Eesti uudised

Valitsus maksab KGB endisele autojuhile 6000 eurot valuraha (5)

Õhtuleht.ee, 13. november 2015 14:42
Foto: Freeimages
Valitsus otsustas oma tänasel kabinetinõupidamisel, et ei kaeba Euroopa Inimõiguste Kohtu otsust kohtuasjas Sõro vs. Eesti ning maksab mehele välja 6000 eurot valuraha.

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) 3. septembri 2015. aasta otsuses Sõro vs. Eesti leiti, et Eesti riik rikkus Euroopa Inimõiguste konventsiooni artiklit 8 (õigus eraelu austamisele) sellega, et kaebaja nimi ja avaldamisaegne töökoht avalikustati Riigi Teataja Lisas Eestit okupeerinud riikide julgeolekuorganite või relvajõudude luure- või vastuluureorganite teenistuses olnud või nendega koostööd teinud isikute arvelevõtmise ja avalikustamise korra seaduse alusel.

Kohus leidis, et see meede oli kaebaja suhtes ebaproportsionaalne, kuna nimetatud seadus ei teinud vahet isikute KGB-ga seotuse tasemel.

EIK mõistis kaebajale mittevaralise kahjuna 6000 eurot ning kohtukuluna 1444,74 eurot.

Kaebaja töötas aastail 1980–1991 KGB-s autojuhina. 1995. aastal jõustus seadus, mis lubas, et inimesed, kes teatavad seaduse jõustumisest ühe aasta jooksul oma teenistusest KGB-s, pääsevad igasuguste sanktsioonideta. Isikud, kes aasta jooksul oma vastavast teenistusest teada ei anna, lubati avalikustada.

Paraku kaebaja endast teada ei andnud. Kapo teatas talle 2004. aasta veebruaris nime avalikustamise kavatsusest. Kaebaja sellele ei reageerinud ning tema nimi ja töökoht avaldati 2004. aasta juunis Riigi Teatajas.

Mees pöördus seejärel Eesti kohtuinstantside poole, kuna leidis, et olles ainult KGB tehniline töötaja, on nüüd tema õigust eraelule ebaproportsionaalselt rikutud. Kuna haldus- ja ringkonnakohus jätsid tema kaebuse rahuldamata, siis pöördus ta Euroopa Inimõiguste Kohtu poole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee