Juhtkiri

Juhtkiri | Keskerakond muutustest ei pääse (40)

Õhtuleht.ee, 29. november 2015 20:55
Foto: Andres Varustin
Edgar Savisaare jätkamine Keskerakonna esimehena rõõmustab neid keskerakondlasi, kes tahavad, et kõik jätkuks endistviisi. Samas tundub, et endistviisi jätkamise võimalus oli välistatud juba hetkest, kui Kadri Simson erakonna esimehe kohale pretendeeris. Võimusuhted on muutumas nii erakonna sees kui ka väljaspool seda.

On selge, et ka Savisaar ise ei alahinnanud Simsoni kandidatuuri, sest milleks muidu oli keskerakondlikus meedias vaja järjepidevalt ühe kandidaadi ülimuslikkust kuulutada? Samas võib arvata, et Simsonit ründaval kampaanial on pikemaajalised tagajärjed. Kuidas suudab Simson Keskerakonna fraktsioonijuhina tagada üksmeele ja ohjata kolleege, kes on teda avalikult vaenlaseks kuulutanud? Isegi kui Kadri Simson ja tema toetajad on korduvalt rõhutanud, et Keskerakonnast ei lahkuta ka juhul, kui esimehe koht jääb Savisaarele, ja ka Savisaar ise on erakonnas jätkamist „lubanud", siis näib, et mingisugune pereheitmine on siiski vältimatu, kuigi sisevalimistest alguse saanud konflikti lahvatamiseni võib veel aega minna.

Samal teemal

Hoopis huvitavam on aga see, mis järgneb pereheitmisele. Kas Kadri Simson lahkuks erakonda, kus vähese konkurentsi ja veel väljakujunemata toiduahelate tingimustes on juhtpositsiooni haaramine tunduvalt lihtsam, nagu pakkus mõnda aega tagasi Vilja Savisaar-Toomast? Kas temaga liituksid teisedki? Või on esialgu kasulikum aknaalustena oodata, kuni juba praegu üksteisest nähtavalt tüdinenud koalitsioonipartnerid parima pakkumisega lagedale tulevad?

Kuigi tänased valitsuserakonnad taunisid Edgar Savisaare räiget valimiskampaaniat ja venemeelset sõnavõttu kongressil, siis pigem Simsonit toetavast retoorikast olenemata võib öelda, et Savisaare esimehena jätkamine on ka neile kõige soodsam variant. See võimaldab end jätkuvalt Keskerakonnaga vastandada. Veelgi enam – et teistes erakondades on põlvkonnavahetus juba toimunud, on Simsoni kaotus sisevalimistel järjekordne kriitikanool, mida Keskerakonna suunas pilduda. Kui Kadri Simsonit ja teisi teotahtelisi endisi keskerakondlasi saaks tulevikus aga oma valimisvankri ette paigutada, oleks see vaid boonuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee