Maailm

Kliimalepe: kas Hiina võit? (1)

Tõnis Erilaid, 14. detsember 2015 06:00
AKTIVISTID: Kuigi Pariisis on tänavameeleavaldused ­keelatud, tulvas tuhandeid aktiviste tänavaile, nõudes kliimakonverentsilt mitte suuri sõnu, vaid tegusid.

ÜRO kliimakonverents Pariisis venis küll ettenähtust pikemaks, kuid tõi kaasa kokkuleppe, mis on paljude riigijuhtide meelest hoolimata rohketest kompromissidest samm õiges suunas. Võitjana tuli konverentsilt Hiina, kelle esindaja Xie Zhenhua sõnul ei too lepe neile õhusaaste vähendamiseks mingeid uusi kohustusi.

Hiina saastab õhku rohkem kui ükskõik milline teine riik – saastemäär on peaaegu kaks korda suurem kui Ameerika Ühendriikides ja kolm korda suurem kui Euroopa Liidu riikidel kokku. Pariisi lepe, mis tugineb suuresti vabatahtlikkusele, annab Hiinale võimaluse suursaastamist veel pikki aastaid jätkata.

Lepe ei sea tõesti mitte ainult Hiinale, vaid ühelegi teisele riigile mingeid kvoote. Selles tõdetakse vaid, et riigid püüavad peatada kasvuhoonegaaside määra kasvu võimalikult ruttu. Samuti pole määratud mingeid meetmeid, mida nende riikidega ette võtta, kes õhusaastet ei vähenda. Kontrollimehhanism, mis kohustab riike iga viie aasta tagant oma saavutusist ette kandma, on aukudega – selles on erandeid ja näiteks Hiina ei pea seda tegema. Või õigemini – tal lubatakse olla raporteerimisel paindlik. Tõsi, Hiina on lubanud, et 2030. aasta paiku hakkab sealne õhusaastehulk vähenema.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

21.12.2015
Mis saab Eesti Energiast pärast Pariisi kliimakokkuleppeid?
12.12.2015
Pariisi kliimakonverentsil kiideti heaks ajalooline lepe
12.12.2015
Kliimakokkuleppe tekst on otsustamiseks üle antud!
05.12.2015
Kliima soojeneb ja Eestist saab Põhja-Šotimaa

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee