Maailm

Briti leht pagulaste kaitseks: Pariisi ründajatel olid EL-i passid (78)

Õhtuleht.ee, 19. november 2015 11:03
Pariisi terrorirünnaku kahtlusalusedFoto: AFP / Scanpix
Briti väljaanne Independent kirjutab, et Euroopasse saabunud pagulastest ei tohi teha patuoinaid seoses verise reedega, kuna Pariisi terrorirünnakute läbiviijatel oli Euroopa Liidu pass. Erandiks on vaid staadioni enesetapja, kelle juurest leiti Süüria pagulase pass.

Pariisi Stade de France'i juures enesetaputerroristi jäänuste lähedalt leiti pass Süüria põgeniku Ahmed Almuhamedi nimega. See tekitas kartusi, et Pariisi rünnanud terroristid päästeti Kreeka lähistelt uppuvalt pagulaste laevalt ning pühasõdalased imbuvad Euroopasse Süüria põgenike maski all, kirjutab Independent.

Samal teemal

Kreeka valitsus on kinnitanud, et kõnealust passi kasutas keegi, kes oktoobri algul maabus Kreeka saartele. Seejärel kasutati passi taas Serbia lõunapiiril. Prantsuse prokuratuuri teatel langesid staadioni enesetapja sõrmejäljed kokku isiku omadega, kes registreeriti sama nime all Kreekas tänavu oktoobris.

On olnud väiteid, et pass oli varastatud või võltsitud ning valmistatud Türgis. Prantsuse uurijad on öelnud, et too pass võidi staadioni juurde olla ka sokutatud Islamiriigi poolt segaduse külvamiseks, et Euroopas arvataks, et pühasõdalased kasutavad ära pagulaste kriisi ja infiltreeruvad.

The Independent kirjutab, et pärast seda avastust tühistas Poola oma pakkumise võtta vastu tuhandeid süürlasi vastavalt uuele Euroopa Liidu kvoodisüsteemile. Piiride sulgemist on petitsiooniga nõudnud ka ligi pool miljonit britti.

Tegelikult olid Pariisi terroriakti läbiviijad n.-ö prantslased, kellest osa elas Belgias, kuid neil oli Euroopa Liidu pass välja arvatud staadioni enesetaputerroristil. Ka Pariisi veresauna väidetav korraldaja Abdelhamid Abaaoud elas Belgias.

Samas ei räägi Independent, mis juhtub, kui ka äsja Euroopasse saabunud põgenikud otsustavad kunagi radikaliseeruda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee