Varjupaigataotlejad Norra Kirkenesi keskuses.Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 15. detsember 2015 12:01
Sadade Norrasse sisenenud varjupaigataotlejate uurimisel on avastatud, et nende mobiiltelefonides leidub pilte hukkamistest ja maharaiutud peadest.

See avastus on suurendanud kartusi, eriti pärast eelmisel kuul toimunud terrorirünnakuid Pariisis, et Islamiriik kasutab migrandikriisi oma võitlejate saatmiseks Euroopasse.

Politsei on täheldanud, et plahvatuslikult suurenenud sisserändajate hulk suvel ja viimastel kuudel tähendab seda, et julgeolekukontroll ei ole olnud piisav ning riikidesse sisenenud inimeste tausta pole vajalikul määral uuritud, kirjutab Daily Mail.

Norra politsei immigratsiooniteenistus on sunnitud tegema ületunde varjupaigataotlejate tohutu hulga survel, kes kõik loodavad leida seal varjupaika. Aga pärast piiri ületanud pagulaste ja migrantide asjade ja mobiiltelefonide uurimist avastas politsei sadu fotosid ja videosid hukkamistest ja jõhkratest piinamistest ning inimestest, kes hoidsid üleval inimpäid või käsi. Leiti ka fotosid sõjas, kuritegudes või terroriaktides hukkunud lastest ja teistest ohvritest. Migrantide juurest leiti ka Islamiriigi lipu kujutisi ja muid sümboleid, vahendab Daily Mail Norra ajalehte Nettavisen.

Norra asüüliprogrammi juht Erik Haugland märkis aga, et on võimalik, et need kujutised olid telefonides süütutel põhjustel. Ta selgitas, et varjupaigataotlejatel võisid sellised fotod olla tunnistamaks sõda ja õudusi, mis on nende kodumaal, kust nad põgenesid, või siis see võis olla kaitsetaktika, et vigastamatult läbi džihhadistide kontrollitud alade pääseda. Haugland lisas, et ehkki need kujutised võivad tunduda häirivatena, võib neil olla süütu seletus.

Samas hoopleb Islamiriik selle kuu alguses väljastatud deklaratsioonis plaanidega kasutada migrantide kriisi selleks, et pühasõdalasi vargsi Euroopasse immutada. Praeguseks on selgunud, et Pariisi terrorirünnakud korraldanud grupist vähemalt kolm, sh terrorirünnakute sepitseja Abdelhamid Abaaoud, olid Euroopasse sisenenud nn pagulastena.

Ameerika võimud teatasid sel nädalal, et neil on kahtlused, et Islamiriigil on passitrükkimise masin, mis varustab lääneriikidesse tungijaid valedokumentidega. Väide toetus "tagasihoidliku usaldusväärsusega" allikale viidates, et Islamiriigi passide trükkimine pole kinnitust leidnud. Samas tõestas Daily Maili veebiväljaande reporter Nick Fagge, kui kerge on hankida võltsitud Süüria passi. Passivõltsija hoiatas, et valepasse kasutavad juba ISIS-e võitlejad, kes pole pärit ei Süüriast ega ka Iraagist.