Foto: Aldo Luud
Toimetas Helen Pentsa 15. november 2015 16:24
10. novembril täitunuks legendaarsel kunstikollektsionääril 70 eluaasta. Paraku lõppesid tema elupäevad enne suuri pidustusi. Küll aga toimus eile Viljandis Kondase keskuses Miliuse sünniaastapäevale pühendatud näituse avamine.

Veel eelmisel kevadel käis reibas Milius Kondase keskuses vaatamas Margus Punabi kogu põhjal koostatud nõukogude perioodi avangardkunsti näitust ning teatas, et soovib tuleval sügisel seal avada oma kogu ülevaatenäituse. 

Näitusel eksponeeriti Tiiu Kirsipuu, Ilmar Kruusamäe ja Aapo Puki portreesid Miliusest, sest tegemist oli kurikuulsa modelliga, keda on aastate jooksul kujutanud sajad kunstitudengid. Eksponeeritakse ka taieseid, mis algselt Miliuse kogusse kuulusid, nende autoriteks on Irina Nahova, Svetlana Kopystianska, Maija Tabaka, Gleb Bogomolov, Sergei Debrodvorski, Andrus Kasemaa, Eduard Šteinberg, Rein Tammik, Peeter Urbla ja Valeri Vinogradov. Näitusel jookseb Peeter Urbla autorifilm Miliusest "Inimene künkal" ning mängivad helikatked raadioeetris kõlanud protreesaadetest.

Milius omandas keskerihariduse Viljandis, lõpetades 1969. aastal - ajal, mil ta hakkas aktiivselt tegelema kunsti kogumisega - kaugõppes sealses Kultuurharidustöö Koolis raamatukogunduse eriala. 

Näitus jääb avatuks 13. detsembrini.