Maailm

OTSE | 7. päev pärast Pariisi veresauna: ohvrite arv tõusis 130ni, Bamakos võtsid islamistid 170 inimest pantvangi (167)

Õhtuleht.ee, 20. november 2015 21:58
Prantsuse rahvusvärvides Eiffeli torn 18. novembri õhtulFoto: STEPHANE DE SAKUTIN
Pariisi veresaunast on nädal möödas. Õhtuleht kajastab tänaseid arenguid ja sündmusi seoses terrorismiga otse. Malaisia tugevdab president Barack Obama visiidi eel julgeolekumeetmeid. Prantsusmaa survestab ÜRO julgeolekunõukogu, et Daeshile kuulutataks sõda. Kaks 13. novembri terrorirünnakutega seotud meest, neist üks Salah Abdeslam, veel tabamata. Malis Bamakos võtsid relvastatud islamistid pantvangi 170 inimest. Kriisi lahendasid Mali eriüksuslased äkkrünnakuga. Õhtul teatas Prantsusmaa peaminister, et haiglas suri kriitilises seisundis olnud inimene - Pariisi terrorirünnakute ohvrite arv on nüüd 130 hukkunut.

21:58

Prantsuse politseiallikad ütlesid, et enesetaputerrorist Saint Denis's ei olnudki 26aastane Hasna Ait Boulahen, vaid hoopis meessoost. Temaga samas kohas olnud Pariisi terrorirünnakute organiseerija Abdelhamid Abaaoud surnukeha on sõrmejälgede järgi tuvastatud, tuvastamata on aga samas korteris rusude alt leitud kolmas surnukeha, mis väidetavalt kuulus naissoost isikule.

21:41

Bamako pantvangikriisis sai surma 27 inimest, ütles ÜRO ametnik  BBC-le.

16:46

EL võib oma liikmesriikides keelata krüptovaluuta bitcoini kasutamise, kuna krüptovaluuta annab võimaluse terrorismi rahastamiseks.

16:40

Nädal aega tagasi toimunud Pariisi terrorirünnakute ohvrite arv on kasvanud 130ni, teatas Prantsuse peaminister Manuel Valls. BBC vahendab, et täna suri haiglas üks kriitilises seisundis olnud rünnakuohver. 

15:39

Maroko võimude teatel arreteeriti Marokos eelmisel kuul Pariisi veretöö dirigendi Abdelhamid Abaaoudi noorem vend Yassine. Viimane oli tulnud koos isaga kodulinna Agadiri, kus talle süüdistus esitati, kuigi pole teada, kas tal on mingeid seoseid Pariisi rünnakutega.

15:30

Prantsuse siseministri Bernard Cazeneuve'i teatel arreteeriti ööpäeva jooksul toimunud 182 politseireidiga 20 inimest. Lisaks konfiskeeriti 76 relva ja leiti 10 uimastikogust. Viimase viie öö jooksul on politsei teinud reidi 793 kohta, arreteerinud 107 inimest, konfiskeerinud 174 relva, neist 18 sõjarelva, ning määranud koduse aresti 164 isikule. Siseminister kinnitas, et reidid jätkuvad, vahendas BBC.

15:24

Prantsusmaa mošeede juhid on üles kutsunud lugema reedesel palvusel tekste, milles mõistetakse hukka terrorism, vahendas BBC Prantsuse telejaama BFMTV. 

15:15

Saksa politsei usutleb Dortmundi lähistel Arnsbergis alžeerlast, kellel võib olla sidemeid Pariisi enesetaputerroristidega. Kahtlusalune on elanud pagulaste vastuvõtukeskuses, kus kaks süürlast teatasid, et alžeerlane oli rääkinud Pariisi vägivallast juba mitu päeva enne 13. novembrit, vahendas BBC.

14:45

Mali eriüksuslased lõpetasid Bamakos Radisson Blue Hotelis pantvangikriisi äkkrünnakuga, vabastades 80 pantvangi. Kolm inimest sai surma. Varem olid terroristid vabastanud Koraani-tundjad pantvangid.

13:48

Pariisis Saint Denis' linnaosas, kus kaks päeva tagasi tapeti politseireidide käigus terrorirünnakute organiseerija Abdelhamid Abaaoud ja õhkas end naisterrorist, leiti kolmas, samuti naise surnukeha. Viimase isikut pole veel kindlaks tehtud.

13:31

Malis Bamakos on terroristide hõivatud hotellis hukkunud vähemalt kolm pantvangi, vahendas AFP.

12:54

Mali sõjavägi alustas Bamakos asuva Radisson Blue Hoteli ründamist, et vabastada islamistide käest pantvangid, vahendas BBC.

12:50

Interfax kirjutab, et Pariisi terrorirünnakute organisaatoriks peetud Abdelhamid Abaaoud soovitas islamistidel sõita Süüriast Euroopasse läbi Praha, kuna Prantsuse julgeolekuorganid pidasid Tšehhit ohutuks maaks, teatas täna Tšehhi meediaväljaanne viitega riigi peaministrile Bohuslav Sobotkale.

11:56

Mali pealinnas Bamakos võtsid kaks relvastatud isikut Radisson Blue Hotelis pantvangi 170 inimest. Püssimehed sisenesid hotelli tulistades ja karjudes araabia keeles "Jumal on suur!", vahendasid Reuters, BBC, CNN, AFP.

11:15

Hannoveris teisipäeval ärahoitud terrorirünnakuid organiseeris viieliikmeline grupp, mille juht on Saksa kodakondsusega. Prantsuse julgeolekuallikas ütles Saksa ajalehele, et rühmitis kavandas viit pommirünnakut – kolme Hannoveri staadionil, kus pidi toimuma Saksamaa-Hollandi jalgpalli sõpruskohtumine, ning veel kesklinna bussipeatuses ja rongijaamas, vahendas The Local.

10:09

Venemaa föderaalnõukogu esimees Valentina Matvijenko ütles, et terrorismivastases võitluses tuleb suurendada eriteenistuste volitusi, vahendab Interfax. Spiiker arvab, et sellega ei piirata Venemaal põhiseaduslikke õigusi ega kodanikuvabadusi. Inimõiguslased on seisukohal, et Venemaa puutub terrorismiga kokku juba aastaid ning kõik vajalikud volitused terrorismivastases võitluses on jõustruktuurid juba saanud. 

09:49

USA presidendikandidaat Hillary Clinton kutsus oma kõnes New Yorgis üles suurendama õhurünnakuid ning korraldama USAs ulatusliku maavägede mobilisatsiooni, et võidelda Islamiriigi vastu.

09:45

USA presidendikandidaat Donald Trump ei välista nõuet, et kõik Ameerika Ühendriikides elavad moslemid tuleb registreerida rahvuse järgi, et kaitsta USA-d terrorismi vastu.

09:35

Prantsuse meedia teatel on kindlaks tehtud, et 13. novembri rünnakutes osales 9 sõdalast, kellest seitse said samal õhtul surma. Seega on Salah Abdeslami kõrval veel üks terrorist, kes veel on vabaduses.

09:28

Saksamaa julgeolekuteenistuse juht ütles, et Pariisi rünnaku taoline terroriakt võib juhtuda igas Euroopa linnas mil tahes. Saksamaa põhiseaduskaitse föderaalbüroo juht Hans Georg Maassen ütles BBC-le, et terrorioht, millega Saksamaa silmitsi seisis, oli "väga tõsine".

09:16

Prantsuse siseminister Bernard Cazeneuve ütles, et Euroopa maad peavad teadvustama terroriohu, mis järgneb Pariisi rünnakutele 129 inimese surmaga.

08:43

Prantsusmaa survestab ÜRO julgeolekunõukogu, et Daeshile kuulutataks sõda ning ÜRO liikmesriigid võtaksid kasutusele kõik vajalikud meetmed terrorirühmituse hävitamiseks, vahendas Guardian.

07:38

Malaisia tõi terroriohu kontrollimiseks pealinna Kuala Lumpurisse sõdurid, vahendas Guardian. Linna on saabumas USA president Barack Obama, et osaleda Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni tippkohtumisel. Kohalik uudistesait lekitas politseimemo, milles tunnistatakse, et Kuala Lumpuris on praegu kümme suitsiiditerroristi. Neil on oletatavalt sidemed Daeshiga. 

21:58

ISIS teatas eile, et hukkas kaks meest - Hiina kodaniku Fan Jinghui ja Norrast pärit Ole Johan Grimsgaard-Ofstadi, vahendas CNN. Peking lubas võtta ISISe kahe pantvangi tapmise eest vastutusele.

21:32

Brüsselis peeti kinni üheksa inimest, kelle puhul kahtlustatakse seost reedel Pariisis aset leidnud terrorirünnakutega, vahendab The Guardian.

17:10

Prantsuse siseministri sõnul ei olnud Prantsusmaal mingit informatsiooni üheltki Euroopa maalt, et Abaaoud oleks olnud Euroopas või Prantsusmaal. Tema sõnul teatas "mitte Euroopa Liidu riik" Prantsusmaale alles 16. novembril, et Abaaoudi oli nähtud Kreekas.

17:05

Prantsuse siseminister Bernard Cazeneuve ütles, et Euroopa Liit vajab tungivalt enese organiseerimist terroriohu vastu ning kutsus üles riike oma piire taaskindlustama.

17:01

Prantsuse siseministri Bernard Cazaneuve'i sõnul oli Abaaoud alates kevadest seotud nelja rünnakuga kuuest, mille Prantsuse luureteenistus jälile jõudis. Rünnakud organiseeriti ühesuguse mudeli järgi: need kavandati piiri taga ning viidi läbi Euroopas elavate džihhadistide poolt, kes eelnevalt oli välja õpetatud relvi kasutama ja siis tagasi saadetud rünnakut teostama.

15:30

Pariisi prokuröri sõnul on ebaselge, kas Abaaoud lasi end õhku Saint Denis' korteris.

14:45

Põhja-Itaalias Milanos tõsteti julgeolekut selle peale, kui USA luure FBI hoiatas, et islamistid võivad ka Itaaliat rünnata. Milanos patrullib 250 politseinikku. Valvet on tugevdatud ka Roomas Püha Peetruse väljakul.

14:41

Pariisi terrorirünnakute planeerija Abdelhamid Abaaoud tapeti eile Saint Denis's politseireidides, kinnitas Pariisi prokurör.

14:27

Prantsuse parlament hääletab ohuolukorra pikendamist riigis. President Francois Hollande kirjutas Twitteris: "Prantsusmaa vastab vihkamisele vendlusega, terrorile seadusega, fanatismile lootusega. Olles lihtsalt prantslane."

14:12

Belgias lõppenud politseireidide tulemusel peeti kinni üks inimene. Belgia prokuratuurist öeldi, et isikut küsitletakse. Reidi korraldati Belgias täna Pariisi rünnaku kahtlusaluste Bilal Hadfi ja Salah Abdelslamiga seoses. Prokuratuur ei kinnitanud, kas Abdelslam veel Belgias on, kuid ta olevat väga aktiivne ja liikuv.

14:05

Belgia meedia teatel oli eile Saint Denis's end reidi ajal õhku lasknud naine 26aastane Hasna Aitboulahcen, kes sündis 12. augustil 1989 Prantsusmaal. Naine oli Pariisi terrorirünnakute korraldaja Abaaoudi lähisugulane.

13:58

Islamiriik avaldas kaks videot, milles ähvardatakse Prantsusmaad ja teisi Lääne riike uute terrorirünnakutega, et teha maksimaalset propagandat Pariisi rünnakutele, vahendas BBC.

13:18

Ajalehe Bild kasutuses olnud saladokument kinnitas, et Saksa julgeolekuteenistus katkestas teisipäeval Saksamaa-Hollandi jalgpalli sõpruskohtumise, kuna kahtlustasid mitmekordset pommirünnakut staadionil, vahendas The Local.

13:03

Belgias Brüsselis ja selle ümbruses korraldasid politsei ja julgeolekujõud kuus reidi seoses reedese terrorirünnakuga Pariisis ja enesetapupommimehe Bilal Hadfiga.

11:57

Prantsuse peaminister Manuel Valls hoiatas täna, et Prantsusmaad võib terrorigruppide poolt tabada keemia- või bioloogiline rünnak. 

11:13

Rootsi julgeolekuteenistus Säpo jahib Iraagi kodanikku Mutar Muthanna Majidi, keda kahtlustatakse terrorismis ning ta olevat eile sisenenud Rootsi.

09:34

Pariisi prokurör Francois Molins ütles, et haarangutes hukkunud inimeste täpset arvu ei saa ta anda, ega ka nende identiteete, kuid "seal on vähemalt kaks surnud inimest". 

09:21

Prantsuse välisminister Laurent Fabius kinnitas intervjuus FranceInfole, et Abdelhamid Abaaoudi naasmine Süüriast Prantsusmaale näitab Euroopa taustakontrollisüsteemide nõrkust.

08:50

Uudisteagentuur AFP avaldas Twitteris kurva statistika. Pariisi terrorirünnakus hukkunutest on täpne vanus teada 113 inimese puhul. Suur osa hukkunutest olid nooremad kui 40 aastat. Noorim elu kaotanu oli vaid 17-aastane.

08:42

Prantsuse parlament hääletab sel nädalal eriolukorra pikendamise ettepanekut, vahendas Guardian. President Hollande ettepanekul kestaks eriolukord kolm kuud. Rahvuskogus toimub hääletus täna, senat hääletab homme.

08:21

End haarangu käigus õhku lasknud naisterrorist on väidetavalt Abdelhamid Abaaoudi sugulane Hasna Aitboulahcen, vahendas Guardian. Prantsuse ja Maroko kodakondsusega naine oli luureteenistustele silma jäänud juba varemgi.

08:07

Niinimetatud Islamiriik ehk Daesh avaldas kolmapäeval video, milles ähvardatakse rünnata New Yorki. Linnapea  Bill de Blasio esines hilisõhtul Times Square´il kõnega, milles rõhutas, et terroristid ei heiduta linna ega selle elanikke. 

07:36

Prantsuse kohtueksperdid analüüsivad Sait Denis´ korteris leitud inimjäänuseid, et kindlaks teha, kas Pariisi terrorirünnakute oletatav peakorraldaja Abdelhamid Abaaoud hukkus eilses haarangus. Prokuröri kinnitusel pole mees eile vahistatute hulgas, kuid kõik korterist leitud säilmed pole identifitseeritud.

22:55

Marseille' politsei teatab, et kolm Islamiriigi pooldajat pussitasid kohaliku juudi kooli õpetajat. Õpetaja elu ohus ei ole, vahedab Reuters.

21:56

Reuters vahendab, et islamirühmitus hukkas kaks pantvangi. Üks neist oli Hiina ja teine Norra kodanik. 

20:34

The Washington Post vahendab, et terrorirünnakute väidetav kavandaja 27-aastane Abdelhamid Abaaoud on tapetud. Sündmus leidis aset täna hommikul Pariisi Saint-Denis' eeslinnas.

17:10

Jordaania kuningas Abdullah II ütles, et Islamiriik on tapnud juba 100 000 moslemit ja Islamiriigi tegevus on "Kolmas maailmasõda inimkonna vastu".

16:49

Kopenhaageni Kastrupi lennujaama kolmandas terminalis taastati töö. Praegu kontrollitakse lennujaama teist terminali. Eelnevalt oli julgeoleku organitele saabunud informatsioon, et oletatavasti on seal piirkonnas lõhkekeha, vahendas Interfax AP-d. 

16:11

Istanbuli Atatürki lennujaamas vahistati kaheksa arvatavat Islamiriigi võitlejat, keda küsitlesid kriminaalprofileerijad ja kelle kohta tehti kindlaks, et nad kavatsesid ebaseaduslikult Saksamaale siseneda.

15:38

Prantsuse president Francois Hollande ütles, et kõik need kohad, kus ülistatakse terrorismi, tuleb sulgeda

15:14

Kopenhaageni lennujaamas evakueeriti inimesed kolmandast terminalist terrorikahtluse pärast - leiti kahtlane kott.

14:53

Tänases haarangus hukkunute isikud pole veel ametlikult tuvastatud, kuid telejaama BMFTV teatel oli end ise õhku lasknud naine Abdel-Hamid Abaaoudi sugulane. Abaaoudi peetakse reedese terrorirünnaku peakorraldajaks.

14:40

Prantsuse president François Hollande lausus Pariisis esinedes, et niinimetatud Islamiriik ehk Daesh ohustab kogu maailma.

14:28

Pealtnägijate sõnul murdsid politseinikud Saint Denis´s maha haarangupaiga ligiduses asuva kiriku ukse, kuid lahkusid sealt veerand tundi hiljem tühjade kätega. Läbiotsimise põhjus pole veel teada, vahendas Guardian.

14:25

President  François Hollande kinnitas, et täna tehti kahjutuks terroristid, kellel olid sidemed reedese koletu kuritöö korraldajatega. Hollande kinnitas Pariisis esinedes oma varasemat sõnumit, et Prantsusmaa on islamiterroristidega sõjas.

Presidendil jätkus kiidusõnu ka haarangu korraldanud Prantsuse politseile ja Saint Denis´ elanikele, kes jäid politseioperatsiooni ajal rahulikuks ja koostöövalmiks.

14:08

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel õigustas otsust ära jätta eilne Saksa-Hollandi jalgpallimatš

"Olin sama kurb kui miljonid teised jalgpallifännid, kuid inimeste turvalisuse eest vastutajad tegid õige otsuse," sõnas ta.

13:57

Kõik 129 Pariisi terrorirünnakus hukkunut on tuvastatud. Haiglates on siiani 221 inimest. Mitukümmend neist on tõsiselt vigastatud, teatas Prantsusmaa valitsus.

13:52

Guardian: prokurör Francois Molins sõnas, et politsei alustas haarangut salvestatud telefonikõnede ja turvakaamerate lindistuste põhjal. Prokuröri kinnitusel pole kindel, kas Pariisi rünnakute oletatav korraldaja Abdel-Hamid Abaaoud oli pärast haarangut Corbilloni tänava korteris. Kes täpselt korteris viibisid, peavad kindlaks tegema kohtu-uurijad.

13:25

Cazeneuve kinnitas ka tänases haarangus hukkunute arvu. Surma sai naine, kes end ise õhkis ja lisaks hukkus mees, keda tabas politsei visatud granaat. Varasemalt levis teade, et meest tulistasid politseisnaiprid.

13:22

Siseminister Bernard Cazeneuve kinnitas, et tänahommikuse politseioperatsiooni aluseks olid luureandmed, mis lubasid arvata, et reedese rünnaku korraldajad viibivad Pariisis. 

13:20

Prantsuse politsei hoiatas inimesi Twitteris, et nad ei aitaks tahtmatult terroriste, näiteks pildistades politseiautosid ja ja postitades neid fotosid koos täpse asukohaga sotsiaalmeediasse.

13:02

Agence France-Presse: politseioperatsioon on läbi, seitse inimest on vahistatud ja vähemalt kaks tapetud.

12:55

Prantsusmaa valitsuse esindaja kinnitusel on Pariisi terrorirünnakute korraldajate tabamiseks mõeldud politseioperatsioon läbi, vahendas The Guardian. Politsei eriüksus lubas sündmuskohale uurijad ja kohtuarstid.

Väidetavalt oli Corbilloni tänava korteris kokku kuus inimest. Üks naine lasi end õhku, ühe mehe tapsid politseisnaiprid, kolm vahistati. Mis juhtus kuuendaga, pole teada.

12:49

AFP ja Libérationi kinnitusel on politseioperatsioon läbi.

12:43

Prantsuse ja Venemaa õhurünnakutes Põhja-Süüriale on viimase 72 tunni jooksul hukkunud vähemalt 33 islamiäärmuslast, vahendas thelocal.fr.

12:29

Uudisteagentuuri Associated Press teatel on vahistatud seitse inimest.

12:13

Politsei esindaja kinnitas ajalehtedele Le Monde ja Libération, et ka teine kahtlusalune on ümberpiiratud korteris tapetud.

Prokurör on seni kinnitanud vaid end pommiga õhku lasknud naisterroristi surma.

12:11

Prantsuse meedia kinnitusel sisenes Diesel esimesena korterisse, et teha kindlaks, kas seal on lõhkeaineid, kuid said terroristidelt kuuli.

11:58

Operatsioonis hukkus Diesel, seitsmeaastane belgia lambakoer, kes teenis politseis pommikoerana.

11:43

Politseioperatsiooni toimumiskohast Corbilloni tänava kortermajas on evakueeritud 15 inimest. Nende hulgas on naisi ja lapsi. Kohalike elanike abistamiseks loodi kriisinõustamiskeskus, teatas ajaleht Le Figaro.

11:33

Prantsuse president François Hollande kutsus kokku kriisikoosoleku: presidendipaleesse saabusid peaminister Manuel Valls, siseminister Bernard Cazeneuve, kaitseminister Jean-Yves Le Drian, välisminister Laurent Fabius ja justiitsminister Christiane Taubira, vahendas Guardian.

11:18

Uudisteagentuur AFP teatas, et vahistatud on nii terroristide peatuspaigaks olnud korteri omanik kui tema sõbranna.

11:12

Prantsuse politsei teatas Twitteris, et erioperatsioon jätkub. Viis politseinikku on saanud kergelt haavata.

11:08

BBC reporteri sõnul võib üks kahtlusalune veel piiramisrõngas olla. Sündmuskohal liigub granaadiheitjatega varustatud politsei eriüksus.

11:05

Vahekokkuvõte kell 11:

 Politsei piiras varahommikul ümber Pariisi eeslinnas Saint Denis´s Corbilloni tänaval asuva korteri ja vahistas seal kolm meest, kelle nimesid pole seni avaldatud. Samuti võeti lähedusest kinni veel üks mees ja üks naine.Prokuröri kinnitusel hukkus üks naisterrorist, kes lasi end pommiga õhku.

Saint Denis´s on siiani eriolukord ja politseioperatsioon kestab.

11:01

Guardian vahendas telejaama BFMTV intervjuud terroristide peatuspaigaks olnud korteri omanikuga. Korter asub Corbilloni tänaval majas number 8.

Omaniku sõnul palus tema sõber, et ta üüriks korteri paariks päevaks Belgiast pärit inimestele. Nende seotusest terrorismiga polnud omanikul mingit aimu.

10:38

Nii uudisteagentuur Associated Press kui erinevad Prantsuse meediaväljaanded teatavad, et üks terrorist paneb veel politsei piiramisrõngas vastu. Saint Denis´ elanikele on antud käsk püsida kodus.

10:34

Prokurör teatas ka seda, et reedel Bataclani kontserdisaalis enesetapurünnaku korraldanud Omar Ismail Mostefai ja Sami Amimouri pereliikmed vabastatakse vahi alt.

10:18

Pariisi prokurör teatas ametlikult, et tänahommikusel politseioperatsioonil vahistati viis inimest. Politsei piiras ümber terroristide peidupaigaks olnud korteri ja vahistas seal olnud kolm inimest. Samuti vahistati üks mees ja naine, kes peitsid end läheduses. Üks korteris olnud naine lasi end pommiga õhku.

09:57

Siiani pole selge, mitu inimest Saint Denis´ politseoperatsioonis on hukkunud, vahendas BBC. Ala on politsei piiramisrõngas ja operatsioon jätkub.

09:52

Video politseioperatsiooni toimumispaigalt: 

09:47

Pariisi prokuröri kinnitusel oli operatsioon mõeldud reedese terrorirünnaku peakorraldaja Abdelhamid Abaaoudi tabamiseks. Kohapeal viibivad ajakirjanikud teatavad Twitteris, et viimane tund aega on olnud vaikne, tulistamist pole kuulda. 

09:29

Channel 4 uudistereporteri foto. Politsei Republique´i tänaval. 

09:26

Uudisagentuur Associated Press teatas, et Prantsusmaa politsei kinnitab kahe terroristi tapmist. Üks tapetu oli naine. Väidetavalt on kolmas hukkunu juhuslik mööduja, kuid see pole seni ametlikku kinnitust saanud.

09:15

Agentuur France-Presse kinnitusel on kaks inimest vahistatud.

09:14

Prantsuse meediaväljaannete teatel on Saint Denis´s surma saanud kolm inimest: pommivööga naisterrorist, juhuslik mööduja ja terrorist, kelle politseisnaiper maha laskis.

09:12

Prantsuse politsei teatas Twitteris, et operatsioon jätkub.

09:08

Hukkunud on kaks terroristi, üks neist oli naissoost enesetaputerrorist. Üks terrorist peab veel piiramisrõngas vastu, teatas Le Figaro.

09:05

Vahekokkuvõte kell 9: 

varahommikul kella poole viie paiku kohaliku aja järgi algas Pariisi eeslinnas Saint Denis´s politseioperatsioon reedese terrorirünnaku korraldajate tabamiseks. Kuulda on plahvatusi ja tulistamist. Kohal on sõjaväeautod ja kopterid.

Väidetavalt on vähemalt üks terrorist tapetud ja mõne allika teatel võis see olla pommivööga naine. Ka mõned politseinikud on saanud haavata.

Saint Denis´s on eriolukord, koolid ja lasteaiad on suletud, ühistransport ei tööta, samuti on suletud teed.

08:58

Sky News vahendab Prantsuse meedia teateid, et tapetud terrorist oli pommivööd kandnud naine.

08:54

Prantsuse meedia väitel on üks terrorist tapetud ja kolm politseinikku saanud haavata.

Ajalehe Le Monde reporteri Sylvia Zappi fotol on näha sõjaväeautod.

08:49

Politseile saabus appi sadakond sõjaväelast, vahendas Guaradian. 

08:40

Politsei on terroriste piiramisrõngas hoidnud juba üle kolme tunni.

08:36

BFMTV ja teised Prantsuse meediaväljaandet teatavad vähemalt ühe inimese tapmisest. Tema isik on veel tuvastamata. Piirkonna elanikel on jätkuvalt käsk püsida kodus, panna uksed lukku ja sulgeda aknad, vahendab Guardian.

08:33

Saint Denis´s on kuulda tugevaid plahvatusi, teatavad piirkonnas viibivad inimesed.

08:26

Politseioperatsioon toimub vaid kahe kilomeetri kaugusel staadionist, kus reedel kõlasid plahvatused. Politsei toob piirkonda abijõudusid. Twitteri kasutajad on postitanud pilte saabuvatest sõjaväeautodest.

08:15

Saint Denis´elanik kirjeldas ajalehele Le Monde, et ärkas hommikul kell neli plahvatuste peale ja seejärel kuulis automaadivalanguid.

Ajalehe Guardian teatel on piirkonnas suletud metroo ja muu ühistransport ja kohalikel elanikel on kästud kodus püsida.

08:13

Prantsuse telejaam BFMTV vahendas politsei esindaja teadet, et politseioperatsiooni sihtmärk on Pariisi rünnakute peakorraldaja Abdelhamid Abaaoud. Siiani arvati, et mees varjab end Süürias. Koos Abaaoudiga on kaks meest - samuti reedeste rünnakute pärast tagaotsitav Salah Abdeslam ja veel üks terrorist, kelle isik on siiani kindlaks tegemata.

07:51

Pariisi eeslinnas Saint Denis´ s on kuulda tulistamist ja väidetavalt käib seal politseioperatsioon reedese veresauna korraldanud terroristide tabamiseks, vahendas BBC.

Prantsuse telejaama BFMTV andmetel on mõned politseinikud saanud haavata.

23:12

Reuters vahendab, et Hannoverist ei leitud ühtegi lõhkeseadeldist. Kedagi ei ole seoses teadetega ka vahistatud. 

22:20

Prantsuse kaitseminister Jean Yves Le Drian teatas, et Prantsuse sõjalennukid tegid Süürias uued õhulöögid ISISe keskusele Raqale. 

20:44

The Guardian vahendab, et täna jääb ära jalgpalli sõpruskohtumine Saksamaa ja Hollandi vahel, sest Hannoveri staadionilt leiti kahtlase välimusega kohver. Ehkki politsei avas külastajatele uksed ning nad hakkasid staadionile sisenema, evakueeriti inimesed mõnekümne minuti pärast ja teatati mängu ärajäämisest. Kohtumist pidi vaatama tulema Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ning teised ministrid.

20:27

Prantsusmaa ajaleht Liberation tegi kollaaži, kus on terrorirünnakus hukkunute pildid. Suurem osa ohvritest olid 20-30. eluaastates. Kollaaži on võimalik näha SIIT!

20:19

Prantsusmaa tegi kindlaks džihadisti isiku, kes on teinud audiosalvestuse, milles võetakse vastutus reedeste terrorirünnakute eest. Uudistekanal BBC vahendab, et tegemist on Fabien Clainiga.

18:38

Terrorirünnakutega tagaotsitava Salah Abdeslami vend kutsus telepöördumises meest end võimudele ülesse andma. Politsei usub, et džihadisti vend ei olnud reedesest terrorirünnakust teadlik, vahendab BBC. 

17:59

AFP-BNS vahendab, et Venemaa president Putin andis käsu Vahemere laevastule Prantsusmaaga koostöö tegemiseks.

17:17

Belgias vahistatud kahe mehe advokaadid ütlesid, et nende kliendid tunnistavad, et tulid Prantsusmaale laupäeva hommikul ning võtsid kaasa kolmanda mehe, kes praegu on rahvusvahelise tagaotsimise sihtmärk, vahendas BBC AP-d. Kinnipeetud on 27aastane Mohammed Amri ja 21aastane Hamza Attou, keda süüdistatakse terroristi tapmises ja vandenõus. Amri eitab seotust, kuid tunnistas, et võttis sõbra peale, kelleks oli Salah Abdeslam.

17:15

Salah Abdeslami kohta saadi teada, et ta läks septembris Austriasse koos kaaslastega, kelle isikuid pole veel tuvastatud. Tema isik tuvastati rutiinse liikluskontrolli ajal, mil ta ütles, et tuli puhkuseks Viini. Nüüd uuritakse, mida ta seal Austrias tegelikult tegi.

16:01

Prantsuse pühasõdalane nõudis audiosalvestuses reedest Pariisi ründamist, vahendas uurimisele lähedalseisev isik AFP-le. Politseiallikate sõnul on see isik tõenäoliselt Fabien Clain, kes läks Prantsusmaalt Süüriasse sõdima.

15:39

Pariisi Stade de France'i lähedalt enesetaputerrroristi juurest leitud pass võis kuuluda Süüria sõdurile, kes tapeti juba mitu kuud tagasi, ütles uurimisele lähedalseisev isik AFP-le. 

15:19

Briti peaminister David Cameron sõnas, et esitab laiahaardelise strateegia Islamiriigi äärmuslaste kohtlemiseks. See sisaldab Suurbritannia osalemist õhurünnakutes Islamiriigi tugipunktidele Süürias. Cameron tegi parlamendile üleskutse toetada seda, sest rünnakud Pariisis on loonud tugevama põhjuse. Siiani ei ole Briti valitsus Süüria õhurünnakuid teemaks võtnud, kuna usutavasti poleks parlament seda toetanud.

15:09

Pariisi Eiffeli torn suleti jälle, päev pärast taasavamist. Põhjust torni pressiesindaja ei öelnud, kuid viitas olukorrale linnas.

15:05

Lisaks Prantsusmaale ründas Süürias Raqqas asuvat Islamiriigi kantsi ka Venemaa.

14:52

Saksamaal Aacheni ehk Saksamaa, Hollandi ja Belgia piiri lähedal arreteeris politsei kolm inimest, keda seostatakse Pariisi terrorirünnakuga 13. novembril. 

14:50

Brahim Abdeslam üüris Pariisi äärelinnas Bobginys 10.-17. novembril korterit, kust politsei leidis tuttuued mobiiltelefonid. Korteri omanik ütles, et ta nägi kolme meest, kes ütlesid, et töötavad Belgia turvafirmas.

14:39

Prantsuse ajakiri Le Point avaldas video Pariisi äärelinna Alfortville'i hotelli toast, mida üüris enne terrorirünnakut tagaaetav Salah Abdeslam. Pildil on näha süstlaid ja torusid diivanilaual. Ajakiri spekuleerib, et neid võidi kasutada lõhkekehade valmistamiseks või ka uimastite manustamiseks, vahendab BBC.

14:34

Prantsusmaa kasutas Iraagis õhurünnakus Islamiriigi vastu ning Süürias luureandmete kogumiseks drooni RAF Reaper.

13:46

BBC Radio 5 rääkis tagaotsitava terroristi Salah Abdeslami naabrimehega Brüsseli Molenbeeki linnaosas. Sheik Mohammed sõnas: "Igaüks teab, et ta tegi miskit halba, ma loodan, et nad püüavad ta kinni."

13:20

Rahvusvaheliselt tagaotsitav Salah Abdeslam, kaheksas Pariisi veresauna terrorist, üüris kaks hotellituba Pariisi lähedal Alfortville'is ning maksis nende eest oma pangakaardiga. Politsei otsis ruumid lläbi ja leidis tõendeid selle kohta, et seal oli viibinud kaks inimest.

13:17

Pariisi politsei leidis veel ühe auto, mida kasutasid terroristid. Must Renault Clio oli pargitud pealinna 18. piirkonda. Sõiduk on registreeritud Belgias.

12:56

Üle poole USA kuberneridest, s.o. 27 osariigis, vastustavad Süüria pagulasi ega soovi neid oma valdustesse. Lõppsõna ütleb muidugi USA föderaalvõim, vahendas CNN.

12:18

Egiptuse võimud on Sharm al-Sheikhi lennuväljal kinni pidanud kaks lennuvälja töötajat, keda kahtlustatakse abi osutamises Vene reisilennukisse pommi panemisel, vahendab Reuters julgeolekuametnikke. 

12:11

Tuneesias nurjati suur terrorirünnak, mille sihtmärkideks oleks olnud muu hulgas hotellid ja politseikeskused, öeldi Tuneesiast Reutersile. Rünnak oli kavandatud novembris.

12:00

Belgias ja Prantsusmaal jätkub jaht Pariisi veresauna kaheksandale terroristile Salah Abdeslamile. Politsei hoiatab, et mees on relvastatud ja väga ohtlik.

11:43

Vene president Vladimir Putin lubab Vene lennuki allakukutanud terroristid üles leida, kus nad ka ei redutaks. Vene FSB lubab info eest terroristide kohta hiiglaslikku summat - 50 miljonit USA dollarit.

11:06

Vene FSB juht ütles täna, et Vene reisilennuki katastroof Egiptuses toimus terroriakti tagajärjel.

10:45

Poola välisminister on välja käinud idee formeerida Euroopasse saabunud süürlastest armee ja saata see kodumaale võitlema.

10:32

Briti valitsus lubab rahastada terrorismivastast võitlust. Küberkaitsele eraldatavaid summasid kahekordistatakse aastaks 2020 (2 miljardit naelsterlingit).

10:26

Prantsuse peaminister Manuel Valls ütles, et luureteenistus on Prantsusmaal tuvastanud 10 500 inimest, kes on radikaliseerunud. Homme hääletab parlament, kas pikendada erakorralist olukorda kolme kuu võrra.  

10:21

Inglismaa-Prantsusmaa jalgpallimatš Londoni Wembley staadionil toimub. Politseijõude tugevdatakse.

10:17

Tänaseks planeeritud jalgpallimatš Brüsselis Belgia ja Hispaania vahel jääb ära julgeoleku kaalutlustel. Belgia on tõstnud terroriohu riigis kolmandale tasemele (maksimum on neli). 

10:11

Prantsuse sõjalennukid tegid täna Süürias Islamiriigi tugipunktile Raqqas uued õhurünnakud, ütles Prantsuse kaitseminister. Oli seitse õhurünnakut ning vähemalt kolm hiiglaslikku plahvatust. Prantsuse sõjajõud ründasid Põhja-Süürias asuvat Raqqat ka eile ja üleeile, vahendas CNN.

09:52

Endine Prantsuse justiitsminister Rachida Dati rääkis BBC programmis Newsnight, et Saksamaa riigikantsler Angela Merkel "tegi valeotsuse", kui lubas nii paljud migrandid Euroopasse.

09:42

Prantsuse siseminister Bernard Cazeneuve ütles hommikul, et öösel toimus 128 reidi islamisõdalastele, vahendas BBC. Enamus Pariisi ründajaid oli Prantsuse julgeolekujõududele tundmatud, kinnitas Cazaneuve ja lisas, et suvel nurjasid julgeolekujõud kuus sedalaadset rünnakut.