Eesti uudised

.

541 HÄÄLT | Keskerakonna kongress: Savisaar kindlustas koha erakonna esimehena! (327)

Õhtuleht.ee, 29. november 2015, 20:39
Foto: Arno Saar
Tallinnas Tondiraba jäähallis toimunud Keskerakonna kongressil valiti erakonna juhiks jätkama Edgar Savisaar 541 poolthäälega.

Kongressil jagati välja 1034 sedelit, kuigi hääletuskasti laekus 1027 sedelit. Kehtetuid oli seitse. Hääled jagunesid: Savisaar 514 ning Kadri Simson 468 häält.

 

 

Keskerakonna juhatuse liikmeteks valiti Jüri Ratas 571 häälega, Mailis Reps 458 häälega, Aadu Must 392 häälega, Enn Eesmaa 388 häälega, Kalev Kallo 361 häälega, Siret Kotka 333 häälega, Mihhail Kõlvart 320 häälega, Taavi Aas 313 häälega, Jaanus Karilaid 299 häälega, Mihhail Korb 290 häälega, Priit Toobal 286 häälega, Olga Ivanova 281 häälega, Yana Toom 268 häälega ja Jaak Aab 242 häälega.

Keskerakonna aukohtu esimeheks valiti Kalle Klandorf 771 häälega, vastaskandidaat Vladimir Šokman kogus 217 häält.

Revisjonikomisjoni liikmeteks Olev Raju, Enn-Toivo Annuk, Andres Kollist, Andres Jaadla, Ruth Jürgens, Ülo Kotkas ja Madis Kaasik.

Erakonna esimeheks kandideerisid Edgar Savisaar, Kadri Simson, Yana Toom, Mihhail Stalnuhhin, Oudekki Loone ja Toomas Vitsut. Jaanus Karilaid osales samuti erakonna esimehe kampaanias, kuid taandas oma kandidatuuri nädala keskel.

Kongressile kogunes 27 piirkonnast 1090 delegaati, kellest 92 asutaja- ja 25 noortekogu liikmed, vahendas ERR-i uudisteportaal. Osalejate registreerumine kongressile algas kell 10.

***

Kongress algas jumalasõnade ja ülevaatega Keskerakonna praeguse esimehe Edgar Savisaare teenetest ja saavutustest.

Seejärel astus Edgar Savisaar kõnetooli (Edgar Savisaare kõne teksti saate lugeda SIIT!) Olgu märgitud, et Savisaar kõndis laval kõnepulti omal jalal, mitte ratastoolimehena.

Seejärel astus lavale mandaatkomisjoni esimees. Seejärel loevad välistoetajate tervitustelegramme Enn Eesmaa ja Yana Toom.

Valimistoimkonna esimeest Andres Hiiet, kes pidi lavale astuma, et valimiste korda tutvustada, ei olnud saalis. Mõneminutilise viibimise järel Hiiet saabus ja tutvustas valimiste korda.

Siis astus kõnetooli Mihhail Stalnuhhin, kes jutustas Keskerakonna korrakaitse tegevusest. Kadri Simsonit toetav Stalnuhhin võttis oma kandidatuuri maha.

Sõna võttis Kerstin-Oudekki Loone, kes toetab esimehena Savisaart ja taandab oma kandidatuur, kuid palub end toetada juhatuse liikmena.

Kõnetooli astunud Toomas Vitsut palub auditooriumil toetada Kadrit (Kadri Simsonit). Vitsut tsiteeris Edgar Savisaart: "Täna ei valita esimeest, täna valitakse Eesti tulevikku!"

Erakonna esimehe kandidaat Kadri Simson võttis sõna kell 13.37! Auditooriumile esitatakse videoklippi Kadri Simsoni saavutustest ja tema toetajatest. Soovitajateks on Enn Eesmaa, Jüri Ratas jt, Heinz Valgu hääl ütleb, et põlvkonnavahetused peavad toimuma. "Siin ma seisan ja teisiti ma ei saa," alustas Simson usupuhastaja Martin Lutheri sõnadega. Simson juhib tähelepanu Eesti stagneerunud majandusele. Erakond on piisavalt hästi finantseeritud, et endaga toime tulla, seepärast on jutud maksmata võlgadest taunitavad, rääkis Simson. "Me ei saa olla skandaalide erakond. Näeme igal pool kellegi karvast kätt, aga kas liiga ei saa?" "Me saame olla see erakond, kelle jaoks esimees on alati kättesaadav. Tallinn on meie jaoks tähtis, aga Eesti on tähtsam veel."

Simson ületas kõneaja, kuid lõpusõnaks palus ta, et valija läheks valimiskasti juurde vabana.

Sõna saab esimehe kandidaat Edgar Savisaar. Kõnepuldini minek karkude najal võttis esimehe koha eest võitlejal veidi aega...

"Head erakonnakaaslased! Ärge seda erakonda ära lõhkuge, meil läheb veel seda vaja," sõnas Savisaar ja lisas, et järgmisele kongressile tuleb ta juba oma jalgadel. Savisaar loetleb Eestis olevaid kümneid ja kümneid probleeme. Savisaar esitas Reformierkonna juhi Taavi Rõivase sõnumi, et kui ka Savisaart Keskerakonna eesotsas ei ole, ikkagi koostööd Keskerakonnaga ei tule. Savisaare poliitiline kogemus, mis paljudel noorematel tema sõnul puudub, ütleb talle, et aeg tuleb Keskerakonnale vaid kasuks, avaldas Savisaar mõtet. Reformidega Eestit enam praegusest kaosest välja tuua ei õnnestu. "Vaja on põhimõtteliselt uut Eestit. Ükskõik, kas te nimetate seda III vabariigiks. Kindlasti sünnib see rahulikul teel," rääkis Savisaar. "Meil ei ole vaja lõhestajat, meil on vaja ühendajat." 

"Kui ma oli kuus kuud haiglas, miks nad (erakonna aseesimehed - toim) siis oma uuendusi ei teinud," ütles Savisaar.

Pärast tema kõnet näidati auditooriumile tema kandidatuuri toetajate - Yana Toomi, Mihhail Kõlvarti, Taavi Aasa väga paljude teiste erakonnakaaslaste toetuskõned. Kõlvart on kindel, et valib koos Savisaarega tuleviku. Heimar Lenk aga kinnitas, et Edgar on "püha mees", sest ehitas kiriku ja mõtleb ikka ainult teiste peale.

Kell 14.18 algas esimehe hääletamine, mis kestab umbes poolteist tundi. 

Samal ajal astuvad üles revisjoni komisjoni esimees Toivo Annuk ja volikogu esimees Kalev Kallo.

Kell 14.30 kuulutati välja vaheaeg ning sooviti rahvale head isu ja head hääletamist.

Pärast vaheaega, 16.30 jätkunud konverentsil anti edasi Urmas Viilma tervitused, kõnepulti astus Kristiina Ojuland.

"Pean tunnistama, et on veel palju poliitilisi mõtteid, kus meie teed käivad paraleelselt. Eesti vajab põhimõtteliselt põhimõttelisi muutusi," sõnas Ojuland, kelle sõnul soovib ta näha eitavat erakonda, kes julgeb vastu hakata Brüsseli kvootidele ja pagulaspoliitikale.

16.40 astus pulti Aadu Must. "Riik peab kaitsma kõiki oma kodanikke ja sellest ei ole meil võimalik kuhugi minna ega taganeda," ütles Must.

"Andkem aega erakonnale, täitkem kahe kongressi vaheline aeg tiheda mõttetööga. /---/ Peame jõudma selleni, et järgmine kongress kinnitaks meie erakonna uue programmi."

Kell 17 astus pulti Kadri Simson, kes rääkis põhikirja muutmisest.

Veerand kuus hakati lugema hääli.

Keskerakond teatas, et muudatused põhikirjas võeti vastu. Need puudutavad näiteks seda, mille alusel kedagi erakonna nimekirjast välja arvata ning kuidas käituda, kui mõnele liikmele esitati kriminaalkaristus.

17.50 alustas kõnet Yana Toom.

Heimar Lenk: "Ka Piiblis oli mees, kes oli kolm päeva surnud, Savisaar oli 40 päeva koomas!"

Arvo Sarapuu: "Keskerakond on see, mida Eesti vajab!"

Kongressi kannab üle Tallinna Televisioon, seda saate vaadata SIIT.

Samal teemal

21. jaanuar 2016, 13:19
Marrandi Savisaare toetuskampaaniast: rohelist linti kantakse ka vaimsete probleemide teadvustamiseks
30. november 2015, 11:40
TABEL | MIS SAAB KESKERAKONNAST EDASI: mõjud Eestile, mõjud erakonnale
30. november 2015, 10:45
ÕHTULEHE VIDEO | Yana Toom: erakonnas on teatud rahulolematus
30. november 2015, 06:00
Edgar Savisaar valiti napilt esimeheks tagasi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee