Laevakaitsjad vahetult pärast vanglast vabanemist.Foto: Erakogu
Kristiina Tilk 1. detsember 2015 10:21
Täna pidi Indias toimuma järjekordne kohtuistung, kus arutlusel laevakaitsjate kaasus. Istung lükati aga edasi, kuna kolm hindut ei pidanud kinni kohtu tingimusest, milleks oli, et kõik laevakaitsjad peavad kohtus kohal olema.

Tänasel istungil pidi toimuma niinimetatud questioning ehk küsitlemine, kus kõik 2013. aastal Seaman Guard Ohio pardal kinni peetud 35 laevakaitsjat pidid saama võimaluse anda vastused küsimustele, millega kinnitaksid või lükkaksid ümber oma süü loata ja relvastatult India vetes sõitmise ning seadusevastase kütuse ostmise kohta.

Eesti konsul Indias, Mats Kuuskemaa, pani eestlastest laevakaitsjatele südamele, et nad kindlasti 1. detsembri istungil kõik kohal oleksid, sest isegi juhul, kui üks isik on puudu, lükatakse istungi toimumine edasi. Täpselt nii ka läks, sest kolm hindut kohtusse ei läinud.

"Osad hindud ei suvatsenud kohale ilmuda. See jutt oli juba eile, aga lootsime, et ikka tulevad. Ise elavad kodumaal, aga neil on vist täiesti ükskõik, et teised ka koju tahavad saada," ei varja eestlased oma pettumust.

Uue istungi toimumisajaks määrati 3. detsember, kuid kui ka siis peaks juhtuma, et keegi laevakaitsjatest otsustab kohtusse mitte ilmuda, lükatakse istung taas edasi.

Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 35 Seaman Guard Ohio pardal olnud meeskonnaliiget üle-eelmise aasta 18. oktoobril. Nende hulgas on 14 eestlast. 2013. detsembris esitati meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Möödunud aasta 26. märtsil vabastas Tamil Nadu ülemkohtu Madurai kolleegium meeskonnaliikmed kautsjoni vastu. Augustis liikus kaasus Tuticorini magistraadikohtust Maduraisse Tamil Nadu osariigi ülemkohtusse.