Kommentaar

Toomas Alatalu | Putini tõeline „Hitleri-vastane koalitsioon“ (13)

Toomas Alatalu, vaatleja , 25. november 2015, 17:54
Mööngem, et kui Venemaa president Putin tuli oma 28. septembri ÜRO kõnes välja ideega luua „Hitleri-vastase koalitsiooni“ sugune lai koalitsioon võitluseks ISISe terroristidega, tundus teise maailma sõja mainimine kummaline. Ent kui Moskva alustas kolm päeva hiljem pommitamisi Süürias ja on neid hiljem kahel korral veelgi jõulisemaks ajanud ametliku jutu saatel – liituge meie pakutava „Hitleri-vastase koalitsiooniga“, sest me pommitame paremini kui USA juhitud koalitsioon, siis on põhjust süüvida Putini korduvatesse „tõekuulutamistesse“.

Juba mainitud kõne alguses tegi Putin kohe juttu Jalta konverentsist ja peatselt kõlas süüdistus, et „mõned meie partnerid, kes on kinni külma sõja aegses mõtlemises, on asunud hõivama uusi geopoliitilisi alasid“. See oma tegude teistele kaela määrimise passaaž polnud ainuke selles kõnes kõlanu. Lühidalt öeldes üritas Putin kõigile peale suruda enda arusaamu maailmas toimuvast ja toimuma pidavast. Sestap lisagem tema tekstile juurde see, mida ta ei maininud, ent mis on selle juures lihtsalt loogiline.

 

Ajaloost tuntud võtted

 

Teatavasti on Moskva üks suuremaid mõiste „terrorismi-vastane“ kasutajaid ja samas hinnangute andja, kes on terrorist ja kes ei ole. Läks aga nii, et kui Venemaa üksused ja vabatahtlikud hakkasid jõuga ka Donbassi Ukrainast välja kangutama, kuulutas Kiiev oma tegevuse riigi territoriaalse terviklikkuse kaitseks samuti „terrorismi-vastaseks operatsiooniks“ ja on ilmne, et seal toimuv seda on. Sestap oli Kremlil raske välja pakkuda veel ühte terrorismi-vastast koalitsiooni. Pealegi oli ülejäänud maailmal ISISega sõdimiseks olemas koalitsioon.

Ilmselt jõuti Kremlis järeldusele, et teistega liitumist ja kaasjuhtimise haaramist suudaks tagada osav rõhumine sellele, mis minevikus töötas ja just Kremli kasuks. Tehtud valik rabab, ent olen kindel, et Kremlis kaaluti läbi kõik esile kerkivad probleemid. Karm tõde on selles, et Venemaa juhtkond võtab praegu arvesse vaid suurjõudude omavahelisi suhteid ja neis on lubatud teha täna üht ja homme teist!

Kõik ju teavad, et päris Hitleri-vastasele koalitsioonile eelnes Hitleri-Stalini kahasse juhitud koalitsioon 1939–41, milles vallutamistega alustas küll Hitler, ent kahasse toimetamise käigus jõudis Stalin saada Eesti, Läti, Leedu, osa Soomest, Lääne-Valgevene, Lääne-Ukraina, Bessaraabia. Hitleri-vastane koalitsioon sündis aga siis, kui kahest maailmajagajast üks läks teisele kallale. Sel hetkel oli Briti peaminister Churchill, kes juba sõdis Hitleriga, see mees, kes ütles, et nüüd ollakse Venemaa poolel. Tekkinud koalitsiooni kõveimaks sõdijaks osutus Venemaa ja just Venemaa võit selles sõjas on kogu aeg olnud Moskva propaganda alusmüüriks. Seetõttu sai ka uus „Hitleri-vastane koalitsioon“ kohe selle maigu, et seda hakkab juhtima Venemaa kui kõige kõvem tegija.

2014. aasta juunis Iraagi valitsuse palvel USA kokku pandud koalitsioon on toiminud rohkem kui aasta. Kui algselt kuulus sinna kaheksa lääne ja kaks araabia riiki, siis 2014. aasta septembrist laienes nende tegevus ISISe jälitamisega ning muutus ka koosseis: kuus lääneriiki ja kuus araabia riiki, nende hulgas Süüria. Nagu teada, pidas Moskva samal ajal otsest või kaudset sõda Ukrainas. Sestap viib nüüd kõigi teiste uude ja just „Hitleri-vastasesse koalitsiooni“ kutsumine mõtted sellele, et tuleb ka unustada Putini eestvedamisel Ukrainas ja Ukrainaga 2014–15 tehtu. Ehk teha sama, mis juba kord ajaloos sündis Stalini tegudega 1939–41, millele pandi punkt Jaltas! Ehk siis see on mitte eriti originaalne, kuid ajaloole tuginev võte, millega Kreml üritab praegu saavutada oma pahategude unustamise ja liidri koha ülevõtmise terrorismi vastases võitluses.

 

Prantsusmaa meelemuutus

 

Minnes mõiste „Hitleri-vastane koalitsioon“ loogika ja ajalooliste paralleelidega edasi, saab öelda, et Obama ei hakanud uueks Churchilliks. Ta on lihtsalt kogu aeg nõudnud Minski kokkulepete täitmist Ukraina asjus ja sõnanud, et Venemaal tuleks karistada eeskätt oma reisilennuki õhkimises süüdi olijaid, lisades, et Süürias tuleks ikkagi pommitada ISISe, mitte mõõduka opositsiooni tugialasid.

Küll aga võib teemat jätkates väita, et Churchilli saabastesse üritab astuda Prantsuse president Hollande, kes koos oma valitsusega ütles end täielikult lahti kogu senisest jutust Süüria kohta, nagu Assad lahkugu jalamaid jms, ning püüab igati Venemaa pakutud koalitsiooni toetada.

Prantsusmaa senine kaasalöömine ISISe vastastes aktsioonides on olnud tagasihoidlik – esimene (ja see oli ka ELi riigi esimene) õhurünnak Süürias korraldati alles 27. septembril ehk vahetult enne Obama ja Putini kohtumist New Yorgis, ent olukorras, kus Venemaa pommitajad olid juba Süürias. Seega andis Prantsusmaa  märku, et tahab samuti tegija olla. Kuna Venemaa pommitajad astusid kohe tegevusse, siis tähendas see, et kõik suurjõud tõrjusid ISISe nurka ja viimane kuulutas  kõigile teda rünnanutele sõja.

Pärast veresauna Pariisis ja sellele järgnenud suurliidrite kokkusaamist Antalyas, kus sai veel kord kinnitust distants USA-Venemaa suhetes, võttis Prantsusmaa järsult kursi nii oma osaluse suurendamiseks võitluses ISISega kui ka vahendustegevusele USA ja Venemaa jõupingutuste ühendamiseks.

Nagu Moskva, nii panustab ka Pariis ajaloo peale, sest Vahemere idaotsa saadetud lennukikandja Charles de Gaulle nimi tuletab kõigile meelde riigimeest, kes, olles nördinud Churchilli sõjaaegsetes sahkerdamistes, võttis kätte, põrutas Moskvasse ja sõlmis koostööleppe Staliniga, mis pidas sõja lõpuni vastu. Rääkimata de Gaulle teisest lähenemisest NSVLile 1966. aastal, mida saatis ka seljapööramine NATO-le. Eks näis, kuidas aitab või ei aita ajalugu Putinit ja Hollande’i, kui nad peavad kõnelusi „Hitleri-vastasest koalitsioonist“.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee