Juhtkiri

Juhtkiri | Terrorismi vastu kindlalt edasi (12)

Õhtuleht.ee, 17. november 2015 18:10
Foto: VALERY HACHE
Kuigi Eesti on koos teiste Euroopa Liidu riikidega valmis Lissaboni leppe solidaarsusklausli alusel Prantsusmaale abi andma, ei tea me veel, milline saab Eesti panus ISISe-vastases võitluses olema. Alles see oli, kui enne Ida-Euroopa riikide ELi ja NATOsse pääsemist teravmeelitses president Chirac kõrgilt, et Eesti jättis "kasutamata hea võimaluse olla vait". Riigipea pahameele põhjustas endise idabloki "lapsik" ja "ohtlik" toetus USA Iraagi poliitikale. Kuid ajad muutuvad ning pärast Pariisi terrorirünnakuid on prantslaste toonane patsifism muutunud ning nüüd vajatakse kõigi ELi liikmete, sealhulgas uute liikmesriikide tuge terrorismile vastu astumiseks. Kuid Prantsusmaa praegused kättemaksurünnakud ei lõpeta Süüria konflikti ega juuri välja terrorismi, see on pigem mainekujunduslik ettevõtmine.

Nii pole taevas kavandatava ühistegevuse kohal sugugi pilvitu, kui Poola uus välisminister soovitab Euroopasse põgenenud süürlastest moodustada sõjaväe ja saata see Euroopa riikide vägede asemel Süüria vabaduse eest võitlema. Et ka Eesti kaitseminister Hannes Hanso on öelnud, et Eesti ei kibele Süüriasse sõdima minna, siis milles meie abi seisneks? Kuid enne sellele küsimusele vastamist on vaja paika panna, millised on Eesti eesmärgid terrorismivastases võitluses, kui palju oleme selleks valmis kulutama ning kas selleks piisab üksnes valitsuse otsusest või peaks eelnema ka laiem ühiskondlik diskussioon, et välistada oluliste vabaduste võimalikku piiramist.

Kas saab näiteks nõus olla osade poliitikute väitega, et kui lõpetaksime Pariisi sündmuste mõjul põgenike vastuvõtmise, siis näitaks see meie nõrkust ja tähendaks, et terroristid on suutnud muuta meie poliitikat? Meie seisukohalt lihtsaim ja odavaim variant oleks sulgeda Eesti piirid. Kogu Euroopa mastaapides on põhiline aga saada vettpidavaks ELi lõunapiir. Kuni vana Euroopa ei taipa või ei taha seda teha, võiks Eesti roll olla siil, kes vägilasele põõsast sosistab, kuidas õigesti tegutseda. Veel huvitavam on küsimus, kas meie koos ELiga mõistaksime juba praegu Süürias tegutseva Venemaaga terrorismi ühtmoodi ajal, kui ootame Eesti-Vene piirileppe lõplikku vormistamist.

Samal teemal

18.10.2015
Politseijõud pidevas töös
18.10.2015
Pariisi terroritegudel toetajad Saksamaal
18.10.2015
Minister: ISIS ähvardab küberrünnakuga
18.10.2015
Kuidas on tugevdatud valvet Eesti piiridel?