Foto: Tauno Tõhk/Valitsuse kommunikatsioonibüroo
Toimetas Geidi Raud 24. november 2015 07:48
Peaminister Taavi Rõivas kohtus teisipäeval Hiina Rahvavabariigi peaministri Li Keqiangiga, et arutada kahe riigi majanduskoostööd ning Eesti ettevõtjate ligipääsu Hiina turule.

Hiinas Suzhous toimunud kohtumisel räägiti koostööst logistika, toiduainetööstuse ning turismi ja põlevkivitehnoloogiate vallas.

Peaminister Rõivas ütles kohtumisel, et Eesti ettevõtete huvi Hiina kui sihtturu vastu on kasvamas, samuti otsitakse Hiina ettevõtete seast aina enam investoreid ühistesse arendusprojektidesse. "Arutasime konkreetseid koostööprojekte, näiteks Tallinna sadama kasutamist Hiina kaupade transpordiks ning Omniva koostööd Hiina suurettevõttega," ütles Rõivas.

Samuti on maailma suuruselt kolmanda põlevkivivarudega Hiina huvitatud Eesti Energia kaasaegseima põlevkivitehnoloogia kasutamisest ja ka koostööst kolmandatel turgudel. Näiteks Eesti Energia ja Hiina suurettevõtete ühisprojekt Jordaanias.

Turismist rääkides sõnas Rõivas, et ehkki Eestit külastavate turistide seas näitavad kiireimat kasvu just Hiinast pärit turistid, on kasvuvõimalusi veel rohkelt. Eesti oma kultuuriväärtuste ning puhta loodusega on hiinlaste jaoks atraktiivne sihtkoht. Tema sõnul võiks pikemas perspektiivis luua otseühenduse Eesti ja Hiina vahel.

Rõivase sõnul on üks Hiinast enim huvituvaid sektoreid Eestis ka toiduainetööstus. "Peaminister Li andis selge signaali, et Hiina on huvitatud oma turu avamisest Eesti põllumajandustoodetele."

Detsembris külastab Hiinat maaeluminister Urmas Kruuse koos Eesti toiduainetööstuse ettevõtetega.