24. novembril 2015 tulistasid Türgi õhujõud alla Vene hävitaja, mis Türgi väitel oli tunginud nende õhuruumi. Lennuk kukkus Süüriasse.Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 27. november 2015 10:59
Türgi hävitajad tulistasid 24. novembril Süüria piiri juures alla Vene ründelennuki, mis kukkus Põhja-Süüriasse. Türgi võimud väidavad siiani, et Vene Su-24 tungis vaatamata korduvatele hoiatustele Türgi õhuruumi. Vene võimud jäävad kindlaks, et nende sõjalennuk jäi kogu lennu vältel Süüria territooriumi kohale. Üks katapulteerunud pilootidest vabastati türkmeenide mässuliste käest Süüria armee ja eriväeüksuslaste operatsioonis, milles hukkus Vene merejalaväelane, teise lasid mässulised türkmeenid maha. Vene välisminister Sergei Lavrov ütles, et Venemaa ei kavatse allatulistatud sõjalennuki pärast Türgiga sõdida. Venemaa aga rakendab Türgi suhtes majanduslikke meetmeid ning nõuab viimaselt vabandamist. Türgi ei kavatse vabandada, kuid 27. novembril avaldas peaminister, et Türgi püüab koos Venemaa ja oma liitlastega pingeid lõdvendad

11:00
Kristin Aasma

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kinnitas 26. novembril Ankaras, et Türgi ei osta Islamiriigilt naftat. 

09:41
Kristin Aasma

Türgi on varem väitnud, et Süüria piiril lennukit alla tulistades ei teatud, et tegemist on Vene sõjalennukiga. Eile lükkas Venemaa president Vladimir Putin Pariisis selle väite avalikult tagasi öeldes, et see pole võimalik, et lennukit ei tuvastatud Vene sõjalennukina.

09:34
Kristin Aasma

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu ütles täna ajalehes Times, et Ankara "töötab koos Venemaa ja meie liitlastega, et jahutada pingeid", vahendas BBC. Türgi riigipea rõhutas, et esmane eesmärk on võitlus Islamiriigi vastu, kuid Türgi peab kaitsma ka oma territooriumi.

17:44

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas, et ei pea vabandama Vene sõjalennuki allatulistamise pärast. "Vabandama peab see, kes tungis meie õhuruumi. Meie piloodid ja õhujõud lihtsalt täitsid oma kohuseid," ütles Erdogan.

16:00
Kristin Aasma

Vene president Vladimir Putin andis valitsusele korralduse võtta Ankara suhtes tarvitusele majanduslikud meetmed ning külmutada investeerimisprojektid, mis on algatatud Türgi firmadega, ütles peaminister Dmitri Medvedev. Allikas Interfax.

13:40
Kristin Aasma

Venemaa president Vladimir Putin sooviks Ankaralt kuulda selgeid vabandusi, saada kahju tekitamise eest kompensatsiooni ning lubadust, et süüdlasi karistatakse, vahendas Interfax.

11:56
Sander Silm

Interfax: Venemaal asuva Lipetski linna elanikud pöördusid linnavõimude poole, et anda linna ühele tänavatest Süürias allatulistatud Venemaa alampolkovnik Oleg Peškovi nimi.

11:40

Nii kõlas väidetavalt Türgi õhujõudude hoiatus Vene sõjalennukile Su-24 enne selle allatulistamist.

11:32

Vene sõjalennuki allatulistamine Süürias on poole sajandi tõsisemaid avalikult tunnistatud kokkupõrkeid NATO liikme ja Venemaa vahel ning komplitseerib võitlust Islamiriigi vastu, kirjutab Reuters. 

11:08

Venemaa põllumajandusminister Aleksnder Tkatšev ütles, et keskmiselt 15 protsenti Venemaale eksporditavatest Türgi toiduainetest ei vasta Venemaa kvaliteedinõuetele, vahendas YLE.

10:38
Sander Silm

Gazeta.ru: Venemaa võimud otsustasid tarnida Süüriasse õhutõrjesüsteeme C-400, mille eesmärk on kaitsta Venemaa sõjaväebaase õhurünnakute eest.

10:06

Prantsuse president Francois Hollande näeb Saksamaa kantslerit Angela Merkelit pingelõdvendajana Venemaa ja Türgi vahelises konfliktis.

09:38

Allatulistatud Su-24 piloot kapten Konstantin Murahtin kinnitas eile, et mingit hoiatust nad Türgilt ei saanud, Türgi piiri lennuk ei ületanud, ilmaolud olid head ning ta kontrollis lendu täielikult. "Polnud isegi ohtu Türki sõita," rääkis Murahtin televisioonile antud intervjus.

09:25

Türgi sõjavägede amet on avaldanud helisalvestuse, millel on kuulda türklaste hoiatus Vene sõjalennukile enne selle alla tulistamist Süüria piiri juures. "Pöörake oma suund otsekohe lõunasse," ütleb hääl inglise keeles. Türgi ütleb, et püüdis Vene lennuki kaht pilooti päästa.

17:20

USA riigisekretär John Kerry, kes külastas Iisraeli ja Jordani Läänekallast, teatas täna, et vägivald juutide ja palestiinlaste vahel võib väljuda kontrolli alt juhul, kui nad koheselt ei lõdvenda pingeid. Allikas: ABC News

17:11

Ellujäänud Vene sõjalennuki Su-24 piloot kapten Konstantin Murahtin rääkis Vene televioonile, et nende lennuk ei tunginud mitte mingil juhul Türgi õhuruumi ning nad ei saanud mingit hoiatust.

17:00

Vene välisminister Sergei Lavrovi tundub Vene Su-24 allatulistamine olevat ettekavatsetud provokatsioon, hästi ettevalmistatud varitsus. Lavrovi kõnet vahendas RT. 

16:44

Venemaa on teinud Süürias 12 õhurünnakut ning lisaks tulistanud Vahemerelt Süüria Latakia provintsi Türgi piiri lähedal, vahendas Reuters. Andmed põhinevad mässuliste allikatel. Süüria armeel käivad selles piirkonnas lahingud nii türkmeenidest mässuliste kui ka džihaadiorganisatsiooni Jabhat al-Nusraa vastu, mis on osa Vaba Süüria nime all tegutsev mässuliste ühendus. Türgi on hoiatanud Venemaad, et ta ei nõustuks Süüria rünnakutega türkmeenide vastu.

16:35

Ukraina keelas Vene lennukitele sisenemise oma õhuruumi. Venemaa on eelnevalt teatanud, et peatab gaasitarned Ukrainasse, kuni viimane ei tee gaasi eest ettemakset. Senise makse eest on Ukraine Gazpromi sõnul gaasi kätte saanud.

Juba oktoobris keelas Ukraina Vene lennukite maandumise oma territooriumil, kuid selle õhuruum on olnud venelastele seni avatud. Ukraina peaminister Arseni jatsenjuk põhjendab otsust Venemaa agressiivse tegutsemisega ning rahvusliku julgeoleku vajadusega.

16:06

Vene välisminister Sergei Lavrov ei olnud nõus ühegi Türgi välisministri ettepanekuga kohtuda juhtides tähelepanu Reutersi teadaandele, kus viidati, et Türgi väliministeeriumi esindaja väitis, et on jõutud kokkuleppele mõlema riigi välisministrite kohtumise suhtes lähimail päevil. Allikas Interfax.

Loe rohkem