Eesti uudised

Swedbank: hinnad hakkavad kasvama, palga ostujõud väheneb oluliselt (12)

Toimetas Sander Silm, 26. november 2015 15:57
Foto: Aldo Luud
Kuigi kiire palgakasv jätkus ka tänavu kolmandas kvartalis ning palgakasvu pidurdumist pole näha ka järgmisel aastal, hakkavad kerkima ka hinnad ja palga ostujõud väheneb.

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku hinnangul polnud kiire palgakasvu jätkumine kolmandas kvartalis üllatus, kuna seda näitasid juba maksuameti palgastatistika numbrid.

Statistikaameti andmetel tõusis keskmine brutokuupalk kolmandas kvartalis peaaegu kõigil tegevusaladel. Kiiremini kasvas keskmine palk just madalama palgatasemega tegevusaladel nagu majutus ja toitlustus, haridus, meelelahutus ja kinnisvaraalane tegevus.

Selle taga on nii miinimumpalga jõuline kasv, poliitilised kokkulepped õpetajate palkade kohta kui ka tugev sisetarbimine, mis võimaldab siseturule suunatud ettevõtetel oma käibeid ja seejärel ka tööjõukulusid suurendada.

Seetõttu kasvab tänavu majapidamiste reaalne ostujõud hüppeliselt ja seda eelkõige tänu kiirele brutopalga tõusule ning hindade langusele ja tööjõu maksukoormuse vähenemisele.

"Tarbimine on majanduskasvule tänuväärne tugi ajal, mil eksport ja investeeringud panustavad kasvu tagasihoidlikult. Samal ajal ei saa tarbimisel põhinev majanduskasv pikalt kesta. Kui ekspordi müüginumbrid ei parane, palgakasv varem või hiljem aeglustub," tõdes Elmik.

Tema sõnul püsib palgakasv ilmselt kiire ka järgmisel aastal, kuna sobivate töötajate leidmine on endiselt keeruline, seda enam, et palgakasvu panustab ka 10 protsendiline miinimumpalga tõus.

"Palgatöötajate reaalse ostujõu kasv samas aeglustub käesoleva aastaga võrreldes oluliselt, kuna tööjõu maksukoormuse alanemine on tänavusest väiksem ja hinnad hakkavad kasvama," ütles ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee