Maailm

TÜRGI LUURE VEDAS SÜÜRIA ISLAMISTIDELE RELVI? President süüdistab ajakirjanikke spionaažis (13)

Toimetas Kristin Aasma, 27. november 2015 10:47
Türgi ajalehe Cumhuriyeti peatoimetaja Can Dundar Istanbulis. Tema ja Ankara korrespondent Erdem Gul arreteeriti 26. novembril süüdistatuna spionaažis. Foto: AFP / Scanpix
Türgis süüdistatakse spionaažis kaht silmapaistvat ajakirjanikku, kes väitsid, et Türgi salateenistus saatis Süüriasse islamistlikele mässulistele relvi.

Spionaažis süüdistatavad on Türgi päevalehe Cumhuriyet peatoimetaja Can Dundar ja ajalehe Ankaras asuva toimetuse juht Erdem Gul. Süüdimõistmisel võib neid oodata eluaegne vangistus, kirjutas BBC.

Samal teemal

Ajakirjanike avaldatud andmed ja videod kutsusid Türgis esile poliitilise tormi ning ajalehe vastu algatas kohtuasja president Recep Tayyip Erdogan isiklikult. "See ajaleht on osalenud spionaažis. Kes iganes seda lugu ei kirjutanud, peab maksma selle eest ränka hinda," ütles Türgi president.

Türgit aga kritiseeritakse karmilt pressivabaduse pärast. Ajakirjanikud eitavad nende vastu esitatud spionaažisüüdistusi. Nad väidavad, et Türgi luureagentuurile MIT kuuluvad veokid vedasid relvi islamistlikele opositsioonirühmitistele Süürias. Koos informatsiooniga avaldatud videoülesvõttes on näha, kuidas Türgi politseinikud pidasid kinni veokid ja avastasid sealt kastid relvade ja laskemoonaga.

Türgi valitsus väidab, et luurele kuuluvate veokites oli abi Süüria türkmeenide vähemusele (türgi keelt kõnelev vähemusrahvus).

"Nad küsisid meilt, miks me selle loo avaldasime," selgitas Cumhurieti peatoimetaja Can Dundar. "Ajakirjanduse ajalugu on täis selliseid näiteid nagu Watergate või Wikileaks, mis näitavad, et riigid armastavad mõningaid fakte salajas hoida. Aga üldiselt on hea tuua need päevavalgele."

Türgi ajakirjandusvabaduse rühmitised on ajakirjanikele esitatud süüdistuste suhtes hukkamõistvad. 2015. aasta maailma pressivabaduse indeksi järgi on Türgi ajakirjandusvabaduse poolest 180 riigi seas 149. kohal.

Samas taotleb Türgi Euroopa Liidu liikmelisust ning loodab detsembris Euroopa Liiduga läbirääkimisi jätkata.

Samal teemal

09.01.2016
LEKITATUD DOKUMENT: Türgi president ähvardas Euroopa migrantidega üle ujutada
28.10.2015
Türgi president Vene lennuki allatulistamisest: soovin, et seda poleks juhtunud
28.10.2015
Erdogan tahab Putiniga kohtuda
27.10.2015
Venemaa peatab viisavaba režiimi Türgiga