Juhtkiri

Juhtkiri | Savisaar võitis lahingu, aga Simson sõja? (42)

Õhtuleht.ee, 13. detsember 2015 18:09
Keskerakond sai vaid üürikest aega uhkustada valijate toetusega, mis oli suurem kui sotsidel ja oravatel kokku – võrreldes eelmise kuuga on reitingud kolinaga kaheksa protsendipunkti võrra langenud. Poliitilistele konkurentidele jääb rõõm iga Keskerakonnalt nopitud punkti pärast, aga kas keskerakondlik Kadri Simsoni leer võiks erakonna langustrendi isiklikuks tõusuks pöörata ja valitsuseski kaardid ümber mängida?

Pärast nappi võitu Keskerakonna kongressil on esimehest Edgar Savisaarest üsna vähe kuulda olnud – enim tähelepanu äratanud sõnavõtt ei toonud midagi uut, vaid õigustas juba kongressil öeldut. Erakonna arengusuundasid tutvustavad värskelt valitud aseesimehed – kuigi kahtlemata Savisaarele lojaalsed, ei pruugi nende sõnadel olla kuigi suurt kaalu savisaarlaste silmis, kes ootavad Savisaare isiklikku programmi. Seega Simsoni leeri pettumus oli ettearvatav, aga välistada ei saa ka Savisaare toetajate pahameelt, kui uue vana juhi kogu aur kuluski vaid valimiskampaaniale.

Ühe võit on teise kaotus ja märgid näitavad, et üle parda heidetakse IRL. Endiselt reitingutetabelite viimast kohta hoidev erakond ei kõneta valijat ega suuda valitsuses oma sõna maksma panna – tõsi, ultimaatumeid esitavad partnerid ei jätagi erakonnale erilist ruumi enese tõestamiseks, ja spontaansed soolodki pole seni veel märki tabanud. Teisalt, miks peaksi valija toetama erakonda, kes aktiivselt hõrendab oma valitavatepinki, tehes oma „parimatele" poegadele ja tütardele poliitikavälise sooja koha leidmisest eluküsimuse?

Et peaminister Taavi Rõivasel läheb aga juba praeguse koalitsiooni juhtimine üle kivide ja kändude, võib kahe vasakpoolse jõu ohjamine mitu korda raskemaks osutuda. Või saaksime koosseisu, kus Rõivas on peaminister Ossinovski valitsuses, asemel valitsuse, kus Ossinovski kannab valitsusjuhi tiitlit päriselt?

Samal teemal

18.12.2015
Keskerakonna kongress läks maksma 30 000 eurot