Eesti uudised

OSTUORGIAT POLE: Must reede Eestisse ostlemishullust ei too (24)

Sander Silm, 27. november 2015 13:00
Ostupaanika New Yorgis. Foto: Reuters / Scanpix
Kuigi USA-s ja nüüd juba ka Euroopas seavad miljonid inimesed ennast Musta reede hommikul poodide uste taha, et saada osa suurtest allahindlustest, siis Eestis möödub see nüüd juba ülemaailmset kuulsust omav ostupüha üsnagi vaoshoitult.

Musta reede traditsioon sai USA-s alguse 2000ndate aastate alguses ning iga novembri neljandal reedel toimuv ostupüha ongi justkui avalöök jõuluhooajale. Kuigi USAst alguse saanud, levis Musta reede traditsioon ka Euroopasse ning veebikaubanduse levikuga on see võtnud suisa globaalsed mõõtmed.

Samal teemal

Kuigi kauplemispüha hommikul täituvad uudisteagentuuride pildipangad hullunud ostjatest, kes 60-tolliste televiisoritega piltlikult öeldes läbi seina jooksevad, möödub Eestis see globaalne ostuorgia eestlaslikult vaoshoitult.

Nii näiteks pole Musta reedega kaasa läinud Kaubamaja AS. Ettevõtte kommunikatsioonispetsialisti Anna Ansmitti sõnul on neil välja kujunenud sarnane kampaania - Ostlejate Pidupäev, mis toimub tavapäraselt novembri alguses koostöös Tartu Kaubamaja ja Viru keskusega.

"Kohalik klient on selle kenasti vastu võtnud ning külastab meid meeleldi. Hetkel on Kaubamajas käimas jõulukampaania, kuid me ei välista võimalust, et tulevikus ka Musta Reede kampaaniaga kaasa otsustame minna," ütles ta.

Ühed vähestest elektroonikapoodidest, mis Musta reede kampaaniaga kaasa läksid olid Euronics ja IM arvutid. Euronicsis on täna kõik Apple tooted kümme protsenti odavamad ning Apple toodete edasimüüjal IM Arvutites on mõned Apple tooted isegi kuni 60 protsenti odavamad.

Samuti Apple tooteid edasimüüva Valge Klaari tegev tegevjuht Marko Kärner ütles aga, et nemad Musta reede kampaaniaga kaasa ei lähe, kuna tegemist on ikkagi ookeanitaguse traditsiooniga. Küll aga korraldab Valge Klaar eeloleval nädalvahetusel e-poes ostuöö, kus osad tooted on odavamad.

Kärner lisas, et arvestades Apple marginaale, on 10 protsendiline soodustus juba korralik allahindlus, kuid laiemas plaanis on Musta reede eesmärk müüa enne jõuluhooaega ladu vanast kaubast tühjaks, Valgel Klaaril aga seda muret pole.

Kuni 78 protsendilisi allahindlusi pakub tänasest pühapäevani veebipood shoppa.ee ja sisustuskaubamajas Jysk on 27.-29. novembrini samuti kõik tavahinnaga tooted alates 25 protsendi võrra odavamad.

Veebikaubamajas kaup24.ee on samuti Musta reede puhul suur allahindlus, kus kosmeetikatooteid müüakse kohati kuni 80 protsendilise allahindlusega ning elektroonikatooteid võib osta kuni 60 protsendilise allahindlusega.

Muide, paralleelselt Musta reedega tähistavad aktivistid ka ostuvaba päev ehk Buy Nothing Day, millega kutsutakse inimesi üles mitte arutult tarbida.

Samal teemal

27.10.2015
GALERII JA VIDEO | MUST REEDE: Amazoni ladudes kõrguvad kaubahunnikud, kaubanduskeskused täituvad tuhandete inimestega
29.10.2014
"Must reede" algas Inglismaal märuliga