Eesti uudised

Eestis käivitus edukalt ühtne Schengeni viisainfosüsteem (2)

Õhtuleht.ee, 26. november 2015 07:57
Eesti piirivalvuridFoto: ALDO LUUD
Eestis jõudis lõpule Schengeni viisainfosüsteemi VIS Global roll-out juurutamine, mis tagab sujuva ja kiire Schengeni viisade väljastamise ja kodanike parema julgeoleku.

Siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüdi sõnul alustas Euroopa Liit koos liikmesriikidega 2005. aastal ühtse Schengeni viisainfosüsteemi (VIS) loomist. „Viisainfosüsteemi eesmärgiks oli kiirendada viisataotluste ja nendega seoses tehtud otsuseid käsitlevate andmete vahetamist Schengeni liikmesriikide vahel.

11. oktoobril 2011 samaaegselt teiste liikmesriikidega liitus Eesti edukalt Schengeni ühtse viisainfosüsteemi keskse andmebaasiga. Raivo Küüt rõhutab, et Eesti oli üks esimesi Schengeni liikmesriike, kes suutis edukalt kõikides oma välisesindustes andmeid edastada, kuna meie rahvuslikud viisainfosüsteemid võimaldasid kaasata välisesindusi üle maailma. Eesti oli ka esimene riik, kes oli suuteline biomeetrilise viisaga isikuid oma piiridel kontrollida.

Enne ühtse viisainfosüsteemi juurutamist olid Schengeni liikmesriikidel kasutusel oma rahvuslikud viisainfosüsteemid ja puudus ühtne keskne viisainfosüsteem, kust liikmesriigid oleksid saanud teiste liikmesriikide poolt väljastatud viisataotlusi ja viisasid kontrollida ja nende osas omavahel konsulteerida.

Schengeni viisainfosüsteemi (VIS) kasutavad Eestis välisministeeriumi, kaitseministeeriumi ja siseministeeriumi haldusalas olevad ametid. Lähiajal saab Schengeni viisade kontrollimise võimaluse ka Maksu-ja Tolliamet.

Viisainfosüsteemi kesksüsteemi ööpäevaringse toimimise Schengeni liikmesriikide ametiasutustele tagab eu-LISA - Euroopa amet, mis haldab Schengeni ala suuremahulisi IT-süsteeme ning mille peakorter asub Tallinnas.

Samal teemal

04.11.2015
Euroopa Liidu riikide piirid pannakse lukku?