Maailm

Uudist täiendatud kell 21.30!

FOTOD | Islamistid võtsid Mali pealinna hotellis 170 inimest pantvangi (53)

Toimetas Kristin Aasma, 20. november 2015, 11:28
Mali pealinna Bamako Radisson Blu Hotel: islamistid võtsid 20. novembril pantvangi 170 inimest. Kriisi lahendasid Mali eriüksuslased äkkrünnakuga. Vabastati 80 pantvangi, osa oli vabastatud varem. Kolm surnutFoto: AFP / Scanpix
Mali pealinnas Bamakos võtsid relvastatud isikud hotellis pantvangi 170 inimest. Terroristid vabastasid vahepeal need, kes mõistsid Koraani tsiteerida. Mali eriüksuslased lõpetasid pantvangikriisi äkkrünnakuga. Vabastati 80 pantvangi. Surma sai reedeõhtuste andmete järgi vähemalt 27 inimest.

Relvastatud isikud ründasid reede hommikul USAle kuuluva hotelliketi Radisson Blu Hotelit.

Samal teemal

Esmalt teatasid hotelli omanikud, et kaks inimest on lukustanud hotellis 140 külastajat ja 30 teenistujat, vahendas BBC AFP-d. Politsei piiras ümber hotelli, kuhu relvastatud isikud sisenesid tulistades ja karjudes "Allahu Akbar!" ('jumal on suur'), rääkis Reutersile julgeoleku allikas.

Julgeoleku allika sõnul toimus pantvangikriis seitsmendal korrusel ja pühasõdalased tulistasid koridoris, vahendas AFP. Mõningatel teadetel osales terrorirünnakus kümmekond relvastatud isikut. Reutersi teatel need pantvangid, kes oskasid Koraani tsiteerida, vabastati. Vabastatute seas oli Guinea populaarne laulja Sekouba Bambino.

Hotelli kojamehe sõnul, kes parasjagu õue pühkis, kui sündmused arenema hakkasid, saabusid hotelli ründajad autoga, millel olid diplomaatilise litsentsi märk, ning nad olid maskides. "Hotelli väravas peatas neid valvur, kuid nad hakkasid tulistama ja meie põgenesime,“ rääkis kojamees. 

Hotelli juurde saabusid Mali  julgeolekujõud, ÜRO rahuvalvajad ja Prantsuse sõjaväelased ning Mali sõjavägi alustas hotelli ründamist. Mali riigitelevisiooni teatel vabastati sõjaväerünnakuga 80 inimest. Pantvangikriisis sai esialgsetel andmetel surma kolm inimest. Hotellis olnud 12 Air France'i lennuki meeskonna liiget vabastati edukalt. Hotellis oli ka kuus Türgi lennufirma Turkish Airlines töötajat, 20 India kodanikku ja kümmekond hiinlast.

Hiljem ütles ÜRO ametnik, et pantvangikriisis hukkus vähemalt 27 inimest. Anonüümne allikas ütles BBC-le, et hotellis leiti keldrikorrusel 12 surnukeha ja esimesel korrusel 15 surnukeha. Pole teada, kes neist olid pantvangivõtjad.

Eesti välisministeeriumi pressiesindaja Mariann Sudakov ütles ERRi uudisteportaalile, et Eesti kodanike viibimisest nimetatud hotellis ministeeriumil infot ei ole. Ründajate päritolu ning nende motiivi kohta seni täpseid andmeid pole. Telekanali Al-Jazeera teatel hõivasid hotelli islamistliku rühmituse Ansar al-Din liikmed. Tegemist on rühmitusega, mis tahab Malis kehtestada islami šariaadiõiguse.

190toaline hotell on Malis populaarne välismaalaste ööbimiskoht. 

Tänavu augustis tapsid islamiäärmuslastest tulistajad Sevare linna hotellis pantvangikriisi ajal 13 inimest, nende seas viis ÜRO töötajat, vahendas BBC. 

Mali on endine Prantsusmaa koloniaalmaa. Prantsusmaa sekkus riigis 2013. aasta jaanuaris, kui al-Qaedaga seotud võitlejad ähvardasid Bamakosse tungida. Enne seda olid islamistid kanna kinnitanud Mali põhjaosas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee