Bataclani kontserdimaja Pariisis 13. detsembril 2015, kuu aega pärast terrorirünnakut.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 16. detsember 2015 15:51
Pariisi Bataclani kontserdisaal, kus 13. novembri terrorirünnakute ajal tapeti 90 inimest, oli terroriohus juba viis aastat tagasi, kui räägiti võimalikust enesetaputerroristi rünnakust.

Ajaleht Le Canard Enchaîné teatas, et 2009. aasta algul pommitasid islamistid Egiptuses Kairos asuvat baari, mis oli täis prantsuse üliõpilasi, vahendas thelocal.fr. Rünnakus hukkus üks ja sai vigastada kümneid inimesi. Seoses selle rünnakuga võeti kinni prantsuse naisterahvas, kes ütles võimudele, et tema sõber kavatses Bataclani õhku lasta. Naise päevikus oli kirjas, et Bataclani "boss on juut, kes rahastab Iisraeli armeed".

Tollal korraldati Bataclanis üritusi juudi kogukonna toetuseks. 2010. aasta juuli kohtu-uuringu järgi oli Bataclan terroriohus, kuid kaks aastat hiljem jäeti see juhtum tagaplaanile tõendite puudumise tõttu. Samas ei teavitatud Bataclani omanikke terroriohust kunagi ning eriturvameetmeid kontserdisaalis ei rakendatud.

Ajaleht märkis mitmeid seoseid 2009. aasta terroriohu ja eelmise kuu rünnakute vahel. Kõigepealt oli prantsuse naise sõber Farouk Ben Abbes, kel olid suhted Fabien Clainiga – prantsuse pühasõdalasega, kes tegi heliülesvõtte, milles kinnitati, et novembris toimunud Pariisi terrorirünnakute taga on Islamiriik.

Teiseks oli 2009. aasta terrori ja on 2015. aasta rünnakute kohtueesistujaks Christophe Teissier.