Maailm

Milline on GRU mõjutustegevus Soomes? (1)

Õhtuleht.ee, 16. detsember 2015 09:59
GRU embleem.Foto: Wikipedia
Uinunud agendid, sabotaaž ja kasulikud idioodid – nii võtab Soome teadlane lühidalt kokku Venemaa mõjutustegevuse Soomes.

Teadlase Arto Alajoutsijärvi hinnangul võib Soomes olla praegu Venemaa sõjaväeluure nn uinunud agente, kes aktiviseeruvad kriisi eskaleerides ja kelle ülesandeks on elektrisüsteemide või mõne muu strateegiliselt tähtsa objekti hävitamine, edastas YLE.

Venemaa sõjaväeluure GRU (Glavnoje razvedyvatelnoje upravlenije) on saavutanud Venemaal senisest tugevama rolli ning GRU käekirja oli tunda näiteks Ukrainas, kus kohaline separatistide seas sõdisid ka kurikuulsad rohelised mehikesed.

"Ka Ida-Ukraina separatistide ühe liidri Igor Strelkovi taust ja separatistide koolitus viitab Venemaa sõjaväeluure tegevusele Ida-Ukrainas," ütles ta.

GRU ongi olemuslikult keskendunud just mittelineaarsele sõjapidamisele ning tegeleb salajaste operatsioonide ja sabotaažiga.

GRU eriüksusi ehk Spetsnazi peetakse Venemaal aga üheks kõige ohtlikumaks üksuseks ning selle üksuse eesmärk on hävitada vaenlase strateegilised objektid ning avaliku elu tegelased.