Repliik

Küsimus | Mida muudab Pariisi kliimalepe? (4)

Õhtuleht.ee, 16. detsember 2015, 19:07
Foto: MIGUEL MEDINA
Mati Raidma, riigikogu liige, endine keskkonnaminister, Reformierakond: Usk, et Pariisis leping sünnib, oli tegelikult küllaltki habras. Riikide pragmaatilised lähenemised olid need, kus kannatas venitada ja kaubelda. Ühtedel, et säästa end ja oma raha majanduse ning energeetika ümberkujundamise kuludest, teistel jällegi lootuses suurendada oma riigile saadavat osa saja miljardi dollari suuruses värskes abirahasüstis.

Leppesse saadud punkt, mis kohustab iga viie aasta tagant eesmärgid üle vaatama, annab lootust, et tegemist saab olema „elusa dokumendiga", millel on reaalne mõju globaalsetele protsessidele.

Eks peab Eestigi nüüd sellele deklaratsioonile tõsiselt otsa vaatama. On lühinägelik väita, et see puudutab meid ainult põlevkivienergeetika kaudu. Sama olulisi valdkondi, kus on sellega seotud omad väljakutsed, on mitmeid, näiteks metsandus.

Samal teemal

 

Rainer Vakra, riigikogu keskkonnakomisjoni esimees, Sotsiaaldemokraatlik Erakond: Ajaloolise Pariisi kliimakokkulepe sõnum on selge – senise saastava eluviisiga ja maailma kasvava rahvaarvu tingimustes enam jätkata ei saa. Uus generatsioon on otsustanud teha seda, millest varem juleti vaid unistada.

Esiteks – temperatuuritõus peab olema alla kahe kraadi ja me peame püüdlema 1,5 kraadi poole. Teiseks tuleb esile tõsta, et Pariisis lepiti kokku viieaastane ülevaatamise tsükkel, mille jooksul peavad kõik riigid andma aru oma heitkogustest. See tähendab, et meil on ülevaade, mida maailma suurimad saastajad Hiina ja India teevad. Igaüks peab tegutsema vastavalt oma võimekusele.

Siin peitub väikese ja paindliku Eesti võimalus. Me peame jõuliselt panustama taastuvenergia ja energiasäästulahenduste arendustele, et olla selles sektoris samamoodi esimeste hulgas, nagu 1990ndate keskel, kui suutsime teisi riiki ennetada IT-vallas. Näiteks võiks Eestisse tulla taastuvenergia kompetentsikeskus, mis lisab majandusele väärtust, kasvatades eksporti ja luues kõrge kvalifikatsiooniga töökohti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee