Foto: Arno Saar
Kais Allkivi 27. november 2015 22:18
19. Pimedate ööde filmifestivali põhivõistlusprogrammi võitjaks kuulutati eile Lõuna-Korea ajalooline draama "Troon". Tridensi Eesti filmi auhind, millele kandideeris kuus viimase aasta jooksul Eestis tehtud linateost, läks filmile "Vehkleja", mille peaosas on Märt Avandi.

Lee Joon-iki lavastatud "Troon", mille Korea esitas ka võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks, sai lisaks parima filmi grand prix’le (10 000 eurot režissööri ja produtsendi vahel jagamiseks) veel parima filmimuusika auhinna Bang Jun-seoki loodud heliriba eest. Žürii tõstis esile, et 1762. aasta ajaloosündmusi kujutav film on samas väga kaasaegne ja suudab tänase vaataja südame võita.

Parima režissööri preemia (5000 eurot) sai Vitali Manski Vene, Saksa, Tšehhi ja Põhja-Korea koostöös valminud filmiga „Päikese all“. Samuti pälvis propaganda mõju lahkav linateos žürii eriauhinna. Parimaks meesnäitlejaks valiti Burkina Fasost pärit Isaka Sawadogo rolli eest Hollandi-Rootsi-Bulgaaria filmis „Paradiisi süit“, millele sai osaks ka vaimulikest koosneva oikumeenilise žürii tunnustus. Parima näitlejatari auhind läks Belgia filmis „Must“ peaosa kehastanud Martha Canga Antoniole. Auhind parima kaameratöö eest läks aga meie lõunanaabri Läti filmi „Koidik“.

Soome-Eesti-Saksa ühisfilm "Vehkleja" pälvis auhinna (3200 eurot režissöörile ja produtsendile) teemakäsitluse olulisuse, lihtsuse ja stiililise ühtluse eest. Haapsalu vehklemistreenerist Endel Nelisest rääkiva filmi lavastaja on soomlane Klaus Härö ja produtsent Ivo Felt. "Vehkleja" on ka Soome kandidaat parima võõrkeelse filmi Kuldgloobusele ja Oscarile. Tridensi Eesti filmi auhinnale kandideerisid veel Mihkel Ulgi "Nullpunkt", Elmo Nüganeni "1944", Margus Paju "Supilinna salaselts", Veiko Õunpuu "Roukli" ja Urmas E. Liivi "Must alpinist".

Eesti võitis lühifilmide festivali

Tridensi debüütfilmi võistlusprogrammi auhind (5000 eurot režissöörile ja produtsendile) läks Colombia lavastaja Martin Meija Rugelese filmile „Sünnitus“, mida ühtlasi tunnustas parima esikfilmina ka rahvusvaheline filmikriitikute ühing.

Publiku lemmikuks osutus Vene film "Leid", režissööriks Victor Dement.

Välja kuulutati ka PÖFFi alafestivalide võitjad. Rahvusvahelise lühifilmide festivali Sleep­walkers peaauhind jäi koju – selle pälvis eestlanna Nora Säraku film "Valguseks/Valguseni/Valgusena".

Laste- ja noortefilmide festivali Just Film grand prix (3000 eurot režissöörie ja produtsendile) läks Vene lavastaja Andrei Zaitsevi linaloole „14+“ ning aninafilmide festivali Animated Dreams Heino Parsi nimelise peaauhinna sai Briti režissöör Daisy Jacobsi „Suurem pilt“.