisi eripärasid ja nemad ei ole tuttavad meie elulaadiga. Paljudele Eesti inimestele on uute sisserändajate küsimus täis ebamäärasust ning nii põhjendatud kui ka alusetuid hirme.

Eesti ühiskond on pidanud viimase aasta jooksul ümber mõtestama oma seniseid arusaamu ja harjumusi. Sellel teekonnal oleme jõudnud ebatasasele pinnasele. Veel viis aastat tagasi ei tõstatanud ka samasooliste kooselu reguleerimise küsimust mitte keegi, nüüd aga ei jäta see teema kedagi ükskõikseks.

Saades aru välismaisete kaubanduskodade murest Eestis ilmnenud sallimatuse pärast, peab ikkagi rõhutama, et iga skepsis pagulasküsimuses ei ole seotud vihaga. Enamasti räägime kehvasti korraldatud kommunikatsioonist, mis põhjustab teadmatust. Kuid samas on tähtis, et sihitud ja varjamatu rassiline, religioosne või rahvuspõhine viha või soov inimesi nende tunnuste tõttu kahjustada, saaks ühiskonnalt väga otsekohese hinnangu. Eesti põhiseadus keelab vaenu õhutamise. Need, kes ähvardavad, sõimavad või lähevad kallale tõmmudele tudengitele või välisettevõtete töötajatele, väärivad hukkamõistu ja kui nende tegu on seadusvastane, siis ka õiglast karistust.

Eesti peab olema turvaline ja avatud riik, kus iga elanik ja külaline saab vaatamata oma päritolule tunda ennast kindlalt. Niimoodi saame me kasvada nii majanduslikult kui ka vaimselt. Eriti murelikuks teevad juhtumid, kus tänaval satuvad rünnaku alla tumedanahalised eestlased.

On fakt, et meie enda rahvas ei koosne vaid ühe kultuurilise päritoluga inimestest ja Eesti pole kunagi olnud monoetniline ühiskond. Siin on alati kohtunud paljude kultuuride esindajad. See teeb meid tugevamaks, kui suudame kasvatada ühist väärtusbaasi, milleks on vaba, eestikeelne ja demokraatlik Eesti.

Ootame, et kõik erakonnad mõistaksid paremini probleemi juuri ja kutsuks inimesi üles rahulikule arutelule. Seejuures tuleb väsimatult selgitada pagulasprobleemi tausta ja kutsuda üles loobuma üldistustest, mis tekitavad konflikte. Ülioluline on töötada välja pakett, mis hõlmaks keele- ja kultuuriõpet ja tööturu meetmeid.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee