Maailm

FOTOD | New Yorgis siirdati tuletõrjujale uus nägu (21)

Toimetas Kristin Aasma, 17. november 2015 16:40
Vabatahtlik tuletõrjuja Patrick Hardison (paremal), kellele Dr. Eduardo D. Rodriguez (vasakul) siirdas New Yorgis Langone'i meditsiinikeskuses uue näo. Pildistatud 16. novembril 2015. Foto: Reuters / Scanpix
USA vabatahtlik tuletõrjuja Patrick Hardison (41) sai 15 aastat tagasi näkku kohutavad põletushaavad. Mees mõtles, et parem oleks ta võinud surra, sest ta nägu kohutas inimesi. Arstid aga tegid imet siirdades Hardisonile uue näo.

Päästja Patrick Hardison sai hirmsaid põletushaavu 2001. aastal, kui ta sisenes põlevasse majja kadunud naist otsima ja põlev katus talle peale kukkus. Saatuse kurja irooniana selgus, et otsitav naine püüdis samal ajal kala, kui noormees tema pärast elu kaalule pani.

Vapper Hardison, kellest sel õnnetul päeval sai koletis, rääkis, et lapsed jooksid teda nähes karjudes eemale. "Mõtlesin aastaid, et selliste vigastustega oleksin võinud parem surra," tunnistas mees, kelle jaoks näo siirdamise võimalus oli tollal uskumatu.

Hardisoni näo taastamiseks oli vaja doonorit. Selleks sai 26aastane New Yorgi näitleja ja jalgrattur David Rodebaugh, kes suri Brooklynis juhtunud õnnetuses saadud vigastustesse. Hukkunu ema andis poja näo kasutamiseks loa. Ta ütles arstidele, et poeg oli alati tahtnud olla tuletõrjuja.

Plastikakirurg Eduardo Rodriguezi sõnul oli Hardisoni näo taastamine seni kõige ulatuslikumalt ette võetud taoline lõikus.

Samal teemal

Enne, kui Hardisoni nägu sai vormi, mis inimesi enam ei kohuta, oli ta läbi teinud üle 70 operatsiooni. Viimane lõikus kestis 26 tundi ja see toimus tänavu augustis.

Kirurgid andsid Hardisonile uue näo, peanaha, kõrvad ja kõrvakanalid. Praegu teeb ta ulatuslikku füsioteraapiat ning loodab jõuluks koju saada. "Mind jõllitati kogu aeg, aga nüüd on minust saanud harilik kutt," sõnas Hardison.

Uus nägu on segu tema enda originaalnäost ja doonori omast, selgitas doktor Rodriguez, kelle varasem kuulsusrikkam operatsioon oli relvaõnnetuse ohvrile uue näo loomine. Tollast operatsiooni rahastas USA merevägi, kus loodetakse uuest siirdamistehnikast abi saada sõdades vigastatutele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee