Tartu ülikool tähistas rahvusülikooli 96. aastapäeva.Foto: Silja Paavle
Silja Paavle 1. detsember 2015 21:02
Täna tähistas Tartu ülikool rahvusülikooli 96. aastapäeva traditsioonilise aktuse, tõrvikrongkäigu ning balliga.

Päeval toimunud aktusel promoveeriti kaks audoktorit, 112 doktorit ja anti Tartu ülikooli Rahvusmõtte auhind Arvo Valtonile.

Tartu ülikooli rektori professor Volli Kalmu sõnul on rahvusülikoolina meie kohus hoolitseda eestikeelse kultuuri, teaduse ja hariduse eest: „Emakeelse ülikooli rajamine 96 aastat tagasi oli kantud samadest väärtustest, mis on ülikooli liikmetele olulised ka tänapäeval. Seni, kuni meie kõigi igapäeva raamib soov töötada vaimsuse, väärikuse, kvaliteetse õpetamise ja omakeelse teaduse arengu nimel, ei ole põhjust muretseda ka riigi, rahva või keele hääbumise pärast. Avatus rahvusvahelisele teadusele, haridusele ja kultuurile kindlasti vaid toetab ja tugevdab meie vastutusrikast rolli, mida rahvusülikoolina kanname.“

Õhtul kogunesid akadeemilised organisatsioonid, tudengid ja õppejõud traditsioonilisse tõrvikurongkäiku ning liikusid Vanemuise 46 õppehoone eest Tartu ülikooli peahooneni. Pärast kõnesid pidurüüs peahoone ees kogunes Eesti Üliõpilaste Selts traditsiooniliselt veel Jaan Tõnissoni kui seltsi vilistlase ausamba juurde. Seltsi esimees Tõnis Tänav pani kuulajaile südamele, et ajal, mil kõik püüavad end tsenseerida, peaks igaüks julgema rääkida asjadest nii, nagu ta mõtleb. "Ja kui need mõtted kellelegi ei meeldi, siis saagu hakkama," kostis Tänav.

Rahvusülikooli sünnipäeva tähistamine jätkub traditsioonilisel aastapäevaballil Vanemuise kontserdimajas.