Maailm

PARIISI TERRORIRÜNNAKUD: mis on teada ja mida veel uuritakse? 

Toimetas Kristin Aasma, 20. november 2015 11:05
Pariisi terroriohvrite mälestuseks korraldatud üritus Brüsselis Molenbeekis 18. novembril 2015.Foto: AFP / Scanpix
Prantsusmaa jahib endiselt üht Pariisi terrorirünnakute juhtfiguuri Salah Abeslami, kelle vend Brahim laskis end Voltaire'i bulvaril eelmise reede õhtul õhku, ning veel üht terroristi. On spekuleeritud, et rünnata kavatseti ka Pariisi äripiirkonda ja lennuvälja.

BBC kirjutab, et Prantsuse meedia teatel viisid 13. novembri rünnakud läbi üheksa terroristi, neist seitse said samal õhtul surma. Lisaks Salah Abeslamile on jooksus veel üks terrorist.

Samal teemal

On spekuleeritud, et need terroristid, kes Saint Denis's tapeti koos Abdelhamid Abaaoudiga ja peeti kinni, kavandasid Pariisis veel rünnakut äripiirkonnale La Defense'ile ja Charles de Gaulle'i lennuväljale, kuid mingeid tõendeid selle kohta ei ole.

Prantsuse võimud usuvad, et Islamiriik käivitas Süürias rünnakud, mille operatsioonid kavandati Belgias, tõenäoliselt Brüsseli linnaosas Molenbeekis, kus on kõrge töötusetase, sotsiaalsed probleemid ja immigrantide segapopulatsioon. Paljud Molenbeeki elanikest on araablased ning pühasõdalased on selle piirkonnaga seotud juba kaua aega.

Islamiriigist on teatatud, et selle võitlejad ründasid Pariisi, et karistada "ristisõdijat" Prantsusmaad õhurünnakute eest moslemite vastu nende kalifaadi aladel. Islamiriik on nimetanud Pariisi "prostitutsiooni ja nilbuse pealinnaks".

Uurijad kahtlustavad, et terroristid kasutasid Pariisis Saint Denis's, Bobignys ja Alfortville'is turvalisi majasid rünnakute ettevalmistamiseks, kuid pole selge, millal grupp kohtus. Ka muud vandenõu üksikasjad on selgusetud. Uurijatele jäävad kaudseteks asitõenditeks telefonide andmestik ning konfiskeeritud relvad.

Nädal tagasi, 13. novembri õhtul, toimus Pariisis üheaegselt mitu terrorirünnakut, milles sai surma 129 inimest. 

Samal teemal

16.12.2015
MASENDAV: Terrorist pääses arreteerimisest, sest Belgia seadused ei luba öösel politseil eluruumidesse siseneda
05.12.2015
Pariisi terrorirünnakutes on kaks uut kahtlusalust
23.11.2015
"Välisilm" esitleb BBC filmi "Terror Pariisis"
21.11.2015
Putin teadis Pariisi terrorist aegsasti?