Repliik

Vambola Paavo | Vastu Schengeni loojangule (6)

Vambola Paavo, ajakirjanik, 18. november 2015 18:04
Foto: FABRIZIO BENSCH
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ei viibi meiega ühel planeedil, kui ütleb, et Euroopa Liidu migratsioonipoliitikat pole vaja üle vaadata, olenemata Pariisis toimunud rünnakutest. Pagulaste ja terroristide vahele ei tohtivat võrdusmärki panna ent pole saladus, et nõrga piirikontrolli tõttu on ELi imbunud islamiriigi võitlejaid.

Saksamaa rikkaima liidumaa Baieri siseminister ütles hiljuti, et lagi on käes, riik ei suuda suureneva sisserändajate hulgaga enam toime tulla. Poola uus valitsus on öelnud otsustava ei uutele kvootidele. Sama meelt on meie lõunanaaber Läti.

Samal teemal

Kodanike kaitseks ja julgeoleku tagamiseks on riigid sunnitud end ümbritsema tarade ja turvamüüridega. Eesti ühinemisel Schengeni ruumiga esitas Brüssel meile hulga nõudeid, mida kõike pidime piirikaitseks tegema, samas kui Vahemerel pole kõik need aastad Kreeka ega Itaalia liigutanud lillegi.

Õnneks on valitsusliidus ka teistsuguseid arvamusi. Marko Mihkelson IRList kinnitas Pariisi sündmuste järel, et ka meie peame hakkama tegutsema uues olukorras, mõtlema piiride pidamisele. Erukindral Ants Laaneots nõuab Euroopa lõunapiiri lukustamist ega unusta rääkida Eesti-Läti piiri tugevdamisest. Milles eksisid need endised Eesti piirivalvejuhid, kes rääkisid meie valveta lõunapiirist? Täna võib rühm pagulasi vabalt liikuda üle Eesti-Läti piiri ning loetud tundidega jõuda Tallinna ja lüüa sadamas üles telklaagri.

Britid rääkisid juba varem, et põgenikevoo peatamiseks tuleb Vahemeri lukku panna ehk saata sinna patrullima sõjalaevad. Nüüd sain sellele kinnitust Prantsuse suursaadikut Michel Raineri intervjueerides. Diplomaadi sõnul oleks see ainuõige lahendus ning radikaalseid samme pidanuks astuma ammu.

Mind ei sega, kui peaksin sadamas või lennujaamas läbima passikontrolli, sest tahan elusana sihtpunkti jõuda. Ükski sõit ei jäänud meil 20 aastat tagasi tegemata, reisisime ja näitasime piiril passi, nägime maailma. Moskvas, Pekingis ja New Yorgis on piirikontroll, võrreldakse sõrmejälgi ja muid biomeetrilisi andmeid. Keegi, kes on nendesse riikidesse kordki reisinud, pole siiani meelepaha avaldanud. Kas Schengen on peagi surnud?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee